05.02.2024
Hned dvěma mistrovskými závody vykročil evropský motokros do nové sezóny. A zatímco první závod italského mistrovství Elite v Riola Sardo měl hvězdné obsazení (v němž se vůbec neztratil náš Julek Mikula!), ale na startovních roštech zbylo dost volných míst, úvodní podnik španělského mistrovství na kultovní trati v Talavera de la Reina měl rošty plné a mezi domácí juniory i zkušené mazáky se postavilo jen několik hostů, ale rozhodně ne nezajímavých.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat


Z ohlášené sestavy továrního týmu Nestaan Husquarna nastoupil s dvěstěpadesátkou do závodu třídy MX2 jen Lucas Coenen. Spolu s Casem Valkem z týmu SS24 KTM a rychlými španělskými juniory byli ale tvrdými soupeři pro Mikkela Haarupa a Camdena McLellana na motocyklech Triumph, kteří museli pořádně zabrat, aby ukázali, co nové motorky umí. A uměly toho dost! Mikkel dokázal Lucase porazit v sobotní kvalifikaci a v neděli s ním v obou jízdách sváděl vyrovnané souboje, i když pak pokaždé dojel druhý. Camden McLellan ztrácel sice pomalejšími starty, dokázal se ale zase dotáhnout na kolegu a skončit nakonec celkově třetí. Výkony nových motocyklů zanechaly určitě dobrý dojem a můžeme věřit, že oba talentovaní jezdci na nich v nastávající sezóně dosáhnou v nejsilnější konkurenci výrazných výsledků.


Holanďan Cas Valk měřil v závodě svoje síly s domácími soupeři, s nimiž se utkává v závodech evropského mistrovství třídy 250 ccm - Gerardem Cognostem, Samuelem Nilssonem, nebo Eliasem Escandelem. Vybojoval mezi nimi celkové šesté místo v závodě třídy MX2.


Výsledky třídy MX2: 1. Lucas Coenen (BEL, HUS) 50 b., 2. Mikkel Haarup (DEN, Triumph) 44, 3. Camden Mc Lellan (RSA, Triumph) 38, 4. Gerard Congost (ESP, Gas) 38, 5. Samuel Nilsson (ESP, KTM) 32, 6. Cas Valk (NED, KTM) 29, 7. Elias Escandell (ESP, GAS) 26, 8. Adria Monne (ESP, KTM) 25, 9. Unai Aguilo (ESP, KTM) 22, 10. Francisco Garcia (ESP, GAS) 22.Závody třídy 125 ccm měly jen domácí obsazení. Španělská motocyklová federace podporuje talentované mladé závodníky a je to znát - vítězná dvojice Salvator Perez a Carlos Prat i šestý Carlos Salvator patří mezi juniory podporované federací a španělskou GasGas.


Výsledky třídy 125 ccm: 1. Salvator Perez (GAS) 50 b., 2. Carlos Prat (GAS) 44, 3. Xavier Camps (GAS) 40, 4. Ivan Pulvillo (YAM) 36, 5. Bruno Puerto (SM) 29, 6. Carlos Salvator (GAS) 29.
 


V závodě třídy MX1 se poprvé na tovární Husquarně představil Ital Mattia Guadagnini. V první jízdě se po slabším startu musel potýkat s rychlými domácími závodníky, včetně stále aktivního José Butrona a dojel čtvrtý, druhou jízdu vyhrál a skončil celkově druhý. S prvním a druhým místem v rozjížďkách se celkovým vítězem třídy stal Brit Josh Gilbert z týmu Gabriel SS24. Zkušený šestadvacetiletý závodník patřil ke špičkám britského mistrovství a má zkušenosti ze závodů MXGP i z amerických superkrosů. Vedle Bena Watsona a Adama Sterryho bude třetím britským jezdcem v letošním seriálu MXGP a jeho tým, podporovaný továrnou KTM a vedený Shaunem Simpsonem, od něj očekává zajímavé výsledky. Zdá se, že oprávněně.


Na pěkném šestém místě se v závodě umístil mladý Francouz Brice Maylin z malého týmu JB Racing.


Výsledky třídy MX1:
1. Josh Gilbert (GBR, KTM) 47 b., 2. Mattia Gudagnini (ITA, HUS) 42, 3. José Butron (ESP, KTM) 42, 4. Carlos Campano (ESP, YAM) 36, 5. Ander Valentin (ESP, YAM) 33, 6. Brice Maylin (FRA, GAS) 28.


Španělský motokrosový šampionát pokračuje v konkurenci dalších přípravných závodů druhým kolem 24. a 25. února 2024 na okruhu Jorge Prada v Lugu. Bude jistě stejně zajímavé - účast na něm přislíbila i domácí hvězda, Ruben Fernandéz.


Autor:
Petr Starý, 4.2.2024
Foto: RFME
05.02.2024

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.