06.12.2022
Celkem šest závodních víkendů letos absolvovali jezdci BOSS GP, kde pro letošní sezónu přibyla jedna honorovaná kategorie. BOSS GP je primárně určená jednosedadlovým monopostům a startují zde jak starší konstrukce F1, tak vysloužilá technika ze seriálů IRL, GP2, F3000 nebo Renault WS, zřídka jsme pak zahlédli také Auto GP, které původně jezdilo v italské sérii, která se bohužel nezachovala.
ostatníOstatní

K vidění tak letos byl třeba Lotus T127 Rakušana Jakoubka, Toro Rosso F1 v podání Jackermeiera a matadora Gerstla, či Benetton F1 Ulfa Uhningera z Německa.

Boss GP se letos započala květnovým Hockenheimringem, kde otevírá sezónu nejedna série, a to při Jim Clark Revival. V kalendáři pak nemohl chybět Red Bull Ring, francouzské Le Castellet, naše podzimní cena Brna neboli Masaryk Racing Days, kde se poprvé svezl s Lotusem T127 F1 právě Rakušan Jakoubek a na závěr čekaly na jezdce italské tratě v Muggelu a Misanu.

Právě Misano, okruh Marco Simoncelliho hostil jako finalový závod právě vozy BOSS GP. A přítomnost rychlých vozů nakonec neustál ani traťový rekord, který se zde držel hodně dlouho a nový od Litevce Haralda Schlegelmilcha má hodnotu 1:20,785s. Ten starý měl pro zajímavost hodnotu 1:25,380 a Litevec ho zde zajel s vozem Dallara WS 4,5ltr, tedy modifikovanou verzí starší konstrukce.

V Boss GP F1 Class letos skončil na bedně nejvýše s velkým náskokem Ingo Gerstl z Rakouska na Toro Rosso F1, když druhou příčku obsadil Němec Thomas Jackermeier na další konstrukci Toro Rosso STR3 F1 a bronz bral Ulf Ehninger z Německa na Benetton B197. Za ním pak skončil Didier Sirgue na Jaguaru R2 F1 a Phil Stadfortd z USA na dalším Benettinu B197, ten však letos odjel jen jeden závod.

V nejvíce obsazené kategorii BOSS GP Formula Class dominoval letos mezi vozy především GP2 Ital Simone Colombo z týmu MM International s Dallarou GP2 s úctyhodným bodovým přídělem 252 bodů. Ital Marco Giotto s Dallarou GP2 ho v závěru na domácích tratích stíhal, ale více než 214 bodů neposbíral tento jezdec stáje Scuderia Palladio. A aby Italů nebylo na stupních vítězů dost, tak třetí příčku obsadil v závěrečném účtování Luca Martucci z MM International. Čtvrtou příčku obsadil Němec Walter Steding a hned za ním skončil Lopez Chovanec, tedy jezdec jezdící pod Portugalskem, ale s českými kořeny, který dokázal 5x zvítězit a zbytek sezóny však již vynechal. Ir Paul O´Conell s Dallarou WS skončil nakonec osmý z týmu HS Enginnering. Šestnácté místo pak obsadil českým fanouškům známý Alexander Seibold, který dříve závodil na okruzích ve Sports Car Challenge a z této série přešel i další Němec Andreas Fiedler, který startoval jen v Rakousku.

V BOSS GP Open Class letos vyhrál v nové kategorii Litevec Harald Schlegelmilch s vozem Dallara WS 4,5ltr mod., před Antonem Wernerem z Německa z Rychska Motorsport na Dallara IRL.

V kategorii BOSS GP Super Light Class dominoval nakonec našincům dobře známý Rakušan Andreas Hasler na voze Dallara World Series V6, když porazil teprve šestnáctiletého Rakušana Alexandra Geiera na WS Renault 3,5ltr a Itala Waltera Colacina s Lolou F3000, který absolvoval jen závěr sezóny na domácích autodromech v Muggelu a Misanu, i tak byl zpestřením závodního pole, ve kterém převládaly monoposty formule GP2. Doufejme, že rakouský promotér přiláká na další ročník zase pěkné pole vozů, a že souboje uvidíme opět i při Masaryk Racing Days v Brně.