06.03.2023
V pondělí 6. března byla v pražském nákupním centru Arkády Pankrác zahájena unikátní výstava několika desítek vozů značky ŠKODA AUTO, mapující přes 120 let dlouhou historii výroby motocyklů a automobilů v Mladé Boleslavi. Úvodního setkání se zúčastnil i známý sběratel historických automobilů pan Ladislav Samohýl nebo rallyový závodník Emil Triner. Exponáty pak bude možné zhlédnout až do 26. března tohoto roku.
autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

Exponáty, mezi nimiž je celkem dvaadvacet automobilů (spíše tedy jednadvacet a půl), pět motocyklů a jedno jízdní kolo, byly zapůjčeny převážně ze soukromé sbírky pana Ladislava Samohýla, část pak pochází přímo z muzea společnosti ŠKODA AUTO. Sám Ladislav Samohýl je jedním z předních českých sběratelů veteránů. V unikátní sbírce, kterou začal shromažďovat jeho otec a přední československý prodejce vozů ŠKODA Alois, se dnes nachází více než tři stovky automobilů mnoha světových značek.

 

"Jsme skutečně rádi, že se nám podařilo tuto výstavu jedinečných automobilů ŠKODA a Laurin & Klement zogranizovat, i když to nebylo vůbec snadné a velké poděkování patří jak panu Samohýlovi, tak samotné automobilce ŠKODA AUTO, respektive jejímu muzeu. Přípravy nám zabraly mnoho stovek hodin a přinesly s sebou mnoho výzev spojených především s logistikou a také pojištěním těchto nádherných vozů, které u nás v obchodním centru Arkády mohou návštěvníci po následující tři týdny obdivovat." uvádí ředitelka OC Arkády Pankrác Anna Amrozy. 

 

 

Tiskové konference k zahájení výstavy automobilů ŠKODA se zúčastnili (zleva) závodník Emil Triner, sběratel automobilů Ladislav Samohýl a ředitelka centra Arkády Pankrác Anna Amrozy. 


Z vozů, jež jsou v Praze vystaveny, si Ladislav Samohýl nejvíce váží automobilu Laurin Klement typ G. Dodává: „Laurinka typ G je naším rodinným skvostem a zároveň jedním ze dvou dochovaných vozů této modelové řady. Můj otec jej během více než 2 500 hodin práce zrenovoval a následně s ním rovněž absolvoval několik závodů historických automobilů po celé Evropě“. A je skutečně nač být pyšný – vůz, který zaujímá čestné místo ve samotném středu nákupního centra, totiž na zmíněných závodech na Sicílii či v Monaku pilotoval nejen pan Alois Samohýl, ale sekundovala mu i legendární československá závodnice Eliška Junková.

 

 

 

Výstava však není jen o historických modelech. K vidění je i nejnovější přírůstek ve škodovácké rodině, tedy elektromobil Enyaq iV – a to ne ledajaký: černý vůz se speciální SPZ, vatikánskými vlaječkami na svém boku a mnoha dalšími úpravami totiž vozil samotného papeže Františka během jeho návštěvy na Slovensku v roce 2021. A právě tento enyaq je společně s dalšími vozy jako Fabia WRC, showcar Fabia RS2000, nádherný spider Škoda 1100 OHC či Favorit 136 LR zapůjčen přímo z mladoboleslavského muzea ŠKODA AUTO. Na poslední zmíněný vůz zavzpomínal při zahájení výstavy i rallyový jezdec Emil Triner: „Na továrního favorita moc rád vzpomínám. Bylo to technicky jednoduché auto, se kterým se skvěle závodilo. Vždyť na Rally Akropolis v roce 1994 jsme s ním obsadili devátou příčku v absolutním hodnocení!“

 

Milovníci značky ŠKODA se pak mohou těšit i na další modely jako je úplně první model, který v Boleslavi vyrobili – tedy Laurin & Klement Voiturette A z roku 1905, krásný roadster Škoda Felicia z konce padesátých let, původní generaci modelu Octavia či populární „embéčko“, jak se přezdívá modelu 1000 MB.

 

V úvodu bylo zmíněno, že výstava sestává z celkem jednadvaceti a půl vozů. Proč zrovna půl? K vidění je totiž i unikátní řez závodním speciálem Fabia WRC, který je již téměř 10 let součástí sbírky ŠKODA Muzea. A jak tento zajímavý exponát vznikl? V roce 2007 pak tento závodní automobil posloužil pro komerční účely známé petrolejářské značky Shell, která se na něm rozhodla demonstrovat účinky jednoho ze svých motorových olejů. Nestačilo jí ale rozříznout “pouze” motor a v reklamě ukázat, že je díky oleji čistý. Nechala rozříznout rovnou celý automobil. O neobvyklý řez vozu se postarala londýnská společnost Asylum, která se dlouhodobě zabývá výrobou modelů a speciálních efektů pro filmový průmysl. Aby mohla rozříznout celý závodní vůz Škoda Fabia WRC, vyrobila společnost obří kruhovou pilu, jejíž čepel měla průměr 4 metry, vážila 750 kilogramů a při řezání automobilu dosáhla rychlosti 112 kilometrů za hodinu. Kromě toho musela být vyrobena také speciální plošina, díky které pila řezala přesně tak, aby se automobil elegantně rozdělil na dvě poloviny.

 

 

 

Soutěže o ceny, závodní simulátor či dobový ateliér

 

Organizátoři výstavy a OC Arkády Pankrác připravili pro návštěvníky výstavy také bohatý doprovodný program. Vyznáte se v historických vozech značky ŠKODA? Pokud ano, je tu pro vás historický kvíz o hodnotné ceny, kterého se mohou od 13. do 26. března zúčastnit všichni návštěvníci. Nebo si chcete zazávodit ve skutečném simulátoru závodního speciálu? Pak se můžete těšit na poslední víkend akce. A i zde budou nejlepší soutěžící oceněni hodnotnými cenami. Pokud se chcete vyfotit v dobových kostýmech s historickými auty, tak právě pro vás je připraven dobový ateliér, ze kterého si odnesete své foto. Na tento ateliér se můžete těšit v sobotu 18. března.

 

Po celou dobu výstavy běží v Arkádách spotřebitelská soutěž s názvem Škoda Wheel, kdy při předložení účtenky na nákup z tohoto obchodního centra a s částkou vyšší než 500 Kč mohou nakupující získat jednu z připravených cen. Bližší informace o soutěžích naleznete na webových stránkách www.arkady-pankrac.cz.

 

 

 

Autor: Vašek Volf s využitím TZ OC Arkády Pankrác
06. 03. 2023

autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.