17.11.2023
Zajímavá čísla vygenerovala i další kategorie sajdkár a její soutež Přebor ČR side veterán. Její jezdci nad 50 let se nenechali zahanbit a připravili nám vskutku napínavé závody, kdy se o titul přetahovala trojice posádek. Motoristický „vícebojař“ a legenda Josef Peták konečně dotáhl své počínání v sajdkárkrosu do veteránského titulu.
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChatPřeborníci ve veteránech se představili na stejných podnicích jako velká republika. Letos oproti minulosti jeli svůj samostatný závod, a tak jsme je nemuseli rozlišovat s mladšími jezdci přeboru. Ti spadli rovnou do velké republiky.Veteránskou sezonu nejlépe začali Peták s Hotovým a nastínili, v jaké režii se soutěž pojede. Další závody jim daly za pravdu. Lídři ovládli nejvíce rozjížděk a celkových prvenství. Zaslouženě se stali králi veteránů. Zdárně jim ale šlapali na paty Hlava-Kubíček, jež se oháněli nejlepšími starty, a Jiroušek-Ochtábec. Po celý průběh sváděli napínavé boje a mezi sebe nechtěli nikoho připustit.Jen v Krásné Lípě se mezi ně vklínili Matýsové, kteří povětšinou posbírali 4. místa. O ně se přetahovali s Hranickým s Ricem, kteří nakonec skončili za nimi a celou pětku nejlepších uzavírali.KONEČNÉ POŘADÍ Přeboru ČR side veterán 2023:1. Peták-Hotový – 328 bodů
2. Hlava-Kubíček – 306 b.
3. Jiroušek-Ochtábec – 294 b.
4. Matýsové – 243 b.
5. Hranický-Ric – 197 b.


Kompletní výsledky naleznete na: sidemx.cz


CELKOVÁ ÚČAST PŘEBORU:S osamostatněním veteránů, jako smostatného závodu, šla v ruku ruce i jejich účast. Dřívější doby s plnými rošty jsou minulostí. Přesto můžeme vysledovat i u nich, že tito závodníci mírně přibývají. Šampionátu se však zúčastnilo patnáct posádek. Nejvíce se jich sešlo na úvodním podniku v Mohelnici a v tradiční baště v Kramolíně. Jejich řady pak navýšila i maďarská posádka Lajos Sárándi-Gábor Főldvari, která se českého šampionátu pravidelně zúčastňovala.RYCHLOST:Rychlost z předešlých let neztratili Peták-Hotový. I letos tuto disciplínu naprosto ovládli. Zajíždět rychlá kola nedělalo této slavné dvojici problém. Prakticky většinu kvalifikačních tréninků vyhráli. Jen na posledních třech podnicích dali vyniknout Jirouškovi a Hlavovi.

nejvíce vyhraných kvalifikací: 4x Peták-Hotový, 2x Jiroušek-Ochtábec, 1x Hlava-Kubíček


HOLESHOT:Jestliže na rychlost zvítězil Peták, pak v holeshotech vládl pevnou rukou Hlava. Ve většině případů měl nejlepší starty on. Ze 14 jich měl 9. Prokázal, že má nejsilnější nervy a nejlepší akceleraci. Jen tři holeshoty pak počítá Peták. Dvakrát se stalo, že jim rybník vypálil Funda a Matýs v druhém případě.

nejvíce holeshotů: 9x Hlava-Kubíček, 3x Peták-Hotový, 1x Funda-Vyšata a MatýsovéZÁVODY:Tvrdé zápolení na špičce muselo bavit. Vyrovnanost trojice Peták, Hlava a Jiroušek se promítla i do výsledků. Za delší konec ale vždy tahal Peták. Vyhrál nejvíce rozjížděk a opanoval většinu podniků. Jen ve dvou případech se stalo, že zlatý věnec brali jeho hlavní rivalové.

vítězové jednotlivých rozjížděk: 8x Peták-Hotový, 4x Hlava-Kubíček, 2x Jiroušek-Ochtábec
celkoví vítězové podniku: 5x Peták-Hotový, 1x Hlava-Kubíček a Jiroušek-Ochtábec
Statistika a nej Přeboru ČR side veterán 2023:

počet závodů MMČR: 7
celkový počet zúčastněných posádek: 15, včetně 1 z Maďarska
průměrná účast na jeden podnik: 10
nejvíce posádek v závodě: 14 v Kramolíně
nejméně posádek v závodě: 8 v Dobřanech a Krásné Lípě

nejpoužívanější rám: 7x WSP, 3x EML a VMC, 2x MEFO
nejpoužívanější motor: 4x MEGA a Zabel, 3x MTH, 2x Jawa, 1x Husqvarna a KTM

nejrychlejší v trénincích: 4x Peták-Hotový
holeshotový přeborníci: 9x Hlava-Kubíček
nejvíce vyhraných jízd: 8x Peták-Hotový
nejvíce vyhraných podniků: 5x Peták-Hotový
nejvíce bodů: Peták-Hotový (328 bodů)Sajdkárkros veteránů, nebo chcete-li legend, zajisté bavil a našel si své příznivce. Vidět bývalé úspěšné jezdce pořád táhne, a i proto má tato soutěž svou atraktivitu.(joh)
17.11.2023

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.