23.05.2023
Skvělé počasí, elektrizující atmosféra, napínavé závody a zaplněné depo k prasknutí s 97 závodními speciály, i tak by se daly charakterizovat závody českého šampionátu sajdkár a čtyřkolek v Březové nad Svitavou v neděli 21.května.
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Největší podíl na neuvěřitelné účasti měli čtyřkolkáři, kteří dodali dvě třetiny jezdců. Ale ani u sajdkár nebyly počty malé. V nejvyšší kategorii nastoupilo sedmnáct posádek, ve veteránech startovalo devět a podnik okouzlilo i pět juniorských sajdkár.Na závodní den se velmi vyčasilo, což přilákalo i množství diváků. Oproti prvnímu deštivému podniku v Mohelnici jsme zažili opačný extrém. Horké počasí a sucho totiž zapříčinily i větší prašnost.


KVALIFIKAČNÍ TRÉNINK: Diblík-Gábor o sekundu nejrychlejší!

Perfektně nachystanou trať si jezdci mohli vyzkoušet už od 7:30 v seznamovacím tréninku. Republikové sajdkáry ale v programu nastupovaly až jako poslední ze všech tříd. Žádná senzace se u nich nekonala a nejlepší časy samozřejmě zajížděla favorizovaná čtyřka posádek, Diblík, Vejchoda, Boukal a Polívka. O sekundu lepší než všichni ostatní byli Diblík-Gábor. Vítězové z Mohelnice, bratři Vejchodové, nasadili až druhý čas. Za nimi se s podobnými časy seřadili Boukal a Polívka. Do první pětky se ještě vešli Pečové.

Výsledky kvalifikace:
1. Diblík-Gábor (1:53.800), 2. Vejchodové (1:54.890), 3. Boukal-Vitoň (1:55.400), 4. Polívka-Zatloukal (1:55.660), 5. Pečové (1:59.720)PRVNÍ JÍZDA: Nejhezčí závod za poslední léta!


Po startu nejrychleji vypálili do pověstného strmého kopce Polívka se Zatloukalem před Vejchodou a mladým Králíčkem. Hned v první zatáčce došlo ale ke kontaktu sajdkár, kde měli namále favorizovaní Diblík s Gáborem. Odzadu začínali i další konkurenti o titul, Boukal-Vitoň, a tak úvodní kola měla větší náboj.Na čele se sice držel Polívka, ale byl pod neustálým a stupňujícím se nátlakem Vejchody. Ten rozhodl už po třech kolech, kdy se chopil vedení a nastartoval triumfální jízdu za vítězstvím. Od ostatních se odtrhl a navyšoval náskok.

Za ním se situace dramaticky měnila. Jelo se ve velkém tempu a posádky se držely dlouho při sobě, že divák si užíval nesčetně soubojů napříč polem. Aktivitou hýřili samozřejmě favorizované dvojice, Diblík-Gábor a Boukal-Vitoň, které se urputně šplhali pořadím výše. Ze sedmého spěchal Diblík a z devátého Boukal. Třetí pozici přitom senzačně drželi nováčci Králíček ml.- Hrachovec. Za nimi letěli Peč, Herclík a zmiňovaný Diblík. S odstupem Poslušný a Boukal. Během dvou kol se ale přeci jen dravější špička dostala na kýžená místa. Diblík poskočil až na třetí a začal stíhat Polívku. A úspěšně! Každým kolem mu ukrajoval z náskoku, aby ho 4 kola před cílem předjel. V jeho stopách šel i Boukal, který se stačil posunout na 4. místo.

Pořád skvěle rozjetý závod měl i pátý Králíček, který svým výkonem nadchnul a možná tím i předčil svého otce, taktéž výborného pilota. Bohužel tři kola před cílem měl karambol s posádkou o kolo zpět. Naštěstí bez vážnějšího zranění.

Jestliže v závěru už byla první čtyři místa jistá, pak v zádu nikoliv. Kdo všem vytřel zrak, byla domácí legenda a mistr republiky Kříž. Z deváté pozice se nenápadně protáhnul až na závěrečnou pětku, kde odsunul do pozadí i mladší kolegy.

Zajímavě se vyvíjel i boj o 10. příčku, do něhož se zapojilo pět posádek v čele s Noháčkem, Lizánkem, Štědronským, Procházkou a Šrolerem. I oni si nic nedarovali, občas se jiskřilo a divák trnul. Dlouhou chvíli to vypadalo, že si pozici udrží Lizánek, ale dvě kola před cílem spadl se svým spolujezdcem na dvojskoku v přední části trati u depa mechaniků. Jejich zranění, Poledník rameno, Lizánek hrudník, si vyžádalo převoz do nemocnice. Na devátou pozici tak nakonec poskočili Noháček-Šafář.

Ani na druhém pólu startovního pole nebyl klid. V začátku se drželi při sobě Mach s Umgeherem a Špalkem, že i zde občas řinčel kov o kov. Bohužel dvě posledně zmíněné posádky musely po třech kolech odstoupit.

Výsledky 1. jízdy:
1. Vejchodové, 2. Diblík-Gábor, 3. Polívka-Zatloukal, 4. Boukal-Vitoň, 5. Kříž-Kašpar, 6. Pečové, 7. Herclíkové, 8. Poslušný-Rozhoň, 9. Noháček-Šafář, 10. Šroler-LuxDRUHÁ JÍZDA: Nekončící bitva o čelo mezi Polívkou a Vejchodou

Holeshot si znovu zopakovali Polivka se Zatloukalem před Boukalem a Vejchodou. Až o několik příček níž byl Diblík. Jako v první jízdě se rozehrála zajímavá partie našich nejlepších posádek.

Vedoucí Polívka od prvních chvil čelil enormnímu nátlaku od Vejchody, který střídal jeden útok za druhým a snažil se o předjetí. Polívka ale tentokráte nechtěl dát svou kůži zadarmo a místa k předjetí bravůrně vykrýval. Tentokráte se rozhořela opravdová bitva, která nebrala konce. A navíc k tomu za oběma posádkami v závěsu letěl i Boukal, který si chtěl spravit chuť po nepříliš povedené předešlé jízdě. Chleba se začal lámat až v druhé polovině závodu. Dravější Vejchoda se nakonec dočkal, našel skulinku a šel do popředí on. Jeho cesta k druhému vítězství byla otevřená a on ji už nepustil. Znovu odjel a v cíli mohl slavit.Ani Polívka nepolevoval a druhé místo tentokráte uhlídal před Boukalem. Jen na čtvrté se stačil dotáhnout Diblík, kterému ani letos Březová příliš nesedla. Za ním se na pátém objevil Peč po zlepšeném výkonu oproti prvnímu dějství. Svou pozici si prakticky hlídal od začátku do konce. Poučen z minula nenechal domácí legendu vyniknout napodruhé. Jawisté Herclíkové si opět připsali body za sedmé místo, jako osmí Poslušný-Rozhoň. Potlučení z první jízdy Králíček-Hrachovec nakonec dokončili závod až na devátém místě, přičemž se znovu blýskli dobrým startem.

Druhá jízda tak nepřinesla žádnou senzaci a oproti úvodní jízdě si většinou posádky hlidaly své místo od startu až do cíle a závodní pole bylo více roztrhané.

Výsledky 2. jízdy:
1. Vejchodové, 2. Polívka-Zatloukal, 3. Boukal-Vitoň, 4. Diblík-Gábor, 5. Pečové, 6. Kříž-Kašpar, 7. Herclíkové, 8. Poslušný-Rozhoň, 9. Králíček-Hrachovec, 10. Noháček-ŠafářCelkově:
1. Vejchodové (50 b.), 2. Polívka-Zatloukal (42 b.), 3. Diblík-Gábor (40 b.), 4. Boukal-Vitoň (38 b.), 5. Pečové (31 b.)PŘEBOR ČR SIDE VETERÁN: Hlava sesazuje z trůnu legendu!


Závodní jubileum slavil v Březové nad Svitavou legendární Pepa Peták, protože přesně před 40 lety zde jel první závod, proto už v kvalifikačním tréninku se do toho opřel a nasadil nejrychlejší čas v posledním kole.V odpoledních jízdách ovšem vládli mladší kolegové. Zejména kramolínští Hlava-Kubíček se naladili na vítěznou vlnu a všechny jízdy vyhráli stylem start-cíl. „Jedu s osmnáctiletým Janem Kubíčkem. Musím říct, že před dvěma měsíci byl tímto sportem, jak se říká, nepolíbený. Ptal se mě, že to chce zkusit se slovy: „A kde budu sedět já?“ prozradil nám Miloš Hlava a vrátil se i k ovládnutí Březové. „Na odpolední závod jsem změnil převod a věděl jsem, že musíme skočit dvoják dolů a hned dvoják nahoru. Honza byl z toho trochu vykulenej, ale zvládl to senzačně! Na obě dvě rozjížďky se nám vyvedl start, kde jsme odjeli na prvním místě a tak jsme to dojeli až do cíle.“

Jako druzí se za jejich zády vždy objevili loňští mistři přeboru Jiroušek-Ochtábec. Obě posádky tak odsunuly mohelnické suverény Petáka s Hotovým. „Na lepší výsledek to dneska prostě nebylo, ale i tak bereme celkové třetí místo všemi deseti,“ přiznala motoristická legenda Pepa Peták. Za nimi se do první pětky protáhli čtvrtí Matýsové a Hranický-Ric.Celkově veterán:
1. Hlava-Kubíček (50 b.), 2. Jiroušek-Ochtábec (44 b.), 3. Peták-Hotový (40 b.), 4. Matýsové (36 b.), 5. Hranický-Ric (32 b.)UKÁZKOVÁ JÍZDA SIDE JUNIOR:
Letos již podruhé oživili český šampionát také juniorští sajdkárkrosaři, pro něž byla v Březové připravena zkrácená dráha zahrnující dolní část s posunutým startem na trati do horního výjezdu. A ač bylo sajdiček jen pět, její piloti ukázali divákům, jaký posun udělali přes zimu. Svou rychlostí i touhou po co nejlepším výsledku si nezadali ani s dospělými závodníky. Podrobnější reportáž uvede naš redaktor Karel Švéda.Kompletní výsledky z tohoto závodu naleznete na: casomeric.cz. Fotografie budeme publikovat na facebookové stránce Czech Moto a také na webu: zonerama.com.


Březovské závody bavily a všichni závodníci ukázali opravdu nádherné zápolení, ze kterého se až tajil dech! A dali tak dobrou pozvánku na příští zastávku ve Stříbře, kde se pojede za čtrnáct dní v neděli 4.června.Text a foto: Josef Hejnal

22.5.2023

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.