07.06.2023
ME EMX65/85/Women a MX OPEN 2023: Počas prvého júnového víkendu (3.-4. júna 2023) sa stal motokrosový areál MX Vinohrad vo Veľkých Uherciach dejiskom troch významných motokrosových podujatí naraz – na veľmi peknej, kvalitnej a relatívne rýchlej trati, ktorú postavil svetoznámy staviteľ Greg Atkins, sa uskutočnili Majstrovstvá Európy v motokrose žien, Majstrovstvá Európy mladých pretekárov tried EMX65 a EMX85 a taktiež Medzinárodné majstrovstvá SR MX Open (len triedy MXjunior125, MX2 junior, MX2 a MX Open). Dokopy sa pred tisíckami divákov predstavilo až 143 pretekárov a pretekárok zo 14 európskych krajín.

Predpovede víkendového počasia vo Veľkých Uherciach sľubovali príjemné teplé počasie, našťastie nie tak horúce, ako tomu bolo v minulom roku. Sobotné poveternostné podmienky sľubovali jasné nebo bez dažďových zrážok, avšak v nedeľu poobede sa to trošku „zvrtlo“ a na pár minút popršalo, čo však vôbec nespôsobilo závažnejšie komplikácie priebehu podujatia. Organizátor OZ MX Vinohrad vynaložil poriadne úsilie, aby pripravil „abnormálne-nenormálnu“ perfektnú trať či zázemie pre európsku či slovenskú MX špičku týchto pretekov.

Súťažný víkend započal už počas piatkového poobedia, kedy bolo na programe administratívne a technické preberanie účastníkov – to pokračovalo ešte v sobotu skoro ráno. Následne sa na trať ako prví vydali jazdci juniorských tried (MXjunior125, MX2 junior) slovenského „majstráku“ do voľných tréningov, po nich si miestne jazdecké podmienky vyskúšali aj jazdci a jazdkyne ostatných kategórii. Okrem tréningov sa v sobotu odjazdili aj kvalifikačné jazdy európskeho šampionátu.

A v nedeľu do odpálilo! Motokrosový sviatok si do Uheriec prišli užiť tisícky divákov a priaznivcov tohto adrenalínového športu. Po ranných „Warmup-och“ sa už o 10:30 na štartovú lajnu do prvej finálovej jazdy postavili juniori slovenského seriálu MX OPEN a, samozrejme, prvé finálovky si odjazdili aj ostatné triedy. Druhé finálové jazdy odštartovali poobede od 14:30 hod.

EMX65

Mladý britský talent Harry Dale v Uherciach nenašiel premožiteľa. V oboch finálových jazdách jednoznačne zvíťazil a zo Slovenska si teda odnáša plný počet bodov. Aj druhé miesto v tejto triede bolo viac-menej jednoznačné, na ktorom sa umiestnil paradoxne rýchly  jazdec z Nemecka s menom Luca Nierychlo. Najtesnejší súboj bol o tretie, bronzové miesto, ktoré si napokon ukoristil (vďaka lepšiemu umiestneniu v druhej finálovke) Daleho krajan Brian Gzles. V tejto triede sa predstavilo a s európskou MX mládežou si porovnalo sily aj niekoľko našich jazdcov – najlepšie si počínal minuloročný víťaz podujatia v Uherciach a pravidelný účastník ME EMX65 Maxim Zimmerman, ktorý v tomto ročníku skončil na krásnom 5. mieste (v priebežnom poradí ostáva na 8. priečke). Okrem Maxa v tejto triede štartovali a úspešne preteky dokončili aj Šimon Ochodnícký (19. miesto), Matej Masár (20. miesto) a Peter Janči (23. miesto). Simonovi Malecovi a Alexovi Papaneczovi sa, žiaľ, bodovať nepodarilo, ale veríme, že ich táto skúsenosť posunula vpred a budú ju zúročovať na svojej ďalšej ceste k úspechu.

EMX85

V triede EMX85 to až také jednoznačné nebolo. Na trati sme mohli sledovať veľmi tesné súboje, z ktorých napokon vyšiel víťazne (len o jeden bod!) Dex Kooiker z Holandska, v tesnom závese na druhom mieste skončil belgický jazdec Jarne Bervoets a tretí jeho krajan Moritz Ernecker. Aj v tejto kategórii malo Slovensko svoje zastúpenie – reprezentovali nás Jakub Ceplák a Matúš Biely, avšak bodovať sa podarilo len prvému menovanému – Jakub sa umiestnil na konečnom 22. mieste.

EMX Women

Kategória EMX Women štartovala na trati MX Vinohrad vôbec po prvýkrát. V Uherciach v tejto triede štartovalo dokopy 23 zástupkýň nežného pohlavia. Medzi ženami nechýbala vynikajúca a talentovaná pretekárka Lotte Van Drunen z Holandska, ktorá doposiaľ v seriáli ME EMX Women nezaváhala ani raz a aj zo Slovenska si odnáša plný počet bodov. Na jej zadný blatník sa doťahovala nórska reprezentantka Mathea Selebo – získala druhé miesto a tesne tretia skončila Elena Kapsamerz Rakúska. Ani v tejto triede nechýbali slovenské jazdkyne – svoj premiérový štart na európskom šampionáte tu zažila Nina Bullová a Sarah Suchardová. Tretia Slovenka v štartovom poli – Vanessa Zimmermanová (Maximova sestra) už niekoľkokrát ne ME EMX Women štartovala. Práve Vanessa si z našich troch zástupkýň počínala najlepšie, vybojovala si konečné 12. miesto, Nina skončila 17-ta a Sarah obsadila 20. miesto.

Kompletné výsledky ME EMX65/85/Women Veľké Uherce a taktiež aj priebežné poradie jednotlivých tried nájdete na stránke európskej motocyklovej federácie: https://results.fim-europe.eu/

MM SR MX Open

Absolútne najrýchlejším spomedzi všetkých pretekárov v slovenskom šampionáte bol ostrieľanýŠimon Jošt v triede MX Open. Šimon predvádzal dychberúce súboje so svojim tímovým kolegom Tomášom Kohútom, ktorý sa do súťažného kolotoča vrátil po pár-týždňovej pauze spôsobenej zranením z pretekov v českom Dalečíne. O tom, že títo chlapci na trati bojovali o každý centimeter svedčil aj fakt, že v prvej finálovej jazde došlo k ich vzájomnej kolízii a následne pádu, z ktorého (aj keď len na chvíľu) profitoval český jazdec František Smola. Ten sa však na čele dlho neudržal, lebo Jošt s Kohútom v stotine sekundy sedeli v sedle svojich motocyklov a opäť medzi sebou bojovali o prvenstvo a to nielen v prvej, ale aj v druhej finálovej jazde. Z týchto súbojov vyšiel víťazne napokon Šimon Jošt, druhý teda skončil Tomáš Kohút a víťaznú trojicu doplnil Pavol Repčák.

Ani vo zvyšných kategóriách seriálu MM SR MX OPEN nebola núdza o tesné a napínavé súboje.

MM SR MX 2

Do Uheriec prišlo v tejto kategórii len 13 jazdcov. Priebežný líder triedy MX 2 Martin Krč stihol vymeniť tím a z action tímu prešiel ku Slovenskému HPR Racing. Kvalifikačný tréning vyhral Martin tesne pred Bencem Pergelom a Jaroslavom Katriňákom. V prvej spoločnej jazde s kategóriou MX OPEN si najlepšie počínal Martin Krč, ktorého skoro celú prvú rozjazdu doháňal Jaromír Katriňák a až do posledného kola to bol súboj, ktorý sa určite divákom páčil. V druhej finálovej jazde Krč kontroloval od štartu svoje prvé miesto a celkovo vyhral. Pripísal si plný počet bodov a zvýšil náskok pred druhým Jaroslavom Katriňákom. Skvelé tretie miesto a posun v priebežnej tabulke obsadil Jozef Poslúch, pre ktorého to bol po minuloročnom ťažkom páde presne vo Veľkých Uherciach pekný výsledok.

MMSR MX 2 JUNIOR

Starší MX 2 juniori štartovali vo Veľkých Uherciach spolu so 125kármi v spoločnej rozjazde. Túto kategóriu má tento rok pevne v rukách Ľubomír Galandák a aj napriek nachladeniu dominoval či v tréningoch tak v oboch finálových jazdách. Celkovo druhý prišiel do ciela Ladislav Eliáš a tretí skončil David Pučálka oboja z Českej republiky.

Mladší junori 125 sa nestratili a rýchlostne konkurovali svojim o trošku starším súperom. Po prvom preteku v Gbeloch bol priebežný líder Seweryn Gazda z Poľska. Vo Veľkých Uherciach si vybral svoju trošku smoly a po problémoch s motorkou skončil celkovo tretí a v celkovom hodnotení sa posunul na druhú priečku. Naopak Martin Červenka z Orion racing predviedol perfektný výkon a napriek pár pádom vyhral obidve rozjazdy a posunul sa do čela priebežného hodnotenia triedy MX Junior 125. Druhý skončil Vencislac Toshev z Bulharska a tretí Poliak Seweryn Gazda.

Vo Veľkých Uherciach, kvôli Európskemu šampionátu neštartovali triedy MX4 a MX4+.

Kompletné výsledky ostatných tried ako aj priebežné poradie po pretekoch v Uhreciach nájdete na https://www.smf.sk/motokros-vysledky-2023/

Sme toho názoru, že ani jeden divák a motokrosový fanúšik svoju návštevu na tomto podujatí neoľutoval a odchádzal s kvalitným motokrosovým zážitkom. Poďakovanie patrí celému organizačnému tímu pod vedením Tomáša Pavlovčíka, ktorí odviedli perfektnú robotu a týmto pretekom vdýchli naozaj vysokú úroveň. Vďaka patrí, samozrejme, aj všetkým štartujúcim a v neposlednom rade divákom, ktorí nepochybne vytvárali tú správnu atmosféru.

Vidíme sa na ďalšom pokračovaní seriálu MM SR MX OPEN 24.06.2023 vo Sverepci.