15.04.2024
Známé místo motoristických sportů Autodrom Most hostil letošní první závody Zeknova Carboniacupu. Seriál se letos přejmenoval na Zeknova Carboniacup kvůli problémům korejské značky s továrnou na pneumatiky, jenž byla partnerem loni a kterou zasáhl velký požár, a tak se pro letošní rok stala hlavním partnerem nová firma a to Zeknova, která také nabízí závodní pneumatiky.
autaAuta

Generálním partnerem celé sezony je společnost Panattoni, která se také stala garantem závodu v Mostě a den nesl tedy její název Panattoni Racing Day. Před startem slibovaly nabité startovní listiny zajímavou podívanou, i když část jezdců se na poslední chvíli ještě odhlásila. I tak bylo přihlášeno rekordních 130 jezdců! Pár jezdců čekalo na chybějící díly, nestihli po zimě vůz dodělat nebo také některá auta měla poruchu při jiném testování před závodem. Na autodromu vládlo spíše letní počasí, a tak gumy držely na závodní dráze přece jen lépe než před dvěma roky, kdy bylo po ráno i pod nulou. Panattoni Racing Day přilákal na start závodníky z celé Evropy. Již tradičně největší zájem byl v áčkách, kde se jely dva samostatné závody rozdělené podle objemu motorů.

Závod skupiny A1 do 1600 opanoval Jiří Mika s Citroenem Saxo, celkově pak překvapil třetím místem mezi o hodně silnějšími vozy. Druhý dojel Josef Turban z Německa na Audi 50 a bronz odvezl z Mostu David Brousek s Mini Cooper. A1.3 vyhrál osamocený Elvis Stamm na Lada 2101. Ve dvoulitrech dominoval Jiří Zeman s novou Hondou Type-R, před Pavlem Zemanem s Mazdou RX-8 a Polákem Tomaszem Lachem na Mazdě MX-5. Třílitrům A3 vládl v Mostě Walter Forster s BMW, před Olafem Haeusnerem a Maďarem Ivanovem s dalšími vozy mnichovské značky. Druhý závod skupiny A+ měl vozy skupiny A4-A9. V A4 třiapůllitrových vozech zvítězil při premiéře v Carboniacupu Ladislav Šmucr na BMW E46 GTR, před dalším GTR Martina Totha a Riccardo Müllerem na VW Scirocco R-Cup. A5 vyhrál Ralf Baumeister na BMW Z3 M Coupé.

Ve Škoda Octavia III RS skupiny A6 dominoval na dráze David Kratochvíl, před Bedřichem Prokopem a Josefem Vágnerem. A7 pro více upravené dvoulitry vyhrál Němec Josef Dauerer s VW Scirocco, před Oldřichem Vojnou na Škoda Fabia. A8 si zlatý pohár odváží Jiří Ruml s Pragou R1, před Alexem Tlustým na stejném voze a Ondřejem Fričem s Lotusem Elise. A9 nad 3500ccm více upravených vozů přinesl zlato Dennisovi Waszkovi na Lamborghini Super Tropheo, který za sebou zanechal Norského jezdce Madse Siljehauga na Mercedesu AMG GT4, čímž zvítězil mezi GT4 vozy a třetí místo v A9 obsadil Pavel Bouška s dalším vozem Lamborghini Super Tropheo stáje Šenkýř Motorsport. V GT4 klasifikaci vyhrál Siljehaug, před Rudolfem Beňem na BMW M4 GT4 a novým vozem Pavla Sovičky Lotusem Emira GT4.

Sériovým vozům skupiny B1 do 1600ccm vládl David Drugda na Suzuki Swift Sport, před stejným vozem Zdeňka Matase a Jiřím Bártou na Citroenu C2. Dvoulitrům B2 dominoval Libor Šajner s Toyotou GT86, před Michalem Zimmerem na Toyotě Altezza a Adrianem Faifrem na Subaru BRZ. Třílitry B3 vyhrál Felix Hasenöhrl s Toyotou Yaris GR, před Zdeňkem Čurdou na BMW 330Ci a Milanem Zubatým s Fordem Fiestou. Do 3500ccm B4 byl nejúspěšnějším jezdcem Radek Zimmer s Lotusem Exige, před Romanem Vácou s Mercedesem A45S a Silvestrem Ulmannem na Nissanu 350Z. Pavel Sovička zvízězil s Lotusem Exige 430 Cup v B5 nad 3500ccm před Jiřím Urbanem s Alfou Romeo Giulia a Zdeňkem Šimoníkem s BMW E82.

Skupina C byla i tentokrát doménou sportovních prototypů a speciálů. C1 do 1400ccm opanoval překvapivě Švýcar Philippe Gerber, před Markusem Hoferem z Rakouska a třetí skončil další Švýcar Felix Neidhart na Performerech. Prototypům C2 vládl Jürgen Kapeller z Rakouska na Radicalu SR3 RS, před Friedrichem Franzem také na Radicalu. Jiří Švec nakonec do závodu nestartoval. V C2+ dojel osamocený Andras Kirschner z Maďarska na Radicalu SR8. Pavel Sovička bohužel musel nový Lotus 311 Eleven pro poruchu převodovky těsně před závodem odhlásit, věříme ale, že vše je již opraveno a předvede ho v plné síle na Slovakiaringu. Caterhamům skupiny C3 do 1600ccm dominoval Marek Bláha, před Simone Agliettim a Markem Svačinkou. Ve skupině C5 dojel pro zlato Miroslav Šimon s KTM X-Bow.

Skupina D patřila formulovým monopostům, kterých se sešel plný rošt. Ve skupině D1 si pro zlatý pohár dojel Robert Hanžl s Glorií C8F, když jeho konkurence Jan Kapr a Tom Flemming do cíle nedorazili. V D2 do 1400ccm s automobilovým motorem projel cílem vítězně Hardmut Heidicke s Tark-Kavor, před krajanem K.A. Zygarem na konstrukci Zagk 13/8 a Zdeňkem Petanem na Tomisu 99-02. D3 do 1600 vyhrála Jeanette Siegert s MT77, před krajanem Svenem Steinbachem na stejném voze. V D4 zvítězil Honza Rieger na svém Renaultu, před Niklasem Meisenzahlem z Německa na Dallaře F3 a Romanem Roubíčkem na Dallara F320. V pěkně obsazené skupině D5 si dojel pro poslední poháry v F4 jedoucí nováček Simon Schranz s Tatuus T421 Abarth, před dalším vozem JMT Racing Miroslava Mikeše a třetí dojel Němec Ralf Gläser.

První závod sezóny se vydařil, pěkné počasí vylákalo na mostecký autodrom i pěkně početné davy diváků, a tak nezbývá, než se těšit na další závody 2.5. na Slovakia Ringu, kde se tradičně pojede 3x trénink, kvalifikace a 2x závod, tedy jezdci posbírají dvojité důležité body do celkového hodnocení sezony. Budeme se na Vás opět těšit.

Autor: Vláďa Rožánek a PET