14.02.2023
Tak jsme se přece jen dočkali populárních závodů v motoskijöringu. V kalendáři Mistrovství ČR „ORION-SHIVA KTM 2023“ bylo původně 5 závodů. Ale pořadatelé míní a příroda mění. Jako každý rok nám zrovna moc nepřálo počasí. Ale o tomto víkendu se podařilo odjet 2 závody, které určily mistra ČR pro rok 2023. V sobotu 11.2. se jelo na známé trati v Klášterci nad Orlicí. Místní zkušení požadatelé měli nedávno výročí 25 let, kdy uspořádali úplně první závod MČR. Poctivě a dlouho připravovali trať, museli dvakrát změnit termín, ale nakonec jim to vyšlo. Naposledy se v Klášterci závodilo v roce 2019. Pak byla tříletá pauza způsobená pandemií a loni i kvůli počasí. Výsledkem jejich snažení byly krásné závody, na které přišlo kolem 900 spokojených diváků. A přijelo i hodně jezdců.

Poprvé v historii oficiálního MČR v motoskijöringu se zúčastnili i jezdci ze zahraničí. Z Lotyšska přijelo celkem 14 dvojic!!! Pouze jedna z nich jela hobby závod Orlického poháru, ostatní jezdci se přihlásili do hlavního závod. A jak se ukázalo, nebyli to žádní začátečníci. I když podle našich řádů nemohli bodovat do seriálu, pořádně prohnali naši motoskijöringovou špičku.

Celkem 33 dvojic se zapojilo do Orlického poháru. Už od prvních kvalifikačních jízd se díky skvěle připravené trati závodilo naplno. Suverény byly domácí jezdci Kavka se Sabotou, kteří nenašli ani jednou přemožitele. Dobře jezdili také Přibyla-Šilhavý a Vídenský-Grežo. Zúčastnili se i jezdci, kteří jeli úplně poprvé. Pro některé z nich to bylo náročné. Ale nikdo z nich to nevzdal. Na lyžích se objevilo i několik statečných děvčat.

Tabulka z kvalifikačních jízd určila 8 nejlepších jezdců, kteří přímo postoupili do finále. Jezdci na 9. až 20. místě museli do finále „B“ a ostatní se už mohli jen dívat na zápolení svých úspěšnějších kolegů. O pouhá 2 postupová místa si to proto rozdalo celkem 12 dvojic. A už od začátku se závodilo naplno. Vedli Jerie s Rumlem, kterým nic nedarovali Krejsa s Brůnou a Rous s Němcem. Několikrát si vyměnili pořadí a nakonec vyhráli Jerie s Rumlem. Do finále se dostal i mladý Krejsa a mohl tak závodit proti svému otci Tomášovi, který postoupil přímo.

Nejlepších 10 dvojic se utkalo v hlavním finále. Na čele se první 2 kola objevili příchovičtí Přibyla s Šilhavým. Favorizovaní domácí jezdci Kavka se Sabotou se nedali a brzy byly na  čele. A prvenství si už nenechali vzít.

6. Jakub Krejsa – Jakub Brůna, SMK Klášterec nad Orlicí, KTM 250 2T, 7:56,39

Hlavního závodu se zúčastnilo celkem 36 dvojic. Natěšení diváci s napětím očekávali, kteří z jezdců si povedou nejlépe. Vzhledem k vyššímu počtu jezdců muselo být jezdecké pole rozděleno na 3 skupiny. Kvalifikací prošli bez zakolísání obhájci mistrovského titulu Pavel Dvořáček s Danielem Mandysem. Pokaždé dokázali vyhrát systémem start-cíl a získali i první 3 bonusové body do tabulky MČR. Zahanbit se nenechali ani Lotyšci. Dvakrát vyhráli Eikmanis s Kaleisem.

Jako 3. v kvalifikaci byli další jezdci ze zahraničí Silinš s Čalpou, kteří byli papírově nejlepšími lotyšskými jezdci. Edgars Silinš je několikanásobným vícemistrem ME v enduru. Vyhrál loni i kategorii v extrémním enduru RedBull Romanian. Všichni Lotyši jezdili velice dobře. Měli vynikající lyžaře a tak si mohli dovolit jezdit rychle. Zdálo se, že i jejich používané pneumatiky fungují perfektně, hlavně v zatáčkách.

Vyrovnaně jezdili i Fogl-Sabota, Marek s Vondruškou a Kotouček s Šenkýřem. Bez problémů postoupili do finále. Naopak do náročného finále „B“ museli i někteří úspěšní jezdci minulých let Patrik Šroler a Lukáš Mohaupt. Oba nejeli se svými stálými lyžaři. Miroslav Šroler už jezdit nechce a Václav Hotový si doléčuje zranění.

Finále „B“ tak bylo dramatické. Na špici se po startu usadili Lotyši Avens-Avens a Zolmanis-Neško. České barvy hájil statečně populární jezdec místního klubu Jan Zářecký. S novým lyžařem Petrem Kavkou neustále útočili na Lotyše. Zahanbit se nedali i další domácí jezdci Kalášek s Hunalem. 3 kola před cílem se Jan Zářecký dokázal vklínit mezi Lotyše. A to už se začalo v Klášterci bouřlivě fandit. Byla tam atmosféra jako před lety, kdy několik kláštereckých jezdců bylo na špici MČR. S napětím se očekával cíl. Zářecký s Kavkou nakonec dokázali předjet i další Lotyše a senzačně B-finále vyhráli. Neprosadili se Šroler s Kavkou ani Mohaupt se Sejkem.

V 16 hodin se seřadilo nejlepších 10 dvojic na startu. Opět perfektně odstartovali loňští mistři. Za nimi byli další naši jezdci Zářecký s Kavkou a Marek s Vondruškou. Lotyšským jezdcům se start nevydařil určitě podle jejich představ, ale nevzdávali se. Za Dvořáčka s Mandysem se brzy dostali Marek s Vondruškou. Dobře jeli i Lux s Fiedlerem. Dopředu se postupně dostávali Eikmanis s Kalejsem.

Velký závod jel i ve finále legendární Jan Zářecký, který dosud jako jediný odjel všech 120 závodů, které se od roku 1998 jely jako MČR. Cílem s velkým náskokem dojeli Dvořáček s Mandysem, kteří v Klášterci nenašli přemožitele. Na stupně vítězí pak s nimi vystoupili  Eikmanis s Kalejsem a Lux s Fiedlerem.

Výsledky 1. závodu MČR:

1. Pavel Dvořáček – Daniel Mandys, MTX Racing Team, Yamaha 450 4T, 10:24,46

2. Raivis Eikmanis – Kärlis Kalëis, Lotyšsko-LaMSF, Honda 450 4T, 10:42,31

3. Jindřich Lux – Vojtěch Fiedler, Gas Gas 300 2T, 10:52,42

4. Jan Zářecký – Petr Kavka, SMK Klášterec nad Orlicí, Honda 250 2T, 10:52,45

5. Vítězslav Marek–JaromírVondruška, Cermen KTM Racing Team, KTM 450 4T, 10:56,66