02.04.2024
Eli Tomac zažil fenomenální návrat na nejvyšší stupínek. Bylo to sice jeho už padesáté druhé vítězství v kariéře, ale první v letošní sezóně a také první od vážného zranění v roce 2023. Naopak lídr šampionátu Jett Lawrence se přesvědčil o nevyzpytatelnosti motokrosu a superkrosu. Po silném střetu s Justinem Barciou mohl v sekundě přijít o šanci na letošní titul. Třídu 250SX ovládl naprosto suverénně Levi Kitchen. Zvítězil stylem start-cíl ve všech třech jízdách.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

450SX - Tomac zvítězil ve všech třech jízdách

 

Papírově to vypadalo, že Eli Tomac byl celý večer dominantní. Ale nebylo to tak úplně pravda. K výbornému výsledku mu sice pomohly především skvělé starty, ale také chyby ostatních jezdců a hromadné penalize v druhé jízdě. V první jízdě skvěle odstartoval Hunter Lawrence a Oldenburg. Ten však nezvládl doskok hned na první sérii skoků po startu. Šel k zemi a s ním i spousta favoritů. Cianciarulo, Roczen, Jett Lawrence, Sexton a další. Pádu se stih vyhnout Eli Tomac a tak se vedoucí duo Hunter Lawrence, Tomac odpoutalo od ostatních jezdců.

 

 

Po několika kolech šel k zemi i Hunter Lawrence a tak se Tomac ujal vedení a pomalu navyšoval náskok. Za ním jel v dohledu Plessiger a postupně stahoval i skvěle jedoucí Roczen. Ten byl sice do pádu v úvodním kole také zapleten, ale akrobatickým kouskem jen seskočil z motorky a za jízdy na ní opět naskočil. Jenže při doskoku na Oldenburga poničil výfuk svojí Suzuki. Pár kol byla motorka ještě v pořádku a Roczen se dostal až těsně za druhého Plessingera. Jenže po několika kolech se z motorky začalo kouřit a ta postupně ztrácela výkon. Roczen klesal v pořádí a jízdu dokroužil na osmnáctém místě.

 

 

Dopředu rychle postupoval i Jett Lawrence. Několik kol před cílem se dostal až na druhé místo, ale na vedoucího Tomaca už to nestačilo. Webb jízdu dokončil na pátém místě, Sexton stihl zachránit alespoň první desítku.

 

 

 

Druhou jízdu výrazně ovlivnil opět Mitchell Oldenburg. Několik kol před koncem spadl a zůstal sice mimo trať, ale v dosti nepřehledném místě mezi skoky a tak byla vyvěšena bílá vlajka s červeným křížem. Při ní se nesmí skákat, ale vlajka byla umístěna tak nešťastně, že ji mnoho jezdců právem přehlédlo. Prvním z nich byl v tu chvíli suvérenně vedoucí Jett Lawrence. Do pasti se dále dostali Sexton, Webb a Plessinger. Ti všichni bylo potrestání posunem o dvě místa. Jason Anderson dostal penalizaci dokonce mínus čtyři pozice. Oficiální vítězství si tak opět připsal Tomac před druhým Hunterem Lawrencem.

 

 

Start do třetí jízdy vyšel opět dokonale Tomacovi. Ujal se vedení před Sextonem a Webem. Drama se však odehrálo pár pozic za nimi. Jett Lawrence neměl ideální start a ve snaze dostat se co nejrychleji dopředu, střihnul jednu zatáčku zvenku dovnitř. Justin Barcia, který o zatáčku dříve předjel vnitřkem Frieseho si chtěl logicky v další zatáčce pohlídat vnitřek. Jenže do cesty mu nepředvídatelně vjel právě Jett. Barcia do něj v plné rychlosti narazil. Jett šel tvrdě k zemi a dlouho se držel za levou ruku schoulený na zemi. Po přibližně minutě se sice dokázal znovu posadit na motorku, ale už jen kroužil ve snaze zachránit každý bod. Byl to jednoznačně závodní incident, za který tentokrát nelze vinit jen Barciu.

 

 

Vepředu jízdě vévodil až do cíle Tomac. Webb si se Sextonem po jeho chybě vyměnil druhou a třetí pozici. Ale na Tomaca se už Webb dotáhnout nestihl. Celkově mu tak patřilo druhé místio. Skvěle jel i ve třetí jízdě Hunter Lawrence a připsal si tak celkově první pódium v kariéře ve třídě 450SX.

 

 

 

 

 

 

 

250SX - Kitchen druhým jezdce historie se skórem 1-1-1

 

Levi Kitchen byl ve všech jízdách naprosto dominantní a bezchybný. Navázal tak na stejné skóre jeho týmového parťáka, v současnosti zraněného, Austina Forknera. Ten vyhrál stylem 1-1-1 v roce 2019. Boj o zbývající dvě pódiová umístění se odehrával mezi Shimodou, Smithem a Hampshirem. Nakonec byl výsledek velmi těsný a druhé místo si připsal Shimoda (8 bodů), třetí skončil Smith (9 bodů) a nepopulární čtvrté místo zbylo na Hampshireho (10 bodů).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Připravil: Daniel Knápek

Foto: supermotocross.com, racerxonline.com

2.4.2024

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.