14.11.2023
Od posledního závodu MMČR sajdkár uběhly skoro dva měsíce. S nastalým časem snad už utichly všechny vášně a emoce, proto nyní se můžeme s chladnou hlavou ohlédnout za skončeným ročníkem a v klidu ho zanalyzovat formou statistik a nej.
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChatNa začátku musíme konstatovat, že za sebou máme snad jednu z nejnapínavějších sezón v historii, která rozhodně bavila svým dramatickým vývojem. K němu přispěla značná vyrovnanost trojice posádek usilující o český titul.Favorizovaní Diblík-Gábor, bratři Vejchodové nebo Boukal-Vitoň by své fanoušky připravili o infarkt. Když šampionát dospíval ke svému závěru, byli mezi nimi jen nepatrné bodové rozdíly. Nakonec český trůn opanovali Diblík-Gábor, jenž přeci jen prokázali železné nervy a s největším klidem dokráčeli k vytouženému cíli.I o umístění pod nimi se svrhla rvačka. O čtvrté místo se snažila trojice týmů v čele s Polívkou a Zatloukalem, kteří před sezonou byli pasováni na horké kandidáty na titul. Bohužel celý průběh je provázelo až neskutečně technických problémů i zranění z prvního podniku. Nakonec alespoň uhájili bramborovou pozici před bratranci Pečovými a nestárnoucím Křížem s Kašparem.První desítku si dále vybojovali sedmí Poslušný-Rozhoň, kteří si připsali i premiérové stupně vítězů v Horním Újezdě, osmí „jawisté“ bratři Herclíkové, devátí „kramolínští“ Noháček-Šafář“ či desátí nováčci Králíček ml.-Hrachovec.Sedmidílný seriál českého šampionátu sajdkár, který započal v dubnu a skončil v září, můžeme jeho jednotlivé zastávky shrnout do několika slov – bahnitá Mohelnice, nejhezčí závod na Březovských stráních, žhavé peklo západu ve Stříbře, divoký sever v Krásné Lípě, zlomový start v Horním Újezdě, dramatický Kramolín a velké finále v Dobřanech.Konečné pořadí MMČR side 2023

1. Diblík-Gábor – 298 bodů
2. Vejchodové – 293
3. Boukal-Vitoň – 285
4. Polívka-Zatloukal – 219
5. Peč-Peč/Krejčí – 214
6. Kříž-Kašpar – 204
7. Poslušný-Rozhoň – 176
8. Herclíkové – 174
9. Noháček-Šafář – 149
10. Králíček ml.-Hrachovec – 125


ÚČAST: Stav se blíží předcovidové doběPo slabém předminulém ročníku se letos zvedla i účast posádek, k čemuž dopomohlo zejména sloučení s přeborem. Mnoho posádek z této nižší soutěže se adoptovalo na republikové parametry. Vyjma dvou podniků byly startovní rošty slušně zaplněné a čítaly kolem 18 posádek. Do mistrovství zasáhlo celkem na dvaadvacet týmů, včetně pěti ze zahraničí. Stav se tak začíná blížit době před pandemií a podle zákulisních informací by ani další sezona nemusela v tomto ohledu zaostávat.


RYCHLOST: Nedostižní Diblík-GáborStatistiku na nejrychlejší kolo naprosto ovládli mistři republiky Diblík-Gábor. Robert naprosto potvrdil svou devízu v této disciplíně. Seznamovací i kvalifikační tréninky patřily jemu. V závodech šel úspěchu naproti mimojiné i tím, že stanovoval nejlepší časy. Tam mu zdárně sekundoval Tomáš Vejchoda.

Nejrychlejší čas ve volném tréninku: 4x Diblík-Gábor, 2x Boukal-Vitoň, 1x Vejchodové
Nejrychlejší čas v kvalifikaci: 4x Diblík-Gábor, 2x Boukal-Vitoň, 1x Vejchodové
Nejrychlejší čas v závodě: 3x Diblík-Gábor a Vejchodové, 1x Boukal-Vitoň
Nejrychlejší čas za celý podnik: 3x Diblík-Gábor a Boukal-Vitoň, 1x Vejchodové

HOLESHOTY: Favorité vládnouNikoliv nadarmo se praví, že starty dělají závod. Na nich zapracovali všichni kandidáti na titul. Jen jedenkrát jim vypálil rybník Ladislav Peč. Samozvaným králem holeshotů se pak může nazývat Jan Polívka. Udělal jich ze všech nejvíce! Hned za ním ale skončil Robert Diblík, který jich na svém kontě měl o jeden méně. Starty se naopak moc nevedli Tomáši Vejchodovi. Možná i to ho stálo titul.

nejvíce holeshotů: 5x Polívka-Zatloukal, 4x Diblík-Gábor, 3x Boukal-Vitoň, 1x Peč-Krejčí a VejchodovéZÁVODY: Vyrovnané partieSprávně okořeněné směsicí vyrovnaných výkonů, nepředvídatelných momentů a zvratů, kdy nenechali nejednoho fanouška vydechnout, i tak by se daly charakterizovat letošní závody. Jestliže bychom chtěli jeden vzorový vypíchnout, pak by to byl ten v Březové nad Svitavou. Soupeřilo se prakticky napříč polem ve skupinách, že napínavé dějství bylo k vidění jak na čele peletonu, v jeho středu pak i na chvostu. Zapíše se určitě mezi ty nejhezčí a nejnapínavější.V jednotlivých rozjížďkách dominovaly zejména dvě posádky, a to mistři Diblík-Gábor a bratři Vejchodové. Obě dvě si připsaly po šesti vyhraných jízdách. Zbylé ukořistila dvojice Boukal-Vitoň. Celá trojice se pak dělí o primát v počtu vyhraných podniků.

vítězové v jednotlivých jízdách: 6x Diblík-Gábor a Vejchodové, 2x Boukal-Vitoň
celkoví vítězové podniků: 3x Vejchodové, 2x Diblík-Gábor a Boukal-Vitoň

Souhrn sezony MMČR side 2023:

počet závodů MMČR: 7
celkový počet zúčastněných posádek: 22
z toho zahraničních: 5 (2x dánská, 2x rakouská, 1x německá)

nejpoužívanější rám: 15x WSP, 6x VMC, 1x Dr4Moto
nejpoužívanější motor: 8x Zabel, 5x MEGA, 3x KTM a Husqvarna, 1x GasGas, Jawa a TM

nejvíce posádek v závodě: 18 v Mohelnici
nejméně posádek v závodě: 12 v Horním Újezdě
průměrná účast na podnicích MMČR: 16

nejvíce bodů: Diblík-Gábor (298 bodů)
nejrychlejší posádka dle časů na jedno kolo: Diblík-Gábor
nejvíce vyhraných kvalifikací: 4x Diblík-Gábor
nejvíce holeshotů: 5x Polívka-Zatloukal
nejvíce vítězství z jízd: 6x Diblík-Gábor a Vejchodové
nejvíce vyhraných podniků: 3x VejchodovéLetošní sezona 2023 nabídla vskutku úchvatnou podívanou a vyrovnané soupeření a právem bude nazývaná tou nejnapínavější. V dalším článku nebudete ochuzeni ani o rozbor sezony Přeboru ČR sajdkár veterán, proto i nadále nám zachovejte přízeň!(joh)

14.11.2023

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.