21.01.2024
Kdo by před začátkem superkrosové sezóny tipoval, že v jednom závodě zvítězí sympatický Aaron Plessinger? A našel by se někdo, kdo by tipnul, že po třetím závodě bude držet i červenou tabulku průběžného lídra? Asi nikdo. A přesně to se ve třetím závodě sezóny v San Diegu stalo. Plessinger s legendárním číslem #7 zvítězil celkem suverénně, i když prvních sedm kol závodu vévodil Ken Roczen. Dramatický závod třídy 250SX ovládl Nate Thrasher.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

450SX - Tři závody za námi a pokaždé jiné složení stupňů vítězů

 

Letošní sezóna je zatím velmi vyrovnaná. Určitě za to mohou i blátivé závody v San Franciscu a tento víkend v San Diegu. Každopádně na stupních vítězů se nám vystřídalo už osm jezdců. Pouze Chase Sexton se na stupních objevil dvakrát.

 

San Diego přivítalo závodníky pěkným počasím jak v pátek, kdy byl tiskový den, tak i v sobotu dopoledne. Předpověď počasí však byla nemilosrdná. Odpoledne mělo začít hustě pršet a to se i stalo. Jezdci stihli objet za slušných podmínek jen první část kvalifikace. Ta druhá byla zrušená. V kvalifikaci byl nejrychlejší Ken Roczen.

 

Rozjížďky se již jely na pořádném bahně. Na rozdíl od minulého víkendu však bylo pozitivní, že déšť už ustal a tak během večera se podmínky postupně zlepšovaly. Heat 1 ovládl Tomac a heat 2 Plessinger, který v průběhu jízdy předjel Kena Roczena.

 

Večerní finalé se už jelo takřka na ideálním povrchu. Bohužel však byly vyježděné velké koleje a ideální stopa byla taky hlavně jedna. Časy na kolo však byly jen o zhruba 5 sekund pomalejší než jaké časy zajížděli jezdci v kvalifikaci.

 

 

Nejlépe do závodu odstartoval Ken Roczen. Za ním se seřadili Barcia a Plessinger. Průběžný lídr Sexton měl za první zatáčkou pád, do kterého přibral i největšího nešťastníka této sezóny Malcolma Stewarta. Špatný start měl taky Jett Lawrence a Eli Tomac, kterému se dokonce v prvním kole nevyhnul pád.

 

 

Na čele exceloval Roczen a vytvořil si až pětisekundový náskok. Jenže v pozdější fázi závodu se na druhé místo dostal Plessinger a postupně Roczena stahoval. V sedmém kole, možná pod tlakem dotírajícího Aarona, Ken upadl. Než však stihl zvednout stroj, vyřadit rychlost a svoji Suzuki znova nakopnout, projelo kolem osm jezdců. Ken však následně musel zastavit ještě u mechaniků, aby mu porovnali motorku. Tím pro něj závod prakticky skončil, protože se na trať vrátil s jedním kolem ztráty na úplném konci startovního pole.

 

To na čele se usadil Plessinger. Jeho náskok byl obrovských osm sekund. Jenže zezadu postupoval Webb, který kolo od kola zrychloval. Když se dostal na druhé místo, tak bylo jasné, že bude chtít bojovat o vítězství. Plessingerův náskok se postupně zmenšoval, ale Webbovi se ho nedařilo úplně docvaknout. Nepomohl mu ani týmový parťák Tomac, kterého když Plessinger předjel o kolo, tak se za něj zavěsil a dlouhé kola házel hlínu do očí druhého Webba. V další fázi závodu pak Webba zbrzdil Sexton. Vypadalo to jako nevinné vybočení ze směru jízdy, ale kde je pravda ví jen Chase. Každopádně Webb byl pořádně našvaný a při průjezdu okolo Sextona stihl zvednout prostředníček.

 

 

Poslední kola byla velmi dramatická. Každý měl jistě v paměti loňský závod, kdy Plessinger také celý závod vedl a v posledním kole upadl. Tentokrát se to ale nestalo a smypatický "kovboj" z tovární stáje KTM si tak mohl připsat první vítězství v kariéře. A to není všechno. Díky slušných výsledkům v prvních dvou závodech mu nyní patří první místo v průběžném pořadí, takže příští víkend uvidíme legendární číslo #7 opět na červené tabulce.

 

 

 

 

 

250SX - Probuzení Nate Thrashera

 

Třída 250SX už má prvního zraněného jezdce z potenciálních adeptů na titul. Je jim bohužel Maximus Vohland, který se letos na Kawasaki jevil ve velmi dobrém světle. V týdnu při tréninku si však zranil nohu a vypadá to na konec minimálně v letošní SX sezóně.

 

 

Do samotného závodu vstupoval jako průběžný lídr Jordon Smith a start večerního finále se mu celkem povedl. Jel na třetím místě za vedoucím Hampshirem a druhým Kitchenem. Husqvarna a Kawasaki sváděly urputný boj o vedení. Kitchen vypadal skvěle, ale upadl a vedení si tak udržel Hampshire. Jenže i on dělal chyby a zezadu se na něj dotahoval jezdec soukromého týmu a specialista na bláto Garett Marchbanks. Ten ho v polovině závodu dokonce předjel a ujal se vedení.

 

To už se na třetí místo probojoval skvěle jedoucí Thrasher. Netrvalo dlouho a předjel i druhého Hampshireho. Schylovalo se k senzačnímu vítězství jezdce ze soukromé stáje, i když samotný Marchbanks už jedno vítězství v závodě na kontě má. Vyhrál před lety v Daytoně, ale to ještě v sedle tovární Kawasaki.

 

 

Nate Thrasher však byl k nezastavení a dvě minuty před koncem závodu šel do vedení. Ke konci jízdy se ještě do hry vrátil Hampshire snažil se dostat na druhé místo. Jenže v posledním kole spadl a tak se propadl až na konečné šesté místo.

 

 

 

 

 

 

 

Připravil: Daniel Knápek

Foto: supermotocross.com, racerxonline.com

21.1.2024

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.