19.03.2024
Uplynulý víkend mezi zahajovacím závodem Mistrovství světa MXGP v Argentině a druhým závodem, kterým se mistrovství vrátí na evropskou půdu do Španělska, byl naplněn řadou podniků národních šampionátů, které přinesly nejen zajímavé sportovní boje, ale i významné události kolem sportu. Dnes se podíváme do Itálie, Francie a Holandska. Závod z Lotyšska a Maďarska představíme samostatně.

Itálie

Tou nejvíce očekávanou událostí bylo určitě první bojové nasazení nové čtyřistapadesátky Ducati 450 Desmo v závodě mezinárodního mistrovství Itálie Pro Prestig na kultovní trati v Mantově. Ve vyrovnané konkurenci zkušených domácích závodníků třídy MX1, doplněných několika jezdci mistrovství světa MXGP, dovedl Alessandro Lupino hned v první jízdě nový stroj k vítězství a přesvědčil tak jeho tvůrce a odbornou veřejnost o správnosti nastoupené cesty. Po úspěšně uvedené moderní dvěstěpadesátce Triumph je to v krátké době druhý případ uplatnění moderní technické koncepce v konstrukci terénních motocyklů a ocenění motokrosového sportu, do kterého se vyplatí investovat technickou invenci. Značka Ducati používá desmodromický rozvod nejen u motorů sportovních ale taky sériových silničních motocyklů a teď jej uplatnila i při vykročení do světa motokrosu. A víte, že ani naši konstruktéři se nemají v tomto oboru za co stydět? Prototyp terénní dvěstěpadesátky ESO s desmodromickým rozvodem předvedl tovární jezdec Míla Souček na závodní trati už na jaře roku 1962.

Alessandro Lupino dovezl nakonec nový motocykl k úspěchu, když skončil v závodě třídy MX1 celkově druhý za Švédem Isacem Giftingem, po slabším startu a sedmém místě ve druhé jízdě. Celkově třetí v závodě byl domácí Giuseppe Tropepe s Hondou.

Ve třídě MX2 dominoval v Mantově v obou jízdách Ital Valerio Lata na stroji GasGas, který celkově zvítězil před Španělem Yago Martinezem na továrním motocyklu TM a dalším Italem Alessandro Manuccim na GasGas.

Francie

Závod třídy MX2 mistrovství Francie v Basly byl zajímavý účastí několika mladíků, kteří se příliš neobjevovali v předsezónních závodech, ale na jejichž výkon se čekalo, aby prozradil něco o jejich nadějích před nadcházejícím prvním závodem evropských dvěstěpadesátek. Celkovým vítězem závodu se sice stal bývalý jezdec MS třídy MX2, domácí Mathys Boisrame, který vyhrál obě jízdy, a třetí byl další zkušený Francouz Tom Guyon, s nimi ale stál na pódiu jeden z mladých nadějných závodníků, Maxime Grau z týmu VHR na GasGas. V první šestce celkového pořadí se umístily další naděje, Chilan Benjamin Garib a loňský fenomén třídy EMX125, Francouz Mathis Valin z týmu BUD Kawasaki. A hned za nimi trojice juniorského továrního týmu VRT Yamaha Karlis Reisulis, loňký mistr stopětadvacítek Janis Reisulis a Ivano Van Erp - a bylo jasné, že i oni budou chtít letos výrazně promluvit do výsledků závodů třídy EMX 250.

Po dvou vítězných jízdách získal pro sebe závod třídy MX1 v Bastly domácí Maxime Desprey na Yamaze před Švýcarem Valentinem Guillodem, Francouzem Gregory Arandou a Guillodovým kolegou z týmu Honda SR Motoblouz, Norem Kevinem Horgmo. Pátý byl další tradiční účastník mistrovství třídy MXGP Benoit Paturel a šestý mladý jezdec malého domácího týmu Maylin Brice.

Holandsko

Úvodní závod holandského motokrosového mistrovství na pískové trati v Harfsenu měl vysokou sportovní úroveň nejen díky účasti několika špičkových jezdců v čele s Jeffrey Herlingsem ve třídě MX1, ale silným obsazením všech tří dalších kategorií řadou výborných mladých závodníků, kteří patří ve svých kategoriích k nejlepším v Evropě.

Ve třídě 85 ccm kralovala v obou jízdách domácí dvojice Timo Heuver a Torre Van Mechgelen, celkově třetí byl Rakušan Ricardo Bauer, který se začíná výrazně prosazovat v evropských závodech, před Švýcarem Ryanem Opplingerem.

O přední umístění v závodech třídy 125 ccm bojovali stejně urputně jezdci, kteří tuto třídu jeli už loni, jako nováčci, kteří do ní letos přešli z pětaosmdesátek. V první jízdě byl nejrychlejší Fin Hindersson před Lotyšem Ozolinšem, loňským mistrem světa osmdesátek Heitingem, Gyanem Doensenem a Belgičanem Bervoetsem. Druhou jízdu vyhrál Doensen před Hinderssonem, Ozolinšem a Irem McCulloughem. Celkovým vítězem závodu se stal Kasimir Hindersson před Gyanem Doensenem a Marcussem Ozolinšem.

Holanďan Cas Valk z továrnou podporovaného týmu Gabriel KTM je považován za jednoho z horkých favoritů letošního evropského mistrovství třídy 250 ccm. Že to může být reálný odhad dokázal i v Harfsenu, kde si v silně obsazeném závodě třídy 250 poradil hned se třemi stálými jezdci mistrovské třídy MX2, krajanem Rickem Elzingou a Oriolem Oliverem s Hakonem Fredriksenem z týmu WZ Racing. Mezi řadou dalších vyrovnaných soupeřů na sebe upozornili domácí Bradlay Mesters a loňský soupeř Víti Marka ve třídě EMX 125, Němec Maximilian Werner z týmu JM Honda Racing. Cas Valk zvítězil celkově ve dvěstěpadesátkách před Rickem Elzingou a Španělem Oriolem Oliverem.

Přítomnost špičkových jezdců Jeffrey Herlingse, Romaina Febvreho a Calvina Vlaanderena dodala dobře obsazenému závodu třídy 500 ccm potřebné napětí. Oba hlavní favorité splnili očekávání a předvedli v obou jízdách napínavé divadlo. Rychlý Romain Febvre sahal pokaždé po vítězství, ale "střela" Herlings dokázal být vždy v závěru rychlejší a svoji šanci uhájil. Calvin Vlaanderen se spokojil s třetím místem, čtvrtý byl Fin Jere Haavisto, pátý domácí Freek Van Der Vlist a šestý Brit Adam Sterry, který by letos měl být opět stálým účastníkem evropských závodů třídy MXGP.

Česká republika měla v závodě třídy 500 důstojné zastoupení loňským mistrem domácí třídy MX1 Jakubem Terešákem. Kuba opět absolvoval letos v lednu tréninkový pobyt ve Spojených státech a přijel do Harfsenu dobře připraven. V prvním závodě se mu skvěle podařil start, začal kolem třetího místa, ale v průběhu jízdy musel slevit z tempa kvůli tuhnoucím rukám, přesto dojel jedenáctý. Smůlu měl na startu druhé jízdy, když se mu zaklínila noha do brány a odjížděl poslední. Nevzdal to a nasadil ke stíhačce, po které se prokousal polem jezdců až na dvacáté místo a v závodě nakonec skončil celkově čtrnáctý.

V plánech Jakuba Terešáka na letošní sezónu má důležité místo obhajoba loňského titulu mistra republiky ve třídě MX1 a účast v seriálu německého mezinárodního mistrovství ADAC. Podle možností pak změření sil v některém závodě mistrovství světa MXGP, jako první snad v oblíbeném italském Arcu. Přejeme zdraví, dobrou sezónu a radost z výsledků!

Text: Petr Starý