12.07.2011
Málokterá forma terapie se momentálně tlačí do motokrosové scény tolik, jako kinesio-taping (kinesis z řečtiny = pohyb, tape z angličtiny = páska). Mnoho motokrosových profíků důvěřuje účinkům kinesio-tejpování.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Především od olympijských her v Pekingu je většinou modrá nebo růžová (existují ale i jiné barvy) tejpovací páska ve sportovním světě neodmyslitelná. Páskou se nechávají oblepovat sportovci v nejrůznějších sportovních odvětvích. Ptáte se, jaký je vlastně rozdíl mezi klasickým tejpováním a k-tejpováním?

Většina lidí zná klasickou metodu tejpování, při které neelastická páska podporuje a stabilizuje kosti, klouby nebo vazy. Avšak kinesio-taping se od této metody výrazně odlišuje, jelikož kinesio-páska je narozdíl od klasické pásky flexibilní a její pružnost se podobá pružnosti naší pokožky.

Krátký pohled do minulosti

Zhruba před třiceti lety vyvinul japonský lékař Kenzo Kase pásku, která neměla mít ani tak podporující, ale spíše „vodící“ funkci i vlastnosti. Kinesio-páska je navíc vyrobena tak, že vedle její pružnosti navíc nechá cirkulovat vzduch i vlhkost. Asi před osmi lety se dostala páska a různé techniky lepení i do Evropy.

Kinesio-páska se lepí na kůži, díky čemuž dostává tělo více informací o pohybu. Jde tedy o doplňkový feedback-systém (feedback – zpětná vazba). Přes kůži může mít páska vliv i na svalstvo nebo vazivové tkáně. Prostřednictvím různých pokládacích (lepících) technik se tak dá svalové napětí zvýšit nebo také snížit. Samozřejmě se dá páska použít i při ošetření bolestí, které nastupují po sportovních úrazech. K-páska se zpravidla používá jako dodatková terapie například k fyzioterapii nebo osteopatii (diagnostika a léčba mechanických poruch kosterní soustavy). Samostatné tejpování není tak účinné, nejlepší je v kombinaci s jinou léčebnou metodou. Je však efektivní metodou, která se dá použít kdykoliv a kdekoliv.

Protože je metoda kinesio-tejpování jednoduchá a bez problémů se dá použít opravdu v jakékoliv situaci, je pro motokros přímo předurčená, neboť s menšími úrazy se při motokrosu setkáváme neustále.

Známý německý fyzioterapeut Udo Langen odpověděl redaktorům magazínu MotoX na pár otázek ohledně K-tejpování:

Ahoj Udo, pověz nám prosím krátce něco o sobě a o tom, co děláš.

Živím se už 20 let jako fyzioterapeut a z toho 15 let jako fyzioterapeut ve vrcholovém sportu. Už sedm let provozuji se svou ženou Erikou, která je léčitelkou, ordinaci pro fyzioterapii a přírodní léčbu v centru Kolína.“



Kdy ses seznámil s kinesio-tejpováním a při jaké příležitosti?

Na začátku devadesátých let jsem se při zvyšování kvalifikace setkal s kinesio-páskou a byl jsem z této metody nadšený. Potom jsem pásku začal zkoušet sám a byl jsem o jejím účinku přesvědčen. V mezičase jsem si začal rozšiřovat vzdělání v oblasti kinesio-tejpování a začal jsem používat pásku v každodenní praxi!

U kterých MX-pilotů jsi už pásku použil?

V průběhu času už u hodně jezdců, mezi které patřil například Paul Cooper, Josh Coppins, Marcus Schiffer, Aigar Leok, Wyatt Avis, Kornel Németh nebo Tom Church.“

Jak funguje tejpování z Tvého pohledu?

Ve srovnání s tradiční páskou nejsou fixovány postižené části. Flexibilita kinesio-pásky dovoluje různorodé pozitivní působení na pohybový aparát, například ovlivnění svalového napětí, aktivizace látkové výměny ve svalech, redukce bolesti, optimalizace pohyblivosti kloubů nebo redukce otoků.“

Při jakých úrazech používáš tuto metodu?

Vlastně u všech druhů svalových poranění, poškození kloubů a ošetření bolestí, stejně jako u pooperační péče k rychlejší regeneraci. Vlastně se dá říci, že používám kinesio-tejpování u všech ošetření pohybového aparátu.“



V čem spočívá výhoda této metody a jaké jsou zvláštní znaky k-pásky?

Páska je takříkajíc „čtyřiadvacetihodinová terapie“. Rozšiřuje klasickou terapii, jelikož sportovec může mít pásku nalepenou více dní. Kinesio-páska je navíc voděodolná, takže je možné se s ní i sprchovat. S metodou kinesio-tejpování jsem dosáhl opravdu dobrých dlouhodobých výsledků v léčbě. Tato metoda je opravdu jednoduchá a bez problémů se dá použít kdekoliv. Kromě toho páska neomezuje sportovce v pohybu – prostě ideální pomůcka při téměř každém sportovním fyzioterapeutickém ošetření. Ovšem lidé by měli dbát na to, aby se nechali ošetřit od vzdělaného kinesio-terapeuta.“

Abyste získali přehled, jaké části těla se dají zatejpovat, podívejte se na fotogalerii pod článkem!

A pokud se chcete o kinesio tapingu dozvědět více, možná Vám vhodně poslouží i tato kniha:



Zdroj:
MotoX Magazine

Text o kinesio tapingu připravila Nikola Otřísalová.

Foto: Google.cz, Kinesiotaping.com.au

 


motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
13.07.2011   08:10
Luca napsal(a):

Pochvala!!

Skvělý článek, Nikolko!! Teď už jen vyhledat "K-taping" školitele :-)