25.11.2023
Staré dobré časy, aneb když Supry táhly Evropou... Doby Super trucků jsou dávno pryč, co se na chvíli zastavit a podívat se na rok 2000, kdy tyto rychlé stroje válcovaly závodní okruhy po Evropě. Celkem desetidílný seriál přivítal účastníky FIA European Racing Cupu v roce 2000. Tehdy se jezdil ještě pohár, později se závody tahačů staly prestižní kategorií FIA a bylo vypsáno FIA Truck Racing Championship od roku 2006. Mezi lety 1985-1993 se jezdilo mistrovství Evropy.
autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

Rok 2000 měl na startovní čáře nejen kategorii Race Truck, ale také Super Race Truck, tedy řádně nadupané kamiony. Během sezóny 2000 se účastníci série rychlých náklaďáků vydaly na okruhy Dijon a Paul Armagnac ve Francii, do Valencie a Jaramy ve Španělsku, finské Alastaro, něměcký Nürburgring, rakouský Red Bull Ring, belgický Zolder a také do Mostu.
 

Ve třídě Super Race Truck byl povolen motor o max. objemu 12 000 ccm, min hmotnost tahače 5000 kg, mohl mít automatickou převodovku, nebo kotoučové brzdy. Co nebylo dovoleno antiblok systém nebo protiskluz.

Ve třídě Race Truck naopak nebyl objem motorů nijak omezen, ale maximální průměr sacího potrubí turba mohl mít 65 mm. Vozidla s kotoučovými brzdami mohla vážit minimálně 5800 kg a s bubnovými brzdami pak o 300 kg méně. Pevně předepsané měly kamiony Race Truck také zatížení přední nápravy.
 

Ve třídě Super Race Truck startovaly v sezóně 2000 vozy Mercedes Benz Atego, MAN TR 1400, Caterpillar TRD C 1299 nebo také Tatra Stanislava Matějovského. Tento zajímavý vůz byl osazen motorem MAN D 2866LF 31 o objemu 11950ccm. Měl dvě turba, převodovku ZF automatic a používal pneu Continental 315/70 R22.
 

Ve třídě Race Truck bojovaly značky Sisu SL 250, Mercedes Benz 1838, MAN 19.414, Renault Premium, nebo také Volvo White. Renault Premium používal řadový šestiválec Renault o objemu 11 000 ccm a výkonu 750k s manuální převodovkou ZF, jednokotoučovou spojkou Sachs a hmotností 5800 kg.
 

Do Mostu přijížděl konvoj rychlých náklaďáků ve třídě Super Race Truck na čele s Gerdem Körberem na MAN, který vedl před Hari Luostarinenem z Finska na Caterpillaru a třetí figuroval Markus Östreich z Německa na Mercedeseu Atego. V mosteckém klání se předvedlo hned 11 silných trucků a mezi jezdci jel nejen Stan Matějovský s Tatrou, ale také Alain Ferté z Francie, Španěl Antonio Albacete, další Francouz Ludovic Faure, Brit Steve Parrish nebo Švýcar Markus Bösiger.
 

Ve třídě Race Truck vedl před mosteckým závodem Francouz Noel Crozier s MAN, druhý Werner Lenz s Mercedesem a třetí místo obhospodařoval Lutz Bernau, nynější šéf týmu s Albatetem. Ovšem Daniel Landa se na domácí závody velmi těšil, neboť jeho Sisu patřilo čtvrté místo v klasifikaci, před Jochenem Hahnem. V Mostě na roštu stály pak i další jezdci Egon Allgäuer z Rakouska, Jorg Hahn z Německa, Johan Stureson ze Švédska a Britové Chris Tucker se Sisu a Stuart Oliver s MAN.
 

Závody v Mostě FIA Truck Racing Cup 2000 ve výsledcích:


Super Race Truck:

1. jízda
Hari Luostarinen (SF) Caterpillar TRD
Alain Ferté (F) MAN
Antonio Albacete (ES) MAN
 

2. jízda
Alain Ferté (F) MAN
Hari Luostarinen (SF) Caterpillar TRD
Steve Parrish (GB) Mercedes Atego
 

Race Truck:

První i druhé jízda:
Noël Crozier (F) MAN
Lutz Bernau (D) MAN
Daniel Landa (CZ) Sisu
 

Trochu jsme zavzpomínali na sezónu, která měla dobrý potenciál v rozkvětu závodních tahačů, která dál směřovala k pozdějšímu FIA Truck Racing Championship.
 

Text a foto: Vláďa Rožánek
FIA European Racing Cup 2000

autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.