03.04.2024
Volný velikonoční víkend mezi termíny světového motokrosového šampionátu byl opět naplněn řadou závodů národních mistrovství. To holandské má mezi nimi významné postavení, protože se ho pravidelně účastní vedle řady vynikajících domácích závodníků všech kategorií i hodně kvalitních hostů z okolních i vzdálenějších zemí. A pak - v Oldebroek se jelo na písku a to byla dobrá příležitost zatrénovat si na tomto povrchu před nadcházejícími jízdami světového a evropského mistrovství na pískovém okruhu sardinského Riola Sardo. Na startu závodu nechyběl Petr Polák ani Jakub Terešák!
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Okruh v Oldebroek byl v minulosti několikrát dějištěm mistrovství světa v sajdkárkrosu a tak nepřekvapí zpráva, že během závodu na místě jednali zástupci promotéra Infront Moto Racing o podmínkách případného zařazení závodu v Oldebroek mezi pořadatele světového šampionátu v motokrosu v roce 2026.

 

I druhý závod holandského mistrovství byl vypsán pro všechny obsahové kategorie včetně mládežnických tříd 85 a 125 ccm, v nichž se domácí závodníci tradičně prosazují i v silné mezinárodní konkurenci. Dobře obsazený závod osmdesátek vyhrál v Oldebroek opět nadějný domácí jezdec, 14 letý Timo Heuver, před Lotyšem Jekabsem Hudolejsem a dalším domácím Kanzo Jaspersem, který se stihl k pondělnímu závodu vrátit z nedělního mistrovství Evropy v dánském Sveboelle.

 

 

Nejméně deset jezdců ze startovní listiny stopětadvacítek v Oldebroek se bude chtít o víkendu prosadit v zahajovacím závodě evropského mistrovství této třídy v Riola Sardo a tak se v obou jízdách závodilo ostošest. Suverénem byl ale horký favorit na letošní evropský titul, domácí Gyan Doensen z juniorského továrního týmu Racestore KTM, který vyhrál s přehledem oba závody. Za ním se na dalších místech vystřídali Cole McCullough (Fantic) a Lotyš Markuss Ozolins (GasGas), který byl ve druhé jízdě lepší a proto celkově druhý. Dál skončili úspěšní jezdci loňských evropských osmdesátek, Holanďan Dani Heitink a Belgičan Jarne Bervoets z týmu MJC Yamaha a další domácí Dean Gregoire na KTM. Budeme zvědaví, jak se všem o víkendu podaří promlouvat do výsledků prvního mistrovského závodu v Riole.

 

 

Silné zastoupení měly v závodě třídy 250 ccm tovární týmy Yamaha a vedly si velmi dobře. Nejen oba jezdci MX2, Thibault Benistant a Rick Elzinga, ale i členové týmu VRT pro třídu EMX250, Ivano Van Erp a bratři Reisulisové obsadili čelo závodu v obou jízdách. Suverénem byl Thibault Benistant, který s převahou zvítězil v obou závodech a stal se celkovým vítězem třídy. Janis Reisulis dosáhl hned na začátku sezóny celkovým druhým místem dalšího výrazného výsledku po přestupu do silnější kategorie a Rick Elzinga připojil třetím místem další úspěch k druhému místu z Harfsenu. Až čtvrtý byl v obou jízdách vítěz z Harfsenu Cas Valk, ale zajistil si dál průběžné vedení v seriálu. Celkově pátý skončil Španěl Oriol Oliver a šestý byl Ivano Van Erp. Karlis Reisulis byl v prvním závodě pátý, druhou jízdu ale nedokončil po pádu na jednom ze skoků.

 

 

Velkým lákadlem pro diváky mistrovského závodu byla účast předních jezdců mistrovství světa kategorie MXGP Jeffrey Herlignse, Romaina Febvre a Calvina Vlaanderena v závodě třídy 500 ccm. Mistři nezklamali a Febvre se od startu první jízdy ujal vedení před Herlingsem a držel ho, dokud se nezdržel pádem. Herlings pak vedení převzal a udržel ho i ve druhé jízdě, kterou oba znovu absolvovali v těsném závěsu. Calvin Vlaanderen sledoval oba soupeře s několikavteřinovým odstupem, většina ostatních konkurentů ale od nich dostala naděleno nejméně jedno kolo. Celkově čtvrtý skončil Fin Jare Haavisto, pátý byl Holanďan Micha-Boy De Waal, šestý Bulhar Petar Petrov a sedmý další Holanďan Freek Van Der Vlist.

 

 

Ve výkonnostně rovnocenném poli závodníků za vedoucí trojicí bojovali i naši dva reprezentanti - Jakub Terešák a Petr Polák. Kuba Terešák zajel dva vyrovnané závody, když dojel na devátém a desátém místě a byl celkově desátý. Se svým výkonem byl spokojený a závod považoval za dobrý trénink na italské závody mistrovství světa MXGP v Riole Sardo a v Arcu, ke kterým je přihlášen. Po nich ho čeká úvodní závod německého mezinárodního mistrovství ADAC v Drehně a pak už zahajovací závod našeho domácího mistrovství v Dalečíně. Nezbývá, než mu znovu popřát zdraví, dobrou pohodu a sportovní štěstí.

 

Pro Petra Poláka byl závod v Oldebroek prvním závodem po loňském zranění a zimní přestávce. Musel se taky prát s obvyklým příznakem začátku sezóny - tuhnoucíma rukama. "Celou první jízdu jsem měl tak ztuhlé ruce, že jsem se sotva držel řídítek", postěžoval si. Přesto dokázal dojet na bodovaném sedmnáctém místě. Ve druhé jízdě dobře odstartoval a první kola se držel na výborném šestém místě. Pak sice podlehl rychlejším soupeřům, ale po polovině závodu se stabilně usadil na dvanácté pozici, na které taky jízdu dokončil, před týmovým kolegou Mikem Bolinkem. Celkově skončil Petr ve svém prvním závodě na dvanáctém místě. Protože i oba Petrovi kolegové v týmu SHR Motosports, Holanďan Mike Bolink a Němec Paul Haberland dokončili závod v pořádku, panovala v týmu spokojenost a důvěra v budoucnost. Pro Petra je tou budoucností první závod ADAC v Drehně a předtím možná druhý závod švýcarského mistrovství v Payerne. Takže taky - hodně štěstí!

 

 

 

 

 

Připravil: Petr Starý

Foto: Alex Skoczek / Crossrace.eu

3. 4. 2024

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.