08.01.2024
Splněný sen o dokončení nejtěžšího závodu světa se pro Jaromíra Romančíka odkládá a z důvodu finanční náročnosti nelze říct, zda to bude pouze o rok. Ještě dvaatřicetiletý závodník z Liberce se už od druhé etapy potýkal s technickými problémy na svém motocyklu. V dnešní třetí etapě potíže nastaly znovu a bohužel se je nepodařilo vyřešit.
ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

První technické problémy nastaly na 40 kilometru druhé etapy. „Najednou na 40. kilometru v dunách, kde nic není, mi motorka zničehonic chcípla. Nevěděl jsem, co dělat,“ vyprávěl Romančík. „Rychle jsem sundal nádrže, koukl na elektroniku, zkontroloval svíčku, jestli neodešla. Pořád nic. Bádal, co s tím. Pak přijel můj týmový kolega Martin Prokeš, který mi podal vstřikovač. V tom písku se mi ho podařilo vyměnit. Už jeli dvě nebo tři auta a najedou motorka chytla. Smontoval jsem nádrže a vyjel na trať, kde už projely všechny motorky a čtyřkolky.“

 

Jára dokázal problémy vyřešit, motorku rozebral téměř patnáctkrát a s obrovskou ztrátou ho předjížděly i kamiony. Do bivaku dojel po nekonečných sedmi hodinách na čtvrt plynu a se ztrátou 3 hodin a 50 minut.

 

Na počátku třetí etapy vypadalo všechno v pořádku. Český závodník projel bez problémů celým přejezdem. Bohužel po několika málo kilometrech měřené speciálky se technická závada naskytla znovu. Situace byla už natolik vážná a na místě, v poušti neopravitelná, že se Jára rozhodl zavolat o pomoc organizátory. Jára i jeho motorka byli letecky přepraveni na místo, odkud se sběrným vozidlem vydali do bivaku. Nutno dodat, že „úmrtnost“ motorek je letos poměrně vysoká. Hned vedle motorky Orion-Moto Racing týmu byl odstaven tovární motocykl GasGas Sama Sunderlanda.

 

Aktualizace 15:15 - Smůla se Járovi lepí na paty i při cestě zpět do bivaku. Kamion, který měl Járu dopravit do bivaku měl poruchu. Už nějakou dobu čeká unavený bez jídla a pití někde uprostřed dálnice. Dle informací od řidiče přijede pomoc do dvou hodin. Porucha by mohla být v převodovce, s čím by si Jára lehce poradil. Bohužel s sebou nemá velké nářadí a klíče. Navíc není dobré lehat si pod kamion na dálnici!

 

Zda se podaří závada vyřešit a Jára bude na Dakaru pokračovat mimo celkové hodnocení není ještě známo. Bližší informace vám přineseme po zveřejnění týmové tiskovky.


Za celou redakci Motolevel.com děkujeme za výbornou reprezentaci České republiky na Dakaru. Dal jsi do toho všechno a věříme, že tě znovu uvidíme na startu!

 

 

 


Připravil: Pavel Horák

Zdroj a foto: Ig @jara.romancik, Orion-Moto Racing Group

8. 1. 2024

ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.