20.03.2023
Pět týdnů po svém premiérovém vítězství v kategorii WRC2 na Švédské rally zvítězil nový vůz Škoda Fabia RS Rally2 v této kategorii také na první šotolinové soutěži, která je součástí FIA mistrovství světa v rally (WRC).
autaAuta

Brit Gus Greensmith se spolujezdcem Jonasem Anderssonem ze Švédska na Mexické rally slavili vítězství. Toto vítězství je o to zajímavější, že třetí kolo sezóny 2023 bylo pro Guse Greensmithe vůbec první rally řadící se do FIA Mistrovství světa za volantem vozu Škoda a také se švédským spolujezdcem Jonasem Anderssonem.

Mexická rally (Guanajuato Rally México) byla pro vůz Škoda Fabia RS Rally2 třetím podnikem v rámci WRC. Soutěž, která se konala v nadmořských výškách až 2700 metrů a skládala se z rychlostních zkoušek pokrytých hrubou šotolinou a dokonce i kameny, představovala pro nejnovější vůz skupiny Rally2 českého výrobce opět novou výzvu. Tým Toksport WRT do Léonu přivezl dva vozy Škoda Fabia RS Rally2 pro posádky Gus Greensmith/Jonas Andersson (GB/S) a Oliver Solberg/Elliott Edmondson (S/GB). Z 19 rychlostních zkoušek, které soutěžící kategorie WRC2 skutečně absolvovali, byly tyto dvě posádky nejrychlejší na 13 z nich. Zbývajících šest rychlostních zkoušek, včetně Power Stage odměněné třemi body navíc, vyhráli obhájci titulu kategorie WRC2 Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen z Finska. Vzhledem ke složité logistice přepravy rallyových vozů do Severní Ameriky spoléhala tato smíšená posádka na předchůdce modelu Škoda Fabia Rally2 evo, který rovněž provozuje tým Toksport WRT.

Pro Guse Greensmithe byl vůz Škoda Fabia RS Rally2 relativně nový, protože jej znal pouze z testovacích jízd a lokální rally v Portugalsku. Šestadvacetiletý Londýňan, který loni řídil jeden z mnohem výkonnějších vozů skupiny Rally1, si navíc musel zvykat také na nového švédského spolujezdce Jonase Anderssona. Nově vzniklé posádce to ale netrvalo příliš dlouho. Greensmith/Andersson se ujali vedení po šesté rychlostní zkoušce a zůstali v něm po zbytek z 23 měřených testů. „Celou rally jsem měl pod kontrolou. Když jsme potřebovali zrychlit, dokázali jsme si před všemi udělat náskok. Pak už to bylo jen o jeho udržování a vyvarování se chybám. Je to skvělý způsob, jak začít sezónu,“ komentoval své účinkování Greensmith, který dobrovolně vynechal první dvě kola letošní sezóny FIA Mistrovství světa v rally. Britsko-švédské duo dokonce skončilo v celkovém pořadí šesté, což je další pozoruhodný úspěch pro soutěžící jedoucí v kategorii WRC2. Přestože byl Emil Lindholm se spolujezdkyní Reetou Hämäläinen na Mexické rally nováčkem, ujali se hned na začátku vedení. Ve čtvrtek vyhráli obě velkolepé asfaltové rychlostní zkoušky, které vedly historickýmcentrem města Guanajuato, a částečně i pod ním. Lindholmovi se podařilo držet vedení i během prvních šotolinových rychlostních zkoušek v pátek ráno. Po servisní pauze se ale zdálo, že ztratil tempo, zatímco jeho týmový kolega Gus Greensmith jako by přeřadil na vyšší rychlostní stupeň.

V té chvíli bojoval Oliver Solberg s jezdcem Fordu Adrienem Fourmauxem o druhé místo kategorie WRC2. V osmé rychlostní zkoušce ale Solberg poškodil pneumatiku svého vozu Škoda Fabia RS Rally2, provozovaného týmem Toksport WRT, a ztratil téměř dvě minuty. Díky sérii nejrychleji zajetých rychlostních zkoušek své kategorie se Solberg se svým britským spolujezdcem Elliottem Edmondsonem během sobotní etapy vyšplhali zpět na čtvrté místo. Mezitím posádka Lindholm/Hämäläinen držela komfortní třetí místo.

Souboj o druhé a třetí místo na stupních vítězů však ještě nebyl rozhodnut. Potom, co Adriena Fourmauxe, jedoucího po většinu rally na druhém místě, zdržel ve 21. rychlostní zkoušce technický problém, patřily stupně vítězů výhradně posádkám jedoucím s vozy Škoda.

Dvojice Lindholm/Hämäläinen dojela do cíle se ztrátou 32,9 sekundy na posádku Greensmith/Andersson. „Podařilo se nám to, co jsme chtěli. Ale musíme být upřímní: bylo to víceméně proto, že ostatní jezdci měli problémy. Alespoň máme důležité body do celkového hodnocení a mnoho nových zkušeností,“ řekl Lindholm. V závěru se nebezpečí, že bude předjet Solbergem, rozplynulo. „Bohužel nás potkal problém s motorem poté, co jsme přejeli velký kámen ležící uprostřed trati. Nemohli jsme tedy již bojovat o druhé místo,“ vysvětlil Solberg v cíli předposlední rychlostní zkoušky. „Ale P3 je pro celkové hodnocení i tak skvělé,“ dodal v cíli. A měl pravdu: třetí místo stačilo 21letému synovi bývalého mistra světa v rally Pettera Solberga k tomu, aby se posunul do celkového vedení mezi jezdci kategorie WRC2.

V konečných výsledcích kategorie WRC2 značka Škoda dokonce zářila na prvních čtyřech místech, protože čtvrté místo obsadili Kajetan Kajetanowicz se spolujezdcem Maciejem Szczepaniakem z Polska, jedoucí s vozem Škoda Fabia Rally2 evo týmu ORLEN Rally Team. Příští rally kategorie WRC2 bude první čistě asfaltová soutěž sezóny, Chorvatská rally (20.–24. dubna 2023), která se pojede na silnicích v blízkosti hlavního města země, Záhřebu.