26.08.2011
Na Velké ceně Estonska v Kivioli si Česká republika připsala historický úspěch. Poprvé čeští sajdkáristé vyhráli závod mistrovství světa.
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Nedosažitelný sen několika generací čs. jezdců – D. Mojžíše, Fr. Hejnala, Jar. a Jos. Petáka, Gažíka, Zatloukala, Novotného, Trkala, Lundáka, Macka, Dobiáše, Vodenky ad. – se povedl uskutečnit až Václavovi a Markovi Rozehnalovým. Bylo to pro ně zadostiučinění za minulý strastiplný rok, kdy se Václav těžce zranil při Grand Prix Ruska v Penze. První zprávy ohledně jeho stavu nezněly příznivě. Nad návratem na závodní dráhu visel velký otazník. Desátý titul mistrů republiky jim tak unikl. Začátkem letošního roku se jeho zdravotní stav zlepšil natolik, že těsně před sezónou usedl na závodní motocykl. Nikoho nenechal na pochybách, že by ztratil něco ze svého jezdeckého umění. Všechny o tom přesvědčil v závodech mistrovství ČR i světa.

V městečku Kivioli, které se nachází nedaleko ruských hranic, se ve dnech 13. a 14. srpna sešlo větší množství posádek než obvykle (celkem čtyřicet). Sajdkárkros je zde totiž velice populární sport. Na billboardové upoutávky na GP jste mohli narazit i v hlavním městě Tallinnu. Divácká účast proto nakonec předčila všechna očekávání a v areálu se pohybovalo přibližně deset tisíc fanoušků. Pro ně byl připraven i bohatý doplňkový program. Pořadatelé pojali mistrovství jako motokrosový festival, takže byl k vidění závod do strmého vrchu nebo noční motokros pod umělým osvětlením.

Festival začal sobotními měřenými tréninky sajdkár, které se odehrály za mírného deště, ale jinak počasí pořadatelům přálo. V následné kvalifikaci si naši reprezentanti zajistili své startovní pozice ve skupině A. Lukáš Černý se svým dánským spolujezdcem (startovní číslo 98) dojel desátý a bratři Rozehnalové (Nr. 11) skončili čtvrtí.

Nedělní první jízda hlavního závodu MS se jim však tolik nepovedla. Bratři Rozehnalové špatně odstartovali a v průběhu klesli na desátou pozici. S obrovským nasazením se jim nakonec podařilo předjet pár posádek a dostat se na šesté místo. Po konci závodu se však dozvěděli, že čtvrtá ruská posádka E. Ščerbinin – H. Kurpnieks (Nr. 20) dostala minutovou penalizaci. Posunuli se tak na páté místo, což jim pomohlo v celkovém pořadí.

L. Černému a A. Zinckernagelovi se vedlo o poznání hůře. Po nepříliš dobrém startu ze šestnáctého místa riskovali agresivní rychlou jízdou. Při jednom skoku se jim to však vymstilo a přistáli v místech, kde stáli předtím diváci. Aby té smůly nebylo málo, namotalo se jim „pytlové hrazení“ do kola. Nevzdali to. Po vysilující jízdě za fantastického povzbuzování místního obecenstva vybojovali alespoň jeden bod za dvacáté umístění.

Rozjížďku bezkonkurenčně vyhrál Etiene Bax s Ben van den Bogaartem (sč 4) před dvojicemi Ja. Hendrickxem – T. Smeuninxem (sč 3) a bratry Daidersovými (sč 8). Mladý Belgičan svým výkonem rozhodně zaujal. Pokud se napříště vyvaruje jezdecký chyb z nerozvážnosti, vyroste v něm budoucí mistr světa. Stávající mistři světa jeli na jistotu a dopředu se moc netlačili. Důvodem byla zejména zdravotní indispozice „mitfahry“ Svena Verbrugga.

Start druhé rozjížďky nabídl nebezpečně vypadající hromadnou havárii několika sajdkár. Uvízly v ní zejména přední posádky mistrovství světa - Ja. Hendrickx s T. Smeuninxem a bratři Daidersové. Našim reprezentantům se naštěstí podařilo této kolizi vyhnout. Oběma se start povedl. Rozehnalové odjeli třetí a L. Černý s A. Zinckernagelem jedenáctí. Do vedení se dostal Etiene Bax. Jeho tempa se chytili Rozehnalové a pomalu ujížděli ostatním. Přibližně v poslední čtvrtině závodu se jim povedl předjížděcí manévr a posunuli se na vedoucí pozici. Nedlouho poté musel jejich soupeř Etiene Bax zastavit pro technickou poruchu svého stroje. Z tempa ovšem nevyšli a svůj náskok nad ostatními ještě navyšovali až na neuvěřitelných 19 sekund. Kralovali celému závodnímu „peletonu“ a druhou rozjížďku s přehledem vyhráli!

I naše druhá posádka se nenechala zahanbit. Statečně se držela předních závodníků a bezchybnou jízdou si vyjela desáté místo. Pro Lukáše Černého a jeho spolujezdce Anderse Zinckernagela to byl nejlepší letošní výsledek v seriálu MS.

Celkovými vítězi Grand Prix Estonska se stali Václav a Marek Rozehnalové! Historické umístění jak pro oba bratry, tak i pro naši republiku! Za sebou nechali lotyšské posádky M. Rupeikse – K. Stupelise (sč 5) a bratry Daidersovi. Druhá naše posádka obsadila slibné patnácté místo.

Tour východní Evropou pokračovala do ruského města Kamensk-Uralsky, kde se jela Velká cena ve dnech 20. a 21. srpna. Čeští jezdci zde ovšem nenastoupili.


Autorem reportu je Josef Hejnal.

Foto: Jitka Pospíšilová

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.