06.06.2023
V neděli 4. června pokračoval dalším dílem seriál MMČR sajdkár a čtyřkolek na bájné trati Terén Sv. Petra ve Stříbře a připravil divákům velmi napínavé zápolení. O prvenství se přetahovalo vícero jezdců, a tak divák se rozhodně nenudil. Peklo západu dostálo svého přízviska a nabídlo opravdu pekelné závody ve spalující sluneční výhni, prachu, nenadále prodlouženém programu na přísně členité trati v kotlině, které nenabízí tolik míst k předjetí a tím prověří vyspělost pilotů.
sidecarcrossSidecarcross

Nejslavnější a historicky nejstarší areál v republice slavil 75 let od svého prvního závodu v motokrosu. Jako vždy se pořadatelé hodně snažili. Usilovná práce byla vidět - od přípravy tratě, zázemí, skvělého moderování Miroslava Šimka a Petra Maršálka, kteří rozpumpovali snad každého diváka a vtáhli ho do děje, až po perfektní propagaci závodu. Jen zlobivé čerpadlo na umělé zavlažování trati nedokázali zkrotit.

V šampionátu nadále setrvávala slušná účast. Depo ve Stříbře se zaplnilo 85 týmy, ze kterých bylo na 32 sajdkárkrosových (16 republikových, 11 veteránských a 5 juniorských)

KVALIFIKACE: Boukal-Vitoň se vytáhli!

S perfektně nachystanou tratí i řádně nakropenou se jezdci potkali při ranních trénincích. V nich se po minulých nezdařilých výsledcích blýskli Boukal-Vitoň a nasadili nejrychlejší čas. Jen o pár setin za nimi byli Diblík-Gábor a Polívka-Zatloukal. Lídři šampionátu bratři Vejchodové ztráceli sekundu. Do první pětky se vešli i Králíček-Hrachovec, kteří jdou s formou rychle nahoru. Je vidět, že jako “nováčci” získávají na jistotě. Zbytek závodního pole ztrácel na špičkovou čtveřici tři a více sekund.

Výsledky kvalifikačního tréninku:

1. Boukal-Vitoň (1:43.216), 2. Diblík-Gábor (1:43.229), 3. Polívka-Zatloukal (1:43.811), 4. Vejchodové (1:44.536), 5. Králíček-Hrachovec (1:46.516)

PRVNÍ JÍZDA: V režii Diblíka s Gáborem

Sluneční výheň a vířivý prach čekaly na republikové jezdce v první jízdě, která už v počátku začala velmi zostra. Svatopetrská trať totiž nepředkládá tolik míst k předjetí, proto start byl extrémně důležitý. Již ve druhé zatáčce byla pěkná mela a o kontakty nebylo nouze. O čelo se přetahovali Diblík s Vejchodou. Lídr šampionátu ale prohrál a soupeř šel do výhody vedení. Za nimi se poskládali další ze špičky - Boukal a Polívka. Při chuti byl i mladý Králíček na pátém.

V začátku se posádky držely při sobě a jako předešlý závod v Březové nabízel nesčetně soubojů a bitev. Nezabránila jim ani značná prašnost. Čelo bylo jasné. Vedoucí Diblík byl pevný na své pozici a svým soupeřům za zády neponechával skulinky k předjetí. Nejdřív odolával tlaku Vejchody, na kterého zase dorážel Boukal a s odstupem vše pozoroval Polívka. Už ve 3. kole se konala změna, ale nikoliv na čele, ale na druhém místě. Boukal našel prostor a Vejchodu předjel! Posilněn dílčím úspěchem se hnal za prvním Diblíkem. Většinu závodu strávili v těsném spojení. Vejchoda jezdil s odstupem za nimi, jako i Polívka, který ale po pár kolech musel zpomalit. Nefungovala mu brzda, a tak ho docvakla skupinka Králíček a Peč. Ani ti si nic nedarovali. Nakonec se přeci jen prosadily zkušenosti na straně Peče.

V úvodu probíhalo drama o sedmičku, v nichž figurovali Šroler, Kříž, Herclík, Poslušný, Procházka a Noháček. Úbytek sil v dalším průběhu ale přeci jen i tuto skupinku roztrhal a posádky se poskládaly podle své výkonnosti. Na kýženou pozici nakonec poskočili Herclíkové na Jawě a za nimi skončil bývalý mistr republiky Kříž.

Závod s přehledem vyhráli o 12 vteřin Diblík s Gáborem, když se jim podařilo naprosto setřást největší pronásledovatele Boukala s Vitoněm. Třetí Vejchoda se, ač nerad, se svým místem spokojil.

Výsledky 1. jízdy:

1. Diblík-Gábor, 2. Boukal-Vitoň, 3. Vejchodové, 4. Polívka-Zatloukal, 5. Pečové, 6. Králíček-Hrachovec, 7. Herclíkové, 8. Kříž-Kašpar, 9. Poslušný-Rozhoň, 10. Noháček-Šafář

DRUHÁ JÍZDA: Lídr zaúřadoval, špička i ostatní nadchli

O drama nebylo nouze ani v poslední rozjížďce, která se díky posunutí programu konala až v 18 hodin. Po spadnutí startovacího zařízení přišly dva kritické momenty. Šrolerova sajdkára se převrátila a o pár metrů dále předvedli Herclíkové “stardance” se svým strojem, který v jednu chvíli vypadal, že udělá kotrmelec. Holeshot přitom získali Polívka-Zatloukal a zadělali na napínavém průběhu. Za zády ale větřili všechny ze špičky - Vejchodu, Diblíka i Boukala.

Po tři kola Polívka vedl všechny za sebou, než se mu znovu ozvaly technické potíže s brzdami a chtě nechtě musel zastavit.

Na čele ho tak vystřídal Vejchoda. Ten vědom si své výsostné pozice upaloval za vítězstvím. Záda si ale musel hlídat po celou dobu, protože na jeho zadním kole byl dlouho zavěšen Diblík, než i jemu poodjel. A k tomu ještě se snažil se stavem něco udělat třetí Boukal. Divák tak s napětím trnul.

S rozestupem za nimi soupeřili o líbivý 4. flek Peč a Králíček. I jejich zápolení bavilo. Stejně tak bitva o šestku mezi Herclíkami a Poslušným. Naopak bývalí mistr republiky Kříž se musel hodně ohánět, aby před sebou na úzké trati předjel Procházku a Noháčka. S přibývajícími minutami se ale rébus s pořadím vyřešil sám.

Na čele se utrhl se sedmisekundovým náskokem Vejchoda před Diblíkem, který zas podobně nadělil Boukalovi. V druhé polovině se zase na čtvrtou pozici prosadil Peč před Králíčkem. Naopak Herclík své postavení udržel. Jen Kříž poskočil na konečnou 8. příčku.

A ač závod vyhrál Vejchoda, při součtu bodů z obou jízd odjížděl vítězně Diblík!

Výsledky 2. jízdy:

1. Vejchodové, 2. Diblík-Gábor, 3. Boukal-Vitoň, 4. Pečové, 5. Králíček-Hrachovec, 6. Herclíkové, 7. Poslušný-Rozhoň, 8. Kříž-Kašpar, 9. Procházka-Dubský, 10. Noháček-Šafář

Celkově:

1. Diblík-Gábor (47 b.), 2. Vejchodové (45 b.), 3. Boukal-Vitoň (42 b.), 4. Pečové (34 b.), 5. Králíček-Hrachovec (31 b.)

PŘEBOR ČR SIDE VETERÁN:

Jedenáctka veteránů dorazila i do Stříbra. Nováčkem v ní byl i vicemistr republiky Jaroslav Fremr se spolujezdcem Tesařem, kteří ale zasáhli jen do ranních tréninků.

Aktuální lídr veteránů a motoristický všeuměl Josef Peták ještě v sobotu jel rallye v Plzni, aby během několika hodin se přesunul o pár kilometrů dál a vyměnil volant za řídítka. A že by to bylo znát? Pepa jasně odpověděl suverénním výkonem! První jízdu ovládl start-cíl. Svým soupeřům Hlavovi a Jirouškovi nedal šanci. Více práce měl ve druhé jízdě. Start se povedl dvojici Hlava-Kubíček a dvě kola se jim také dařilo držet vedení, než znovu zaúřadoval Peták a vítězství suverénně strhl na svou stranu. Zajímavostí bylo, že v obou jízdách posádky obsadily totožné umístění.

Celkově:

1. Peták-Hotový (50 b.), 2. Hlava-Kubíček (44 b.), 3. Jiroušek-Ochtábec (40 b.), 4. Matýsové (36 b.), 5. Hranický-Ric (32 b.)

UKÁZKOVÁ JÍZDA side junior:

Potřetí v letošní sezoně českého šampionátu nejmenší sajdkárkrosaři předvedli své umění a svou premiéru na Svatém Petru vzali bez ostychu. Ač jich bylo jen pět, nabídli zajímavé zápolení. Hned první jízdu poznamenal pád posádky Široký-Chaloupka, které si vyžádalo zásah zdravotníků. Závod ale pokračoval dál. Nechaničtí ho vzali za správný konec a zvítězili před Kalinovským s Padevětem. Odveta ve druhé jízdě se už povedla Kalinovskému, který šikovně své soupeře v pravotočivé zatáčce u depa mechaniků vnější stranou předjel. Cuknul ostatním a vyhrál, takže mu patřilo i celkové prvenství. Hodnotit ale příliš nejde, protože věkové rozpětí jezdců i kubatura motorů je velmi rozdílná.

Celkově:

1. Kalinovský-Padevět (47 b.), 2. Nechaničtí (47 b.), 3. Hanulíkové 40 b.), 4. Šimkové (36 b.), 5. Široký-Chaloupka 16 b.)

Kompletní výsledky přineseme později, tak jako fotogalerii, kterou hledejte na naší facebookové stránce CzechMoto!

Třetí závod českého šampionátu je za námi a nyní nás čeká třítýdenní pauza. Kola závodních speciálů se znovu roztočí 24. června v Krásné Lípě u Chomutova.

Za redakci velmi děkujeme AMK Stříbro a jejím moderátorům za příkladný novinářský servis!