02.02.2023
Julius Mikula patří k našim nejvýraznějším mladým talentům. V sezóně 2022 na sebe upozornil zlepšenými výkony a pravidelnými umístěními v první desítce v závodech motokrosového mistrovství Evropy třídy 125 ccm. V seriálu skončil na skvělém celkově šestém místě a zaujal i vítězstvím v první jízdě a celkovým druhým místem na drsné pískové trati v belgickém Lommelu. Udělal dojem na týmy v paddocku GP a pro sezónu 2023 získal smlouvu s továrním týmem MJC Yamaha pro třídu EMX 125, v němž má šanci bojovat o titul šampióna.

Julkovy výkony sledoval i reportér Andy McKinstry z britského serveru Gatedrop.com a před sezónou 2023 s ním připravil pro své webové stránky zajímavý rozhovor, který tlumočíme.

GateDrop: Julku, podepsal jsi tovární smlouvu s týmem MJC Yamaha na sezonu 2023. Jak k tomu došlo, musí to být úžasný pocit, zajistit si tovární svezení?
Mikula: Ano, podepsal jsem s MJC Yamaha smlouvu na sezonu 2023. Yamaha nás oslovila na závodech a pak následovalo několik schůzek. S týmem MJC jsem velmi spokojený, bylo to pro mě velmi dobré rozhodnutí.

GateDrop: Ohlédněme se za tvojí sezonou 2022, v šampionátu EMX125 jsi skončil celkově šestý a pravidelně jsi se umisťoval v první desítce. Když se zamyslíš nad svojí sezonou, jsi spokojený s pokrokem, kterého jsi dosáhl?
Mikula: Občas se něco nezdařilo, pár závodů v sezóně 2022 se nepovedlo podle mých představ, ale celkový výsledek nakonec není tak špatný.

GateDrop: Několik let jsi jezdil v soukromém týmu, jaké to je, být soukromníkem a snažit se bojovat s továrními motocykly a nejlepšími mladými talenty na světě?
Mikula: Bylo to velmi těžké pro všechny, hlavně pro mé rodiče, byly to drahé a náročné roky, ale dostali jsme se do továrního týmu. Věřil jsem, že to dokážu, a tenhle sport miluju.

GateDrop: Pocházíš z České republiky, jaký je tamní sport? Představuji si, že je tam spousta pěkných tratí s tvrdým povrchem, ale asi ne tolik písku, je těžké se přizpůsobit závodění po celé Evropě?
Mikula: Ano, v České republice máme několik pěkných a těžkých tratí, ale stále musíme hodně cestovat, abychom se naučili jezdit na všech typech tratí, zejména na písku jako v Lommelu.

GateDrop: V Lommelu jsi byl úžasný! Vyhrál jsi první závod ve velkém stylu, musel to být skvělý pocit - překvapil jsi sám sebe způsobem, jakým jsi vyhrál? Ve druhém závodě jsi špatně odstartoval, ale vrátil ses na čtvrté místo a zajistil sis celkové druhé místo. Jaký to bylo, stát na stupních vítězů?

Mikula: Lommel byl zatím můj nejlepší závod. Cítil jsem se tam dobře, uvolněně a sebevědomě, ale přesto mě výsledek překvapil. Byl to úžasný pocit vyhrát první závod. Druhý závod byl trochu smolný a možná jsem byl trochu nervózní z prvního celkového vítězství, ale udržet se na stupních vítězů byl nejlepší pocit, jaký jsem kdy zažil.

GateDrop: Lommel je brutální a trať byla letos strašně drsná. Když jsi tam dokázal vyhrát jízdu, musíš mít pocit, že můžeš vyhrát kdekoli? Spousta jezdců se na tuto trať netěší!

Mikula: Myslím, že Lommel je nejtěžší trať v kalendáři, ale mám rád písek, takže jsem si ten víkend užil, i když bylo docela horké počasí.

GateDrop: Kde budete v sezóně 2023 s týmem MJC Yamaha působit?

Mikula: Budeme hodně cestovat. Prioritou budou závody EMX125.

GateDrop: Jako týmového kolegu budeš mít velmi talentovaného Janise Reisulise, určitě se těšíš, až s ním budeš jezdit kola na tréninku - to by mělo pomoci vaší úrovni...

Mikula: Ano, je to velmi dobrý jezdec, takže si myslím, že to bude pro nás oba velmi dobré.

GateDrop: Ještě k motocyklu Yamaha 125 ccm, jaké jsou tvé první pocity z této motorky a jak ji srovnáváš se svým soukromým strojem KTM?

Mikula: Na Yamahu jsem se adaptoval velmi rychle, je to pěkná motorka a jízda na ní mě baví. Je také rychlejší než můj předchozí motocykl.

GateDrop: Jaké jsou tvoje cíle pro sezónu 2023 v šampionátu EMX125?

Mikula: Letos chci být šampionem, to je můj cíl.

GateDrop: Co je tvým dlouhodobým snem, čeho bys chtěl v budoucnu dosáhnout?

Mikula: Chci se jednou stát mistrem světa, to je můj cíl do budoucna.

Už o tomto víkendu může začít Julek Mikula svoje cíle naplňovat. Po zimním přípravném období se postaví se svým týmem na start prvního závodu třídy 125 ccm španělského mistrovství na okruhu Tajoa v Montearagón u Toleda. Do závodu i do celé sezóny 2023 v továrním týmu MJC Yamaha mu přejeme hodně úspěchů!

Připravil: Petr Starý

Zdroj: Gatedrop.com