08.01.2024
Letošní třídu 450SX amerického superkrosu označovali odborníci jako nejvíce "nadupanou" za posledních mnoho let. A první závod v Anaheimu to potvrdil. Vracející se legenda Tomac měl sice po zranění vlažnější úvod a skončil devátý. Naopak překvapil Webb, který bojoval o pódium. Roczen se předvedl ve skvělém světle ve své rozjížďce, ale ve finále spadl hned po startu. Se ctí absolvoval svůj první SX závod úřadující mistr světa MXGP Jorge Prado. Jak to ale vše dopadlo a kdo nakonec "překvapivě" vyhrál se dozvíte v dnešním článku.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

450SX - Najde Lawrence letos přemožitele?

 

Do role největších favoritů bylo před sezónou pasováno trio Lawrence, Tomac a Sexton. Odborníci se těšili na střet generací. Na jedné straně legendární Tomac, který se vrací po zranění. Na straně druhé usměvavý teenager Jett Lawrence a stále mladý loňský šampión Sexton.

 

 

Lawrence předpovědi bezpochyby naplnil. Už od tréninků zajížděl nejrychlejší časy. Mírně sice klopýtnul ve své rozjížďce, kde po pádu dojel třetí. Ale ve finále nedal nikomu šanci a stylem start - cíl zvítězil. Příslibem pro další závody snad může být jen to, že jeho dominance nebyla příliš velká. Stíhající duo Anderson a Webb se za ním dlouho drželo v dohledu. Hlavně Webb určitě překvapil. Po přestupu k Yamaze působil matným dojmem a jak na konci minulé sezóny, tak i v přípravném pařížském superkrosu hodně ztrácel na špičku. V Anaheimu však byl jako vyměněný a kdyby při pokusu o předjetí Andersona nespadl, tak mu jistě neuniko pódium a možná by i Jetta potrápil.

 

 

Chase Sexton poprvé na KTM. V rozjížďce spadl, takže na startovním roštu finále neměl ideální pozici. Odstartoval až kolem desítky, ale chytrou jízdou bez větších chyb se nakonec probojoval až na třetí místo. A to se rozhodně počítá. To Eli Tomac taky odstartoval až okolo desítky, ale příliš dopředu nepostupoval. Deváté místo se může zdát jako zklamání, ale připomeňme si, že Eli je teprve něco přes dva měsíce na motorce po těžkém zranění nohy. Na nějaké hodnocení, v jakém formě se vrátil, musíme ještě pár závodu počkat.

 

 

Ken Roczen zvítězil ve své rozjížďce a vypadal opravdu skvěle. Ale horší průjezd první finálovou zatáčkou a poté hromadný pád těsně přes jeho koly znamenal, že odjížděl až jako poslední. A s tím už nenadělá nic ani elitní jezdec. Ken přece jen postupoval startovním polem a v cíli to stačilo na desáté místo. Není to nejlepší start do sezóny, ale ještě není vše ztraceno. Sezóna je dlouhá a čítá sedmnáct závodů.

 

Další z události, na kterou se jistě většina fanoušků těšila, byl debut španělského jezdce Jorge Prada. Byť je to mistr světa v nejprestižnější třídě MXGP, tak se superkrosem ma zatím pramálo zkušeností. Jorge ve finále dobře odstartoval, i když leckterý fanda ho očekával alespoň po startu úplně na čele. V průběhu jízdy však slábnul, respektive jel zjevně opatrněji na stále více rozbíjející se trati. Nakonec z toho bylo třinácté místo, což je možná malinko za očekáváním. Ve srovnání s debutem Huntera Lawrenceho je to však super výsledek. Hunter po shodě různých události nakonec ani nepostoupil do finále.

 

Z ostatních jezdců jel nenápadně, ale solidně Plessinger. Bral čtvrté místo. Velice slušný výsledek si připsal Dylan Ferrandis, který se poprvé představil na Hondě pod křídly soukromého týmu Phoenix Racing Hodna. Pátý flek je jistě na úvod nad jeho očekávání. 

 

 

 

 

250SX West - Hampshire potvrdil roli favorita

 

Ve třídě 250SX West bylo před závodem rovněž několik favoritů. Již skoro veterán Hampshire, dále jezdci Yamahy Smith a Thrasher. Nové posily Kawasaky Kitchen a Vohland a jistě také Jo Shimoda, který pro letošek přestoupil zpět k Hondě.

 

Roli favorita potvrdil Hampshire, který se od startu pohyboval vepředu. Brzy se dostal pred velké překvapení večera a nováčka Juliena Beaumera na tovární KTM. Hampshire si pak vedení udržel až do cíle. Beaumer se dlouho držel druhý, ale ke konci závodu přece jen začal splácet nováčkovskou daň a po několika chybách klesl na konečné šesté místo.

 

 

O pódium dále bojovali Kitchen a Smith. Zezadu je pak dohánělo duo Vohland a Thrasher. Posledně jmenovaný měl těžší pád a vypadá to, že si zase na pár závodů bude muset od motorky odpočinout. Smith předjel Kitchena a pak i Beaumera. Neohroženě si tak dojel pro druhé místo. Kitchen sice taky sedmnáctiletého mladíčka na KTM předjel, ale přes něj se zase dostal jeho týmový kolega Vohland. Ten sahal po životním úspěchu, protože i přes několik sezón v popředí profesionálního superkrosu, mu stále chybí umístění na pódiu. Bude si však na něj jestě muset počkat. Kitchen ho předjel zpět a v posledním kole přes něj přelétl i dotahující Shimoda.

 

 

 

 

 

Připravil: Daniel Knápek

Foto: supermotocross.com

8.1.2024

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.