04.02.2024
Hromadný pád po startu prvního závodu třídy 250SX East vyřadil většinu favoritů z boje o pódium. Deegan, Vialle, McAdoo, Hammaker. Ti všichni nabrali hned na úvod šampionátu velkou bodovou ztrátu. V samotném závodě se však odehrával jiný příběh. Věčný smolař Forkner tentokrát bral holeshot a stylem start cíl s přehledem a velmi zaslouženě zvítězil. Připsal si třinácté vítězství v kariéře a mnozí už možná zapomínají, že jde o jednoho z nejlepších jezdců třídy 250SX všech dob.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

250SX East - Měla být po hromadném pádu vyvěšena červená vlajka?

 

Úvod sezóny je vždy plný očekávání, kdo se jak na sezónu připravil. Bude dominovat youtube star Haiden Deegan? Nebo ve své druhé sezóně konečně ukáže své schopnosti Tom Vialle? A co jezdci Kawasaki? Máme tu hned tři kvalitní jezdce, kteří už ví jak chutná vítězství v závodě. McAdoo, Hammaker a především Austin Forkner. Nebo překvapí loni skvělý Max Anstie? V jakém světle se předvede poslední dobou často zraněný Jeremy Martin? Tyto a možná další otázky si jistě kladl nejeden fanoušek.

 

Už kvalifikace a rozjížďky ukázaly, že favority budeme opravdu hledat mezi výše zmíněnými. I když skvělým časem se ještě blýskli i Pierce Brown na Gasgasu a mladíček Chance Hymas na tovární Hondě. Naopak Haiden Deegan nebyl až tak rychlý, jak by mnozí očekávali. Připomeňme však, že Deegan se před měsícem zranil a z původně nevinného zranění se postupně vyklubalo vážně zranění zápěstí, které má nyní zpěvněné šroubem a doba úplné rekonvalescence z tohoto typu zranění je šest měsíců!

 

Všechny papírové předpoklady však vyvrátil start. Hammaker na startovní rovince zavrávoral a domino efektem poslal k zemi více jak polovinu startovního pole. Mezi nimi byli i favorité jako Deegan, Vialle, McAdoo, Swoll, Romano a další. Je otázkou, zda v takové situaci neměla být vyvěšena červená vlajka.

 

Mnoho dalších jezdců se však pád netýkal a tak se na čele usadil, celý večer skvělý, Forkner. Za ním jel nebezpečný Hymas a Anstie. V první zatáčce se zatím zvedali postižení jezdci a sčitali škody na motorkách. Deegan, ač nezraněn, to samé nemohl říct o své motorce. Pravé řidítko ohnuté jako na čopru nevěstilo nic dobrého. Hammaker musel dokonce kvůli totálně zkříveným řidítkám odstoupit. Poničené stroje měli i McAddo a Vialle. Všichni sice pokračovali, ale umístění od patnáctého místa níže pro ně znamená spoustu ztracených mistrovských bodů.

 

 

Samotný závod byl plně v réžii Forknera. Jel bez chyb, kontroloval si drobný náskok, který postupně navyšoval, aby pak poslední dvě kola mohl bezpečně "dokroužit". Mladý Hymas zřejmě bojuje s tvrdnutím rukou nebo obecně s fyzičkou. Stejně jako ve své heat race totiž ke konci závodu výrazně ztrácel a v cíli byl až desátý. To veterán Anstie ukázal své kvality a dojel si pro skvělé druhé místo. Sympatický mladík a kámoš Deegana Daxton Bennick si svou premiéru mezi SX profíky okořenil skvělým třetím místém.

 

 

 

 

 

 

450SX - Lawrence prvním jezdce se dvěma vítezstvími v sezóně

 

Královská třída je letos neskutečně vyrovnaná. V každém závodě doposud zvítězil jiný jezdec a bodové rozdíly na čele jsou minimální.

 

V Detroitu se na vítěznou vlnu vrátil Jett Lawrence, který zvítězil stylem start cíl. Jeho tempu zpočátku stačil pouze Sexton a Roczen. Ten opět předvedl dokonalý úvod, kdy po horším startu okolo desátého místa, dokázal raketově postupovat vpřed. Poté, co se dostal na třetí místo, zajížděl nejrychlejší kola závodu a přibližoval se i k vedoucí dvojici. Pak se však vedoucí trio dotáhlo na "okolečkáře", což zřejmě Kena trochu vyvedlo z jeho skvělého tempa.

 

 

 

Horší start měli také Webb a držitel červené tabulky Plessinger. Ti se stihli probojovat "pouze" na čtvrté a šesté místo. Naopak Tomac po skvělém startu postupně klesal z třetího až na konečné desáté místo v cíli.

 

 

 

 

 

 

Připravil: Daniel Knápek

Foto: supermotocross.com

4.2.2024

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.