22.02.2024
Neexistuje zpráva, jejíž začátek bych nepřepsala minimálně desetkrát, protože mi přijde jakýkoli úvod nevhodný nebo nezachycující emoce a vše, co se teď honí hlavou freestyle motokrosové komunitě na celém světě… a mně taky. Freestyle motokrosař Jayden „Jayo“ Archer - XGames medailista a první jezdec na světě, který v rámci soutěže zvládl trojitý backflip, tragicky zahynul během středečního tréninku v rodném městě Melbourne.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat


 

Tomuto sympatickému gentlemanovi bylo pouhých 27 let. Loni požádal o ruku přítelkyni Beth po úspěšném trojitém saltu v rámci Nitro World Games (listopad 2022), dřel nejen na svém vysněném triku, který neustále vylepšoval, ale taky měl normální práci, do které chodil po každodenním tréninku v posilovně, jenž začínal kolem 4. hodiny ranní, aby tenhle hyperaktivní sympaťák využil každičkou minutu svého adrenalinem našlapaného života. Aby měl ještě lepší podmínky pro trénink, přestěhoval se ze zmiňovaného Melbourne na Gold Coast (Queensland), kde ho bylo možné pravidelně vídat v rámci freestyle motokrosových show a dalších eventů.
 


Zpráva o skonu „Jayo“ se začala šířit nadzvukovou rychlostí a zasáhla nejen celou australskou motokrosovou komunitu, Nitro Circus rodinu v čele s Pastranovic rodinou, ale zkrátka všechny, kdo mají alespoň trošku tušení, kdo Jayo byl… nebo že tady byl někdo, kdo ta trojitá salta vzad točil jako "obyčejný" backflip. 
 


 


Travis Pastrana se vyjádřil, že ho odchod „Jayo“ velmi zasáhl. „Jayo vyrůstal v době, kdy byly akční sporty na absolutním vrcholu. Netajil se, že je jeho největším snem točit dvojitá a trojitá salta, přestože nedostával kvůli celkové náročnosti tolik prostoru, aby je mohl častěji prezentovat publiku. Každé ráno vstával ve 4 hodiny, šel do fitka a pak do práce (ladil tlumiče a pracoval coby mechanik pro Raceline Performance a Factory Husqvarna Racing), aby měl takřka každý den čas dělat to, co ho nejvíc naplňovalo – jezdit na motorce. Když za námi přiletěl do Marylandu, bydlel u nás doma a nešlo přehlédnout, jak k němu naše děti vzhlížely - byl pro ně vzorem. Byl to především skvělý člověk, který tvrdě makal a z ničeho se jen tak nepo*ral.“ řekl #199.
 


Když se v listopadu 2022 podařilo Jayovi v Brisbane odjet trojitý backflip, neskrýval své nadšení, ale ani dojetí: „Nedaří se mi vyjádřit slovy, jak se cítím. Pro mě to není jen o tom jediném triku. Celé tři roky svého dosavadního života jsem tvrdě dřel, abych se dočkal dnešního dne. Na mojí cestě byla spousta překážek – zlomené kosti, bezvědomí… Ale i tak jsem to trojité salto musel stokrát v rámci tréninku otočit, abych mohl znovu zažívat tento jedinečný okamžik.“ Po tomto krátkém euforickém rozhovoru přišel moment, kdy si vzal mikrofon, poklekl před svojí přítelkyní Beth King a požádal ji o ruku. Svatba byla plánovaná na letošní rok…
 


V rámci rozhovoru mi při odpovídání Jayo došlo, jak ohromně „zabejčený“ a odhodlaný tenhle freestyle motokrosař tělem, srdcem i duší je! Nezřídka se mu přezdívalo „Incredible Hulk“, který byl na motorce opravdovou bestií, již nešlo nijak zastavit… Ale jakmile z mašiny slezl, byl to empatický a milý „obr“. „Jayo“ si vytyčil nelehký cíl – skočit trojité salto v soutěži a posunout FMX zase o kus dál než kdokoliv předtím. Vydřel to a dal to! 
 


Úplně naposledy předvedl veřejně Triple Backflip v rámci Nitro Circus Live Show v Jay (Oklahoma) v červnu 2023. Loni v létě skončil s totožným trikem třetí v „Best Trick“ kategorii na X Games v Kalifornii.
 


 


A vzal si do hlavy, že bude prvním jezdcem na světě, který skočí čtverný backflip… Tak ať se Ti to tam nahoře povede!

 

"WE ARE HERE FOR A GOOD TIME, NOT FOR A LONG TIME..." JAYDEN "JAYO" ARCHER


Our thoughts and deepest condolences go out to his parents, fiancée and MX/FMX...motorsport community … Rest in Peace, Jayo! 


Připravila: Lucie Havlíčková (luh)
Foto: archiv Nitro Circus
22.02.2024

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.