03.10.2022
Na posledním závodě MMČR sajdkár a čtyřkolek v Horním Újezdě v sobotu 1. října vyvrcholila bitva o titul. Novými mistry republiky se stala česko-francouzská posádka Lukáš Černý a Bastien Chopin, kdy své celoroční snažení přetavili v zisk titulu na českém motoru JJD JAWA! Po 12 letech je tak slavná značka zase na výsluní a může počítat již šestnáctý titul!
sidecarcrossSidecarcross

Závěr české sezony se nesl ve slabé jezdecké účasti napříč kategoriemi. Zranění či finanční náročnost udělaly své. Ovšem všichni „hráči“ o titul nechyběli a v Horním Újezdě se schylovalo k napínavému dějství. Kdo bude mistrem? V sajdkárách se točilo vše jen kolem dvou jmen - Černý či Polívka? Sedmnáctibodový rozdíl vnášel do posledního závodu nádech napětí...

KVALIFIKAČNÍ TRÉNINK:

Dopolední měřený trénink jen potvrzoval rozložení sil z volného ranního rozjezdu. Favorizovaní Boukal a Černý nasadili téměř totožný čas. O vteřinu horší za nimi byl Polívka, který pořadím poskočil až v samém závěru a odsunul Vejchodu na čtvrté. Ten zaostával za špičkou o tři vteřiny. Karty před samotnými jízdami byly jasně rozdané.

Výsledky:
1. Boukal-Vitoň (1:44.517), 2. Černý-Chopin (1:44.697), 3. Polívka-Zatloukal (1:45.563)

PRVNÍ JÍZDA: Boukal vítězí, Černý směřuje za titulem!

Začátek úvodní jízdy byl zastaven v samém zárodku, kdy se na trati převrhla rakouská posádka Schöhofer-Schimpel a byl vyvěšen červený prapor.

Po restartu získal holeshot Polívka před Vejchodou a Boukalem. A až jako pátý figuroval Černý. V počátečních bojích o čelo se ale přeci jen prosadili ostřelenější piloti ze světa. Ještě v prvním kole vedli Polívka se Zatloukalem, než je vystřídal Boukal a napevno se na něm usadil. Ani Vejchoda neudržel své postavení v popředí a nakonec se usadil na 4. pozici. Bohužel dvě kola před cílem mu přestala jet motorka a zastavil úplně.

Kdo ale naopak dravě postupoval vpřed byl Černý. Již ve druhém kole vyvinul nátlak na druhého Polívku a rázem přes něj přeletěl, aby spěchal stíhat vedoucího Boukala. Jakmile ho docvakl, probíhal mezi nimi nekonečný a nervydrásající souboj o čelo. Jeli za sebou zavěšeni téměř kolo na kolo. Černý střídal jeden útok za druhým, ale Boukal statečně odolával a nenabízel volné místo k předjetí. Dvě třetiny závodu bavili diváky svým bojem. K rozuzlení ale nedošlo a Boukal první místo uhájil. Ani Černý nemusel smutnit. Na svého úhlavního rivala na titul, Polívku, získal dva body, což znamenalo, že mu stačí v druhé jízdě jen přejet startovací zařízení a titul bude jeho.

Na čtvrtém dojeli Králíček-Boukal před „jawisty“ bratry Herclíkovými a šestými Tyrk-Krejčí. Vejchoda byl nakonec klasifikován jako sedmý. Na osmé z počátečního pátého klesli Žižlavský-Hanulík, když v začátku měli karambol. „Bohužel přišla jezdecká chyba, když jsme se snažili najet posádku před námi, ale najeli jsme do měkkého bláta a převrhli se. Honza si poranil koleno a narazil bok, ale i se ztrátou kola jsme se vrátili na trať a jízdu dokroužili na osmém místě,“ sděloval Martin Žižlavský.

Výsledky 1. jízdy:
1. Boukal-Vitoň, 2. Černý-Chopin, 3. Polívka-Zatloukal, 4. Králíček-Boukal, 5. Herclíkové, 6. Tyrk-Krejčí, 7. Vejchodové, 8. Žižlavský-Hanulík, 9. Pečové

DRUHÁ JÍZDA: Chyba připravila Černého o vítězství, ale oslavy mistrovského titulu nezkazila

Do druhé jízdy nejrychleji vlétli Vejchodové. Překvapivě za nimi se objevil Tyrk a až pak následovala česká špička Černý a Boukal, kteří se ale v brzku prodrali do čela.

Vejchoda vydržel vést celý závodní had za sebou pouhé jedno kolo, než mu vedoucí otěže vyrval Černý a zařadil na vyšší stupeň. Každým kolem se od ostatních rapidně vzdaloval. Na jeho tempo se snažil naladit jen druhý Boukal, ale nestíhal. V závěru už byl rozestup kolem 17 sekund.

Posádky za nimi se poskládali podle „papírových předpokladů“. Vejchoda si hlídal třetí flek, Polívka zase třetí, ale kdo stoupal pořadím, byl Žižlavský. Z předposlední pozice to vyhnal až na páté těsně před Králíčka s Boukalem. Tyrk naopak měl sestupnou tendenci a z druhé příčky spadl až na sedmé. S bolestí a se sešroubovaným prstem vždy dokončil závod Peč.

V samém závěru, kolo před cílem, se udál nečekaný zvrat na čele. Suverénně prvnímu Černému se vtrhl „chcípák“. Chvilkového zaváhaní ihned využil Boukal a cílem proletěl jako první! Na oslavách mistrovského titulu posádky Černý-Chopin to však nic neubralo. Po jejich dojezdu propukla v jejich táboře ohromná radost. Odpálený ohňostroj, zlaté konfety, proudy stříkajícího šampaňského umocnily atmosféru oslav nových mistrů republiky!

Výsledky 2. jízdy:
1. Boukal-Vitoň, 2. Černý-Chopin, 3. Vejchodové, 4. Polívka-Zatloukal, 5. Žižlavský-Hanulík, 6. Králíček-Boukal, 7. Tyrk-Krejčí, 8. Herclíkové, 9. Pečové

Celkově:
1. Boukal-Vitoň (50 b.), 2. Černý-Chopin (44 b.), 3. Polívka-Zatloukal (38 b.), 4. Vejchodové (34 b.), 5. Králíček-Boukal (33 b.)