02.04.2024
O víkendu 23. - 24. března 2024 odstartovala již 12. sezóna seriálu enduro sprintů pod hlavičkou CAMS – Českomoravská asociace motocyklového sportu. Bylo jasné, že účast bude velká, a to se také potvrdilo. Při sobotních startech se závodu zúčastnilo kolem 300 jezdců a mezi nimi bylo i 12 statečných žen! A tomuto tématu – ženy v enduru - se budeme věnovat právě v tomto článku.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Mezi závodnicemi se objevily zkušené matadorky, ale hlavně několik úplně nových tváří, a toho si ceníme nejvíce. Je skvělé, jak se pomalu naše endurácká komunita žen postupně rozrůstá.My ženy jsme se na start postavily až v odpoledním startu, a proto jsme ještě dopoledne využily k obhlídce cross a enduro testu. Prošly jsme si úseky, které byly technicky náročnější a podívaly jsme se na kluky „jak se to má jezdit“. Po prohlídce trati jsme si už šla každá po svých a soustředily jsme se jen na samotný závod.
 


O stupínek nejvyšší si to rozdala Janča s Julčou a první kolo jely holky doslova ve vteřinách. Ve druhém kole, ale Julča udělala na cross testu pár chyb a Janča získala náskok ve vedení a celý závod pak s přehledem vyhrála s náskokem necelých 2 minut.
 

Janča Kořenková: "Závodní víkend byl velmi pěkný. Jelo se mi dobře a moc jsem si to užila. Trať i organizace byla - stejně jako předešlé roky, skvělá. A co víc, na startu se nás sešlo celkem 12 holek, za což jsem velmi ráda a jsem na nás pyšná. Děkuji za krásný závod."


Julča Dvořáčková: „První letošní ES ve Znojmě byl jedním slovem – úžasnej. Oba dva dny se mi jelo poměrně dost slušně. V sobotu jsem se vysekala dvakrát na druhým CT, což bylo krásně poznat na čase. V neděli to bylo skoro bez chyb. Jinak oba testy byly krásně připravený, počasí taky přálo, takže za mě to byl pěknej závodní víkend.“


"O třetí místo jsme si to rozdaly s Ivet. A bylo to opravdu vzrušující! Dlouho jsem si takhle hezky „nepozávodila.“ V sobotu jsem skončila na 3. stupínku já a v neděli brala trojku Ivet. Takže to bylo takové hezky spravedlivé a o pohárky jsme se rozdělily."


Ivet Kuklíková: „Hello everyone,
… i přesto, že je Znojmo jednou z mých nejoblíbenějších tratí, na letošní zahájení sezóny se mi nechtělo ani za nic!! Když jsem ve čtvrtek o půlnoci vystoupila po 13 hodinách z letadla, říkala jsem si, tak to nebude dobrý. Nicméně plán zněl jasně, jedeme! Nervózní jsem byla už od pátečního rána, vzhledem k tomu, že jsem neměla vůbec nic za celou zimu natrénováno.


Říkám si, děj se vůle boží. V pátek příjezd pozdě k večeru, rychlá přejímka. V sobotu start do odpoledního závodu. Počasí se stihlo dost pokazit a začala být docela pěkná kosa. No nic… na start se nás postavilo ve finále 12 holek. Jakmile jsem sedla na motorku, nervozita opadla. Trať ve Znojmě mi prostě tak nějak sedí a hrozně mě baví, a i přes veškerou únavu a nevyspání si to parádně užívám. Po pár testech se ukázalo, že se pohybuju kolem třetího místa, což mě ještě víc nakoplo, ale koncovky nejsou moje silná stránka a v posledním kole po pádu ztrácím a jdu na čtvrté místo. Ve finále jsem byla ale s výkonem spokojená. V neděli nastupuju hned ráno a s vypětím všech fyzických i psychických sil nakonec končím na pro mě neuvěřitelném třetím místě ještě před Míšou Kavskou, která je jednoznačně lepší a zkušenější rider než já. Takže obrovská spokojenost. S velkou pokorou odjíždím domů a mám v plánu tak 3 dny spát.“


5. příčku obsadila Kája Vrchotová, která udělala za poslední rok velký progres a „soustředí“ se spíše na disciplínu hard enduro. V této sezoně se chystá i na slavný závod Red Bull Romaniacs.
 


O šesté a sedmé místo si to rozdaly Amálka a Barča a o tom,  že jely opravdu vyrovnaně, svědčí i to, že na konci sobotního dne mezi sebou měly jen 3 sekundy.


Amálka Kaňová:
„Znojmo je fakt závod na který se těším každý rok. A jako předchozí roky, rozhodně nezklamalo. Stále jsem se seznamovala s novou motorkou a jela jsem tam s mentalitou náročnějšího tréninku. Z krásného počtu 12 holek jsem skončila přesně v polovině. Tím, že jsem vůbec nestresovala, nedělala jsem moc hloupých chybek a spadla jen jednou za celé 2 dny — což na to, jak moc ráda si pohrávám s gravitační silou, byl za mě velký posun. Uvidíme, co přinese další závod, každopádně si myslím, že Znojmo byl solidní start do nové sezóny!“
 


Barča Rožnovjáková: „Závody ve Znojmě Načeratice byly letos první, a tudíž jsme byli všichni natěšení. Pro mě nový Pemm Brno Racing Team, který mě na letošní sezónu docela nakopl, byl o víkendu úspěchem. Co si budeme, byla to docela jízda! Vzhledem k málo času na trénování, jsem se na závodech mezi holkama dostala do půlky, což byla velká výzva, kde jsme bojovaly s Amálkou mezi sebou o vteřiny v sobotu i neděli. Závody z mého pohledu byly opravdu krásné, ale taky docela dost náročné. Cross Test mi sedl víc než Enduro Test, ale na obou je hodně co zlepšovat. Beru si všechno pozitivní a negativní se budu snažit vylepšovat. Už teď se těším na další závody. Obrovské poděkování patří všem, co mě podporují.“
 


Na dalších místech se pak umístila Eliška Neumannová, která se spíše pasuje do role „turistky“ a se svou motorkou GAS GAS obráží marocké pouště. Za ní skončila Gabča Přikrylová a Renča Machálková. Cílovou pásku v sobotu ještě protnula s vypětím všech sil mladičká Alča Ulmanová. V sobotu sice nedojela Adri, ale náladu a radost z dokončeného závodu si pak také vychutnala.
 

 


 


Adri Gažarová: „Sobota se mi moc nepovedla a díky více faktorům jsem bohužel závod dojela jen do půlky. V neděli jsem měla šanci napravit si reputaci, a protože jsem úspěšně dojela do cíle, považuju to za svoje velké vítězství. Až vychladnu, určitě se o tom víc rozepíšu.“Mám velkou radost, že jsme všechny závod přežily více méně pouze s nějakou modřinkou a ze Znojma jsme odjížděly s úsměvem. Další závod se jede na začátku května v Liberci, kam už se všechny moc těšíme a dle nabité startovky se dá očekávat, že se tam potkáme ještě ve větším počtu. Takže #dyckyenduro a na viděnou v Liberci.


Za fotky děkujeme Kubovi Švehlovi (PHOTO_BY_SUP)!

Autor: Míša Kavská, Czech Woman enduro
02.04.2024

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.