17.11.2022
Vychutnejte si ještě jednou letošní sezonu MS sajdkár formou působivých a akčních videí z dílny TV crew WSC, promotéra světového šampionátu. Nabízíme přehled všech Velkých cen, jak šly po sobě v letošním roce. Přejeme příjemnou zábavu!
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat1.GP NED Markelo 24.4.


Po šestiměsíční přestávce se znovu rozeběhl koloběh nejlepších a nejsledovanějších závodů sajdkár. Nizozemské Markelo naplno otevřelo novou světovou sezonu napínavým i dramatickým dějstvím, v němž hlavní roli hráli čtyřnásobný mistr světa Etienna Bax a jeho český spolujezdec Ondřej Čermák! Ti obě jízdy suverénně ovládli. Jejich favorité Vanluchene, Veldman či van Werven se totiž potýkali s problémy. Druhá jízda byla dokonce předčasně odmávnuta červeným praporkem, signalizující karambol posádky van Wervena.

Celkové výsledky: 1. Bax-Čermák (50 b.), 2. Varik-Kunnas (42 b.), 3. Wilkinson-Millard (35 b.), 4. van Werven-van den Bogaart (33 b.), 5. Veldman-Janssens (32 b.)
2.GP CZE Loket 22.5.

Stejně jako se Loketské serpentiny ženou nahoru a dolů, tak to bylo i s výsledky mnoha posádek při druhém kole MS. Náročná trať v Lokti dokonale prověřila výdrž nejen posádek, ale i jejich techniky. Nedělní závody přinesly drama až do konce a natěšené početné publikum rozhodně nemělo důvod se nudit. Vedoucí Bax-Čermák laborovali s technikou, že v první jízdě přišli o vítězství a druhou nedojeli. Z celkového triumfu se tak radovala nizozemsko-francouzská posádka Hermans-Musset. Jako druzí za nimi skončili vítězové poslední rozjížďky Veldman-Janssens. Čtveřici českých posádek se nevedlo podle představ. Diblík se zranil, Vejchoda řešil motor a podobně na tom byli i Boukal s Černým. Ten alespoň v první jízdě udělal jeden bod.

Celkové výsledky: 1. Hermans-Musset (47 b.), 2. Veldman-Janssens (34 b.), 3. Van Werven-van den Bogaart (34 b.), 4. Prunierové (30 b.), 5. Varik-Kunnas (29 b.)
3.GP BEL Lommel 26.6.

V klíčové písečné bitvě v belgickém Lommelu aktuální lídři šampionátu Etienne Bax z Nizozemska a jeho český spolujezdec Ondřej Čermák bodově neztratili a dál vévodili průběžnému pořadím. Stačilo jim k tomu první a čtvrté místo z rozjížděk, což jim nakonec dalo druhý flek se stejným bodovým ziskem jako vítězovi Vanluchenovi z Belgie. Jako třetí skončil celkově Varik a odhodlaně se přihlásil do bitvy o světový trůn.

Celkové výsledky: 1. Vanluchene-Bax (43 b.), 2. Bax-Čermák (43 b.), 3. Varik-Kunnas (42 b.), 4. Veldman-Janssens (42 b.), 5. Van Werven-van den Bogaart (28 b.)
4.GP EST Lange 3.7.

Čtvrtá Velká cena sajdkárkrosu v estonském Lange zamíchala průběžným pořadím MS. Ovládl ji totiž domácí jezdec Kert Varik s finským spolujezdcem Lari Kunnasem a doteď aktuální lídři Bax-Čermák byli po druhé jízdě, ač vítězné, přísně penalizováni o deset míst, takže „red plate“ se přesunula do tábora vítězů z Estonska!

Celkové výsledky: 1. Varik-Kunnas (50 b.), 2. Vanluchene-Bax (44 b.), 3. Hermans-Musset (38 b.), 4. Van Werven-van den Bogaart (34 b.), 5. Gordejev-Stupelis (30 b.)
5.GP CZE Kaplice 4.9.

Nad Velkou cenou ČR se vznášela mračna. Původně plánovaný Dalečín odstoupil pro ekonomické důvody od pořádání MS, a tak narychlo zachraňovala situaci Kaplice. Nutno říci, že světová premiéra se zde nadmíru vydařila! Téma víkendu zde bylo jasné - souboj Kerta Varika s Etiennem Baxem o mistrovský titul. Už během týdne vešlo ve známost, že Holanďanovo odvolání proti sporné penalizaci z Estonska bylo zamítnuto, a tak úkol pro dvojici Bax-Čermák zněl jasně. Za pomoci fantastického publika ukousnout ze šestnáctibodové ztráty co největší sousto, což se povedlo a před klíčovým posledním závodem už ztráceli jen 5 bodů. V Kaplici první jízdu vyhráli a ve druhé skončili jako třetí, což jim vyneslo v součtu celkové druhé místo. GP ČR pak vyhrali Vanluchene-Bax a jako třetí skončili Hermans-Musset.

Do hry zasáhlo i několik českých posádek, ze kterých se nejvíce ukázali Černý-Chopin. Ukrojili nejvíce bodů za 15. a 14. místo. Na premiérové čtyři body dosáhli i Polívka-Zatloukal. Ostatní z našich se spíše potýkali s technickými problémy.

Celkové výsledky: 1. Vanluchene-Bax (47 b.), 2. Bax-Čermák (45 b.), 3. Hermans-Musset (42 b.), 4. Varik-Kunnas (34 b.), 5. Van Werven-van den Bogaart (34 b.)
6.GP GER Rudersberg 18.9.

Nejvyšší účast z celé sezony, 41 posádek, zaznamenalo finále v německém Rudersbergu, kde se vše stočilo na otázku kdo bude mistrem? Varik nebo Bax? I přes deštivé přeháňky a bahnitou vrstvu se pořadatelům povedlo udržet trať v dobré kondici, že se všechny jízdy odjeli. V nich zachovali chladnou hlavu Bax-Čermák. Po vyhrané první jízdě, kdy srovnali stav s Varikem, jim už zbýval jen poslední krůček k titulu. Ten stvrdili v poslední jízdě druhým místem a mohli se u cílové rovinky oprávněně radovat jako čerství mistři světa. GP Německa pak vyhrál při stejném počtu bodů Vanluchne před Baxem a jako třetí skončili letošní vicemistři Varik-Kunnas.

Celkové výsledky: 1. Vanluchene-Bax (47 b.), 2. Bax-Čermák (47 b.), 3. Varik-Kunnas (38 b.), 4. Veldman-Lebreton (33 b.), 5. Gordějev-Stupelis (30 b.)
(joh)
Video: TV crew WSC
17.11.2022

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.