10.11.2023
Trenér Pešek dostal české mladíky mezi elitu. Zázrak, říká o kvalifikaci všech svých svěřenců na neoficiální MS. Bývalý elitní český motocyklový závodník Lukáš Pešek piplá mladé české naděje včetně teprve dvanáctiletého Romana Durdise a šestnáctiletého Nikolase Gieslera, které čeká v listopadu finále závodu MiniGP.
silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Ve Španělsku budou moci mladí čeští závodníci vidět na vlastní oči hvězdy současnosti z Moto GP, protože právě mládežnický závod se jede v rámci kalendáře Mistrovství světa silničních motocyklů. Dva čeští mladíci navíc nebudou jediní na startu neoficiálního mistrovství světa z Peškova týmu. Čech, který vyhrál ve své kariéře dvě velké ceny, připravuje také třináctiletého Lukácse Tamase z Maďarska.
 

“Tři jezdci ve finále jsou pro nás skoro až zázrak. Je to něco, co se už nemusí nikdy opakovat. Jsem za to nesmírně šťastný, nezdálo se nám o tom ani ve snu,” raduje se Pešek před závodem, který se pojede v týdnu před zmíněnou Velkou cenou Valencie. Peškovi svěřenci tak dostanou možnost zažít atmosféru velkého závodu. “Je skvělé, že všechno organizuje Dorna, takže závodníci dostanou helmu, kombinézu, motorku a všechno bude připraveno na klíč,” vysvětluje česká legenda.


Durdis už závod MiniGP jel minulý rok, kdy v nižší kategorii dojel osmý. I letos bude na speciálu Ohvale GP-2 190cc, což je oproti loňsku silnější motorka, patřit mezi nejmladší jezdce na startu. “Chtěl bych zaútočit na stupně vítězů,” říká český mladík, pro kterého bude výhodou, že už zná závodní okruh. “Ten by měl být stejný i pro letošní závod, ale změny jsou dost časté, takže uvidíme až na místě. Každopádně i kdyby byl okruh jiný, tak to bude pro všechny stejné,” pokračuje Pešek, který má za sebou 136 startů ve všech kategoriích MS silničních motocyklů.


Druhým českým zástupce v závodě bude Giesler, pro kterého bude závod ve Valencii dosavadním vrcholem a pomyslným zakončením kariéry v kategorii MiniGP. “Doufám, že dojedu co nejlépe. Takový menší cíl je top 15,” říká Giesler. Pešek se díky úspěchům svých svěřenců dostal na radar elitních motocyklových národů. “Oslovila mě italská federace, abych byl součástí jejich programu pro mladé jezdce jako trenér, což je pro mě obrovská pocta,” těší Peška. “Na druhou stranu je pro mě problematické jezdit do Itálie trénovat, protože nemám moc času. Ale jsme v kontaktu a předáváme si poznatky. Mám díky tomu přehled a vím, že děláme dobrou práci, protože Italové trénují opravdu hodně podobně,” odhaluje Pešek.
 

Pro Peška je navíc velkou motivací postupně zlepšovat Durdise, který je očích české legendy možná největší talent, kterého v Česku zažil. “Záměrně jsme ho zase posunuli o rok výše, protože jsme ho chtěli vidět na větší motorce. Zase udělal obrovský pokrok v technice, jízdě a myslím si, že i mentálně se posunul,”Pešek. Teprve dvanáctiletý Durdis, který jezdí na motorce od pěti let, sní o kariéře v MotoGP. "Ještě ho čeká dlouhá cesta, ale už teď se těším na příští rok, protože pojede poprvé druhým rokem na stejné motorce a věřím, že naplno ukáže, co v něm je,” dodává Pešek.


TZ Lukáše Peška
10.11.2023
 

silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.