27.03.2024
V neděli 24. března se jel v Karlíně šestý ročník Memoriálu Petra Antoše, na který byly po několikáté pozvány i sajdkárkrosové posádky. Letos pro ně byl výjimečný tím, že na zdejší trati se po letních prázdninách 8. září pojede premiérově mistrovství republiky sajdkár.
sidecarcrossSidecarcross

Pořadatelé z AMK Karlín si z toho důvodu slibovali i větší účast posádek, leč nestalo se. Volný závod na mistrovské trati zlákal jen osm týmů, z nichž čtyři republikové, tři veteránské a jednu juniorskou. Velkou zkušeností byl závod právě pro vycházející mladé naděje Kalinovský-Padevět, když mohli startovat mezi dospělými.

Než se vůbec dospělo do hlavních jízd, největší favorité na vítězství skončili již v kvalifikačním měřeném tréninku. „V kvalifikaci nám motorka přestala jet, takže jsme nemohli nastoupit do odpoledních závodů,“ konstatoval Ladislav Peč, který letos má ve velké republice políčeno na nejvyšší příčky a Karlín bral jako dobrou motivaci před začátkem sezony.

Hůře dopadli mistři veteránů Peták-Hotový. „V měřeném tréniku měla naše posádka nešťastný pád. Následkem je rozlámané zápěstí a tři zlomená žebra u Pepíka. Naštěstí Vašek není zraněn,“ bylo sdělení na týmových stránkách fanclubu Josefa Peták.

V odpoledních jízdách tak překvapivě kraloval Antonín Peč starší (otec Ladislava Peče) s mladým mitfárou Jardou Krejčím. Dal tak vzpomenout na své zlaté časy na počátku 90. let, kdy patřil mezi naši úzkou, sajdkárkrosovou elitu. V roce 1993 se svým bratrem Vítězslavem skončili na konečném 4. místě! V Karlíně obě jízdy opanoval a těšil se tak z nejvyššího stupínka pódia.

Na špici měl hned několik konkurentů, zvláště v rakouských týmech Umgeher-Rottensteiner a Schönhofer-Schimpel, které známe z českého mistráku i z mistrovství světa. Na druhé místo se ale nakonec díky většímu bodovému přídělu dostali prvně zmínění za 3. a 4. místo.

Druhou rakouskou posádku limitoval nulový bodový příděl za druhou jízdu, proto se na třetí místo vyšvihla nově složená posádka Mach-Herclík, která excelovala v posledním dějství druhým flekem. Velkým překvapením bylo pak umístění nejmladší dvojice Kalinovský-Padevět, jenž teprve nabírá zkušenosti v juniorských soutěžích.

„Kluci se na letošní první závody strašně moc těšili, zvlášť když je mohli jet s velkými sajdami. Domluvili se, že zkusí zajet co nejlépe. V den závodů bylo trochu nervozity, která z nich po první jízdě spadla. Ve druhé jízdě jeli už uvolněně a překvapil je výsledek. Na to, že po průjezdu prvním kolem najeli do vantu a Péťa vypadl ze sajdy a Vašíkovi se dostalo bláto do stupačky a celou rozjížďku jel na trojku, byla jízda perfektní. Užívali si každé kolo. Byla výborná atmosféra a lidi hnali kluky dopředu. A vrcholem bylo, když je Pepík Peták pochválil, že jedou hlavou a čistě. Řekl nám: "Vyřiď Vašíkovi, že jednu zatáčku vymyslel líp, než já a celou dobu jsem ji podle něj jezdil". To bylo neskutečný. Moc za to Pepíkovi děkujeme. Prostě závody byly skvělý a kluci si to moc užili. Moc děkujeme panu Bukovskému za domluvení s pořadateli a pořadatelům za umožnění se tohoto závodu zúčastnit a za skvěle připravený závod,“ nám vylíčil za oba mladé jezdce Vašíka a Péťu jejich trenér Ondřej Kalinovský.

Celkové výsledky side Karlín:
1. Peč st.-Krejčí (50 b.), 2. Umgeher-Rottensteiner (38 b.), 3. Mach-Herclík (37 b.), 4. Kalinovský-Padevět (36 b.), 5. Matýsové (34 b.), 6. Schönhofer-Schimpel (22 b.), nestartovali Peták-Hotový, Pečové

Kompletní výsledky visí na: casomeric.cz.

Na bohatou fotogalerii z Karlína od našeho redaktora Karla Švédy se můžete podívat na odkaze níže:

Za redakci Motolevel.com přejeme Josefu Petákovi brzké uzdravení a rychlý návrat do závodního kolotoče!