01.05.2023
„Konečně jsem se po 13 letech dočkal,“ poznamenal na stupních vítězů Tomáš Vejchoda, když ovládl úvodní podnik MMČR sajdkár na Mohelnických lomech v sobotu 29. dubna. Závody se odehrávaly za deštivých přeháněk v náročných podmínkách blátivého terénu, což dalo zabrat hlavně malým juniorům. I přesto diváci nebyli ochuzeni o napínavé dějství se spoustou soubojů, ale bohužel i karambolů nevyhybajícím se ani hlavním favoritům.
sidecarcrossSidecarcross

Ani nepříznivé předpovědi počasí neodradily natěšené týmy z účasti na prvním závodě českého šampionátu. Plné startovní rošty toho byly příkladem. Republika sajdkár čítala 18 posádek, veteránů bylo 13 a k tomu i 6 juniorských sajdkár. K vyšším počtům pomohly zejména změny propozic na začátku sezony, kdy se sloučil přebor s velkým mistrovstvím.

TRÉNINKY: Pád Polívky se Zatloukalem

Bohužel již volný trénink poznamenal ošklivý pád favorizované posádky Polívka-Zatloukal na dvojáku přes cestu dolů, což si vyžádalo ošetření zdravotníků. I přes otřesení nastoupili do druhého tréninku, kvalifikačního. Odjeli ho, ale nakonec řidič musel do nemocnice v Olomouci na vyšetření. Naštěstí se žádná zranění neprokázala, a tak kramolínsko-šumperská posádka nakonec startovala ve druhé jízdě.

Kvalifikační trénink ovládli Diblík-Gábor před Vejchodovými a Boukalem s Vitoněm, kteří měli o dvě sekundy horší čas. Elitní pětku uzavírali Pečové a nováčkové Králíček s Hrachovcem.

Výsledek kvalifikačního tréninku:
1. Diblík-Gábor (2:06.330), 2. Vejchodové (2:08.340), 3. Boukal-Vitoň (2:08.630), 4. Pečové (2:13.790), 5. Králíček-Hrachovec (2:15.480)

PRVNÍ JÍZDA: Ostré souboje a napínavý průběh strhl na svou stranu Diblík-Gábor

Do první jízdy nejlépe vlétli Diblík-Gábor před Boukalem a Herclíkovými, což dalo ráz dalšímu průběhu. V prvním kole právě dvě první posádky sváděly úchvatný souboj, který vygradoval v začátku druhého kola, kdy v pravotočivé zatáčce před pověstným „dvojákem“ přes cestu o sebe ťukly a Boukal s Vitoněm se převrhli. Než se zvedli, celé startovní pole jim poodjelo, ale oni nic nevzdávali a postupně se posouvali kupředu.

V čele přitom uháněl Diblík, ale za zády větřil Vejchodu, který až do cíle na něj vyvíjel nátlak a nedával mu chvíli oddechu. Zajímavé zápolení se ale odehrávalo napříč startovním polem, že většina si našla své soupeře. Bavila také bitva o třetí místo mezi Herclíkovými a Pečovými, kteří se do sebe pěkně zakousli. Za nimi si hlídal stopu Poslušný a o šesté se prali dlouhou chvíli bývalý mistr republiky Kříž s nováčky Králíček-Hrachovec. Všemu za nimi přihlížel Noháček-Šafář. Ovšem, kdo nejvíce protočil plynem, byl Boukal. Z posledního místa dohnal celé pole, následně stoupal pořadím, aby rozčísl souboje o vyšší příčky. Nakonec jeho snažení vedlo k až poskočení na 6. příčku v cíli.

Vítězství si nenechali utéct Diblík-Gábor. Vejchodu uhlídali, takže mohli slavit. První rozjížďka nabídla velmi zajímavý průběh, kdy oko diváka se rozhodně nenudilo.

Výsledky 1. jízdy: 1. Diblík-Gábor, 2. Vejchodové, 3. Herclíkové, 4. Pečové, 5. Poslušný-Rozhoň, 6. Boukal-Vitoň

DRUHÁ JÍZDA: One man show bratrů Vejchodových

Jestliže v předcházejícím dějstvím jsme trnuli, jak se závod vyvine, pak druhá jízda byla „one man show“ bratrů Vejchodových. Od startu se ujali vedení a následně ho navyšovali, že na čele jasně vyčnívali. Zvítězili, jak se říká, o parník.

Jejich tempa se marně snažili chytit Boukal s Vitoněm. Silnější průtrž mračen jim ale k výraznému posunutí komplikovala situaci, takže si spíše pohlídali druhé místo. Větší práci měli vítězové z první jízdy Diblík-Gábor. Po nepovedeném startu je čekala opravdu výživná stíhací jízda. Z 12. místa se ale rychle posunuli do popředí, že už od 7. kola uháněli na třetím místě, které bylo ale jejich konečné.

Do víru bojů se zapojil i navrátivší Polívka. Jejich tempo ale bylo výrazně poznamenané ranním karambolem. O šestou příčku svedli úspěšný souboj s Křížem a alespoň si připsali výraznější počet bodů do tabulky mistrovství.

První tři místa byla jistá, ale o další se svedly boje. Peč si ho zopakoval s Herclíkem a tentokráte byl úspěšný, že 4. příčka ho neminula.

Dojezd do cíle byl slastí pro Vejchodu, protože věděl, že celkové vítězství bude jeho!

Výsledky 2. jízdy: 1. Vejchodové, 2. Boukal-Vitoň, 3. Diblík-Gábor, 4. Pečové, 5. Herclíkové, 6. Polívka-Zatloukal

Celkově: 1. Vejchodové (47 b.), 2. Diblík-Gábor (45 b.), 3. Boukal-Vitoň (37 b.), 4. Pečové (36 b.), 5. Herclíkové (36 b.)

PŘEBOR side veterán: Peták s Hotovým vládnou

Na třináctku veteránů čekala trochu pozměněná trať, než dříve jezdili. Čekal je pověstný dvoják dolů přes cestu a výjezd na skalku. S novinkou si nakonec skvěle poradili. Jejich druhou jízdu ale poznamenal déšť, takže se jim trať změnila zase do bývalé podoby.

Nejlepšími starty se oháněl Funda. V první jízdě získal holeshot a snad polovinu jízdy táhl všechny za sebou, než mu došly síly a otěže předal Petákovi. Legendární motoristický všeuměl pak obě jízdy suverénně ovládl a nedal nikomu pocítit slast z vítězství, ač i v poslední rozjížďce byl před ním ze začátku Matýs a Funda. Vždy dokázal dotáhnout svou sajdkáru na prvním místě. O zbylá místa však byla řežba, do které se zapojili nováčci ve veteránech Hlava-Kubíček, mistři přeboru Jiroušek-Ochtábec či Matýsové, proto na stupních vítězů byly mezi posádkami minimální bodové rozestupy.

Celkově veterán:
1. Peták-Hotový (50 b.), 2. Hlava-Kubíček (40 b.), 3. Jiroušek-Ochtábec (40 b.), 4. Matýsové (37 b.), 5. Hranický-Ric (34 b.)

UKÁZKOVÁ JÍZDA side JUNIOR:

Již podruhé na Mohelnické lomy vjely také juniorské sajdkáry. Šestice nejmenších se snažila statečně prát s novou delší tratí než minulý rok a také s nepřízní počasí s velmi blátivým a náročným terénem. Hrdiny byli všichni junioři, jak se dokázali s takovými podmínkami popasovat. Vzhledem k tomu, že v nich startují jezdci od 6 do 12 let a rozličných kubatur, je těžké určovat vítěze. Podrobnou reportáž z jejich jízd vám přinese náš redaktor Karel Švéda.

I přes proměnlivé počasí s deštivými přeháňkami a náročným terénem nabídl úvodní podnik MMČR side a quad vše co k závodům patří – nervydrásající průběh, souboje, nezlomnou vůli a poprat se s nepříznivou situací.

Veškeré výsledky naleznete na: casomerici.cz. Fotografie pak budou na: zonerama.com, facebookové stránce CZECHmoto a SIDEMX.

Text a foto: Josef Hejnal