21.01.2023
Zimní pauza velkého rallyového mistráku je ve své polovině a pozvání k dalšímu „lehce neformálnímu“ povídání s příchutí benzínu nejen o přípravách na další sezonu, ale i o té uplynulé, přijala dvojice Lukáš Kubíček & Roman Linhart.
autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

Pro Lukáše, dříve velice úspěšného vrchaře, byla letošní sezona nejen premiérou za volantem rallyového speciálu, ale především splněným snem. Naproti tomu mitfára Roman Linhart již zkušenosti z horkého křesla spolujezdce a také z angažmá v realizačních týmech v rally má. 

 

Chlapi, máte za sebou první sezonu „velkého“ českého mistráku v rally, kde jste soutěžili v kategorii RN7. Jaké jsou vaše nynější dojmy takhle již s odstupem času? Ať už co se spolupráce uvnitř týmu týče, ale také s ohledem na použitou závodní techniku či rally celkově. Jak vám tato disciplína sedla?

 

L. K.: Zkusit rally byl můj velký sen. Hodně nám na začátku sezony pomohl Jirka Kalista (také „soutěžák“ a mistr MMČr v HA), který nás propojil s Jirkou Bryndou. Ten nám následně doporučil vhodnou techniku na začátek: Opel Adam Cup. Z auta jsem měl hned na shakedownu v Hustopečích výborný pocit. Jízda nás bavila, stále jsme zrychlovali, a tak nic nebránilo naší cestě přímo na startovní rampu a následně i na první úspěšnou RZ. Celkově tuto vstupní sezonu hodnotím velmi kladně. Tým nás podržel i v náročnějších chvílích a připravil skvělé a spolehlivé auto, za což bych mu chtěl i tady opět poděkovat.

 

R. L.: Upřímně? Rally nám sedla jako prdel na hrnec! Je to to nejlepší, co jsme mohli po kopcích zvolit. A teď nemyslím jen to, že jedeme přímo v MMČR, tedy dvoudenní soutěže, ale především obecně v rally. Jsme jako ryby ve vodě a věřím, že následná sezóna nám půjde ještě lépe než ta letošní.

 

Během premiérové účasti v rallyovém MČR jste již nasbírali dost zkušeností. Víte už, co a jak zlepšit, aby vaše výsledky v příštích závodech byly ještě lepší? Jen připomenu, že v Hustopečích i na mladoboleslavské Bohemce jste skončili ve své kategorii na skvělých druhých místech. Pačejov pak bohužel negativně ovlivnila nešťastná nehoda na samém začátku soutěže. Nicméně po náročné opravě auta jste se vrátili do nedělní superrally, kde jste v rámci RN7 obsadili pěknou třetí pozici.

 

L. K.: Rally je komplexní a přesný sport, vše musí klapnout na minuty. Posádka si musí poradit i v náročnějších momentech, které průběh každé soutěže přináší. Konkrétně rychlé rozhodování v krizových momentech se nám velmi dařilo. Vedle techniky je pak základním stavebním kamenem každé posádky rozpis. Ten máme obstojný, ale i přesto na něm plánujeme zlepšení. Chceme zapracovat nové poznatky, které jsme získali během sezony, a najet další užitečné kilometry. Detailní tréninkový plán pro zušlechtění rozpisu před sezonou připravil Roman – je v tom jedinečný. Z nehody na Pačejově jsme se poučili a chceme jako opatření pro lepší mapovaní povrchu nasadit na vybraných soutěžích vlastní gravel crew neboli špiony. Dále chceme zdokonalovat medializaci týmu na sociálních sítí, které nám v sezoně výtečně zafungovaly při online informování našich fanoušků i v rámci spolupráce se sponzory.

 

R. L.: Jaké jsou moje dojmy? Splnili jsme očekávané cíle a vše fungovalo tak, jak jsme si stanovili na začátku sezony. Já jsem tedy spokojený. A jak výše popisuje Lukáš – máme nějaké věci, na kterých chceme dále pracovat, ale to je běžný vývoj a sbírání dalších zkušeností.

 

 

 

Jak hodnotíte konkurenci ve velkém mistráku – ať už obecně nebo přímo ve vaší třídě RN7? Čekali jste ji horší / lepší?

 

L. K.: Proti nám nastupovali velmi zkušení borci a nedávali nám nic zadarmo. Přece jenom je to nejvyšší česká rally soutěž a tomu odpovídá i konkurence. Jede se opravdu velmi rychle a každý úspěch je tvrdě vydřený.

 

R. L.: Nemůžu říct, jestli jsem to čekal horší nebo lepší. Vždycky byli na startu mnohonásobně zkušenější borci a v mnoha případech i ostřílení staří matadoři, kteří pro nás byli tím adekvátním měřítkem. Rovnat se právě s nimi pro nás mělo obrovský význam a přínos pro další zlepšení.

 

Kdybyste měli každý říct jeden pozitivní a jeden negativní moment nebo zážitek z letošní sezony, který vám utkvěl v paměti – co by jím bylo?

 

L. K.: Za mě jednoznačně nejsvětlejším okamžikem byla vyhraná nejdelší RZ Radostín na domácí Rally Bohemia. A nejhorším pak nefunkční interkom na RZ Starovice v Hustopečích – tam mi bylo na startu velmi těsno. Nicméně celou situaci vyřešil Roman, a to svým hlasitým diktátem ve spojení s neverbální komunikací gesty. 

 

R. L.: Tak za mě je negativní moment stoprocentně to, když jsem v Hustopečích hned druhý den po příjezdu do večerního přeskupení prokecal celou časovou kontrolu s Mírou Janotou a s ostatními závodníky. To beru jako nováčkovský selhání (smích). A pozitivní moment je určitě druhé místo v cíli zvířetické erzety. Je to totiž neuvěřitelně náročná rychlostní zkouška, a proto je pro nás i tenhle výsledek neskutečně cenný ze sportovního hlediska.

 

 

 

Vloni jste na tratích vodili vůz Opel Adam z dílen Martina Vopatřila. Plánujete pro letošek nějakou zásadnější změnu ve vozovém parku?

 

L. K.: MV Cars – tým Martina Vopatřila nově disponuje silným Opel Adam R2 a právě s tímto vozem budeme startovat v rámci MMČR ve skupině RC4-2. Oproti původnímu „Cupu“ je tam výrazný rozdíl ve výkonu motoru, nastavení podvozku i celkové hmotnosti. Vůz třídy R2 je tedy pro nás dalším posunem směrem nahoru.

 

Nějakou dobu zpět jsme se spolu bavili i o tom, že pro nadcházející sezonu chystáš nové livery pro svůj vůz. Kdy plánuješ jeho představení? Bude to velká změna oproti tomu, na co jsou na vašem autě fanoušci zvyklí?

 

L. K.: Ano, máme připravený kompletně nový design vozu, který všem fanouškům brzy představíme – zřejmě přímo ve spolupráci s naším hlavním partnerem, tedy pivovarem Svijany. S moderním grafickým návrhem nám pak pomohl Keane Design. To je asi vše, co zatím můžu prozradit. Ale máte se rozhodně na co těšit!

 

Před zářijovou INVELT Rally Pačejov jsme si povídali mimo jiné o Tvých plánech pro sezonu 2023. Tehdy ještě nebylo jisté, jaká bude spolupráce s partnery a tím ani přesná podoba příštího roku. Můžeš už nyní prozradit více?

 

L. K.: Spolupráce a navazování kontaktů s partnery stále probíhá, a tak ani nyní ještě nemůžu definitivně říct, jak bude vypadat finální podoba letošní sezony. Jistý je náš start na prvním závodě MMČR, tedy na Valašské rally o prvním dubnovém víkendu a pak samozřejmě i na naší domácí Bohemce v okolí Mladé Boleslavi.

 

 

 

Před vstupem do rally jsi byl dost úspěšný v závodech do vrchu v rámci poháru EDDA Cup. Neplánuješ se na kopce, alespoň „v rámci tréninku“ vrátit?

 

L. K.: Závody do vrchu jsou úžasná disciplína, jezdec tam musí ve dvou minutách s extrémně výkonnou technikou podat více než stoprocentní výkon bez jakýchkoliv chyb. Já měl k dispozici špičkově připravené Mitsubishi Lance Evo VIII, se kterým se mi povedlo v EDDA Cupu obhájit titul třikrát za sebou v kategorii 4x4, dvakrát v produkčních vozech a v roce 2021 i ve speciálech. Tím jsem kapitolu kopce prozatím uzavřel a výhledově se plánuji věnovat pouze rally.

 

Nyní si dovolím dvě osobnější otázky. Lidé Tě, Lukáši, znají především z tratí jako úspěšného závodníka. Jak se dá skloubit, tak časové náročný „koníček“ jakým motorsport bezesporu je s Tvojí prací v technickém vývoji české automobilky ŠKODA? Máš ještě čas i na nějaké další volnočasové aktivity pro odreagování?

 

L. K.: Práce v technickém vývoji ŠKODA AUTO se skvěle doplňuje s motorsportem. Obě odvětví mají mnoho společných věcí. Práce mi dává každodenní disciplínu, time-management i jazykovou vybavenost. Snažím se i tam podat maximální možný výkon, stejně jako na rychlostní zkoušce. Abych vše dokázal skloubit, musím precizně plánovat volný čas a mít jasný plán. K odreagování využívám dost často halové motokáry, které jsou super relaxem i tréninkem zároveň. Ale nemám problém ve volném čase zajít do kina nebo na pivo.

 

Romane, ty ses do sedadla spolujezdce vrátil po docela dlouhé době, během níž jsi šéfoval právě vrchařským závodům EDDA Cup či se angažoval v realizačních týmech u mnoha rally závodníků. Jaký byl tvůj návrat na rallyové tratě v roli přímého účastníka závodů?

 

R. L.: No, nebylo to nic extra těžkého, ale zároveň to ani nebylo úplně snadné. Návrat na rallyové tratě je hlavně o zodpovědnosti a zodpovědném přístupu a nějaké týmové disciplíně, kterou jsme s Lukášem tedy oba měli už z našeho předchozího závodního působení. Bylo ale dost náročný, Lukáše jako úplného nováčka v rally celou sezonou protáhnout, ale zároveň to nebylo nic, s čím bychom si nedokázali poradit. Těšíme na další závody!

 

 

 

Zimní pauza je nyní přibližně ve své polovině. Jak se vlastně připravujete, ať už fyzicky či psychicky? Na podzim jsi avizoval, že by ses, Lukáši, chtěl účastnit závodů v indoor-kartingu. A co vlastně ty, Romane? Jak vypadá tvůj zimní trénink?

 

L. K.: V zimní pauze se věnuji hlavně halovému kartingu – dva závody CMKAPu 2022 jsem již úspěšně absolvoval. V únoru pak odstartuje další sezona šestidílného seriálu, kterou pojedu celou. Fyzickou přípravu na motokárách doplňuji dvakrát až třikrát do týdne tréninkem v posilovně a nově jsem zařadil i saunování. Celkově mě příprava baví a posouvá dopředu i v běžném životě. Z pohledu sportovní psychologie jsem nově navázal spolupráci s Terkou Melichárkovou, která mě zařadila do svého portfolia sportovních svěřenců. Máme dlouhodobý plán, na kterém usilovně pracujeme. Při závěrečném motokárovém závodě mě Terka osobně doprovázela a pomohla mi s využitím mého plného potenciálu, a hlavně s koncentrací během závodu. Ona je absolutní profesionál a právem je i součástí prestižního týmu PhDr. Mariana Jelínka.

 

R. L.: Popravdě můj zimní trénink nezahrnuje žádný konkrétní plán. Chodím do práce, abych vydělal peníze a mohl se následně celé léto věnovat rally a taky dát včas do kupy svůj dům. Jsem normální žijící občan! (smích)

 

Na samotný závěr našeho povídání se pojďme podívat trochu do budoucnosti – kde byste se rádi viděli na konci příštího závodního roku – jinými slovy, jaké jsou vaše cíle?

 

L. K.: Stále musíme stát nohama na zemi, na konkurenty nám stále chybí potřebné rally zkušenosti. Nicméně mým hlavním cílem je soustředit se detailně na náš výkon v dané situaci a dosáhnout na nejlepší možný výsledek v každé rally. Naším dlouhodobým cílem je pak podium na konci sezony.

 

R. L.: Naším cílem, teda respektive za mě, je (s trochou nadsázky) zůstat živí a zdraví na konci sezony. Rally je stále dost nebezpečný sport a je potřeba k němu přistupovat s respektem. Mít minimálně stejné pocity z odvedené práce jako letos a určitě posunout i naše výsledky v dílčích závodech minimálně na bednu, a tím i výsledek na konci celé sezony.

 

 

Chlapi, děkuji mockrát za super rozhovor a přeji za celý Motolevel hodně úspěchů v nadcházejícím závodním roce!

 

 

 

Lukáše s Romanem můžete sledovat i na jejich sociálních sítích:

- Web: https://www.kubicekracingshop.com

- Facebook: https://www.facebook.com/kubicekracingshopofficial

- Instagram: https://www.instagram.com/kubicekracingshop/

 

Autor: Vašek Volf
Foto: archiv Lukáše Kubíčka 

21. 01. 2023

autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.