26.11.2022
I když nám motocyklová sportovní sezóna 2022 prakticky skončila, je možné se věnovat našemu milovanému sportu i jinak. Když mi zavolal Michal Griger, že pořádá pro své spolupracovníky Classic Endura Přelouč zájezd do muzea MZ, neváhal jsem ani vteřinu. A udělal jsem dobře.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

V jedné z hal bývalé motocyklové firmy MZ v německém Zschopau je krátce otevřeno „Deutsches Enduro Museum“. Je určeno pro „motorky s lampičkou“ - tedy pro soutěžní motocykly enduro. Jak nám sdělil při prohlídce místní průvodce (bývalý závodník), motocykly jsou získány nebo zapůjčeny z celého Německa. A nejsou to jen motorky MZ, jak bychom čekali. V muzeu jsou motorky nejrůznějších známých i méně známých světových značek a to většinou v dokonalém stavu. Stále je na co se dívat. Našeho fandu určitě potěší, že na čestném místě je fotka československých jezdců po úspěšné Šestidenní 1970 ve Španělsku.

 

Brzy po vstupu návštěvníky ohromí DKW 250 z roku 1935, která má vodní chlazení a přeplňování motoru kompresorem. Na 6D na ní jeli 3 němečtí jezdci v čele se slavným Ewaldem Klugem.

 

Mne osobně nejvíce upoutala zajímavá motorka ESO-MZ. Podle informační tabule ji postavil technik firmy MZ Ing. Reiner Prass. Použil náš čtyřtaktní motor ESO 500 z roku 1960, který zabudoval do soutěžáckého rámu MZ z roku 1977. Motorka jezdila v letech 1980-1988 ve východoněmeckém šampionátu a vystřídali se na ní 3 jezdci.

 

 

V expozici je i další amatérsky postavená motorka, tentokrát na trial. Pod značkou Euro 89 ji jezdil sám konstruktér Günter Ruttloff a úspěšně, protože byl několikrát mistrem NDR. Zvláštní je vlastní konstrukce zadní kotoučové brzdy, kdy rozeta slouží zároveň jako brzdový kotouč. Další zajímavostí je sovětská motorka IŽ 350 z roku 1985.

 

V muzeu je i památka na slavného amerického herce Steva McQueena. V šedesátých letech jel jako člen amerického týmu několikrát Šestidenní na motocyklu Triumph. V roce 1964 se jelo v Německu, kde populární Steve taky byl. Muzeu se podařilo sehnat jeho originální bundu, kterou věnoval jednomu z diváků.

 

 

Všem fandům mohu doporučit návštěvu muzea, opravdu to stojí za to. Nenajedou ani moc kilometrů a muzeum najdou snadno. Parkování je přímo u muzea, které je otevřeno denně od 10 do 18 hodin. Vstupné ani není příliš drahé (10 euro dospělí, 7 euro pro mládež 7-17 let). Prostředí je příjemné, v každém patře je i občerstvení. U každé motorky je stručný technický popis i její vlastní historie.

 

Kompletní a hlavně bohatou fotodokumentaci najdou příznivci veteránského sportu na stránkách Miroslava Jirečka www.foto-jirecek.cz.

 

 

Text a foto: Josef Vašíček

26. 11. 2022

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.