22.04.2024
Tomáš Enge společně se svojí sestrou Lucií v roli navigátorky testoval pod hlavičkou jihlavského týmu HS Automobil zcela nový vůz Toyota Yaris GR Rally2, se kterým nastoupí do vybraných letošních závodů MČR v rally. A jaké jsou jeho dojmy po prvních ostrých kilometrech?
autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

Tomáši, prosím představ nám krátce svoji novou zbraň - tedy Toyotu Yaris GR Rally2.

 

Jedná se o úplně nový vůz (teprve druhý v ČR – první má Filip Mareš, pozn. autora) postavený pro letošní sezonu přímo týmem Toyota Gazoo Racing ve Finsku – tedy stejným týmem, který konstruuje a staví i vozy WRC. Tohle auto spadá do kategorie Rally2, což je nejvyšší kategorie vypsaná v národních mistrovstvích po celém světě. Vůz má tříválcový přeplňovaný motor a jeho ergonomie je naprosto špičková. Když jsem si do něj poprvé sednul, tak mi okamžitě padl do ruky a jízda v něm je poměrně pohodlná, ale přitom neskutečně rychlá. Auto je velmi hbité, zatáčí i brzdí skvěle a celý jízdní projev je jedinečný.

 

Co bylo hlavním cílem dnešního testu?

 

Hlavním cílem dnešního testu bylo především poznat tohle nejen pro nás zcela nové auto, vyzkoušet si jeho různá nastavení, především pak podvozku, a také jej přizpůsobit mému jízdnímu stylu. A také i můj jízdní styl upravit dle vlastností vozu. Analýza dat z tohoto testu nám pomohla pochopit spoustu věcí ohledně pneumatik a odpružení. Byly to vlastně moje první ostré kilometry v rámci této simulované rychlostní zkoušky, pro níž jsou dnešní proměnlivé podmínky v Bělé naprosto ideální.

 

 

 

Jaké jsou plány tvého týmu pro nadcházející sezonu?

 

Měli bychom se účastnit vybraných závodů MČR v rally, ať už sprintových jednodenních soutěží či dvoudenních podniku velkého mistráku. Které přesně to budou, však ještě určeno nemáme. Tohle bylo naše první testování, přičemž ještě budeme mít další zhruba dvě zkoušky, na jejichž základě pak rozhodneme, kterým závodem letos začneme – jestli to bude Krumlov či Hustopeče nebo až potom jednodenní sprint Rally Plzeň.

 

Moje další otázka byla ohledně tvého cíle pro letošní sezonu, ale předpokládám, že to bude primárně detailní sžití se s novou technikou…

 

Přesně tak. Bude to učení se, další vyvíjení auta a jeho přizpůsobování českým tratím, a hlavně zvykání si na něj. Chceme odjet co nejvíce kilometrů bez nehody, abychom byli připraveni na příští sezonu, která pro nás bude už plnohodnotná.

 

 

 

Ty máš zkušenosti i s řízením největšího konkurenta tohoto nového vozu – boleslavské Fabie RS, respektive předchůdce Rally2 Evo. Dokážeš už nyní po prvním testu s Toyotou říct, v čem se tyto speciály nejvíce liší?

 

Já jsem jel s oběma verzemi – ať už s novou RS, tak i starší Rally2 EVO a ta auta jsou od Toyoty poměrně výrazně odlišná. Mají jiný motor i převodovku, mají jiné těžiště – Toyota je kratší než Škodovka, takže asi bych je úplně neporovnával. Každé z nich je prostě něčím jedinečné. Ale tím, že Toyota má obrovské zkušenosti z WRC, několikrát vyhráli titul, převedli mnoho myšlenek do tohoto auta nižší třídy Rally2 a myslím, že především podvozkově je Yaris o dost dál než konkurence. Navíc diváci rádi vidí bojovat různé značky o titul a myslím si, že čím větší mix na trati, tím větší zábava pro diváky. A já věřím, že v Česku budeme držet značku Toyota hodně vysoko.

 

 

 

Technické specifikace Toyota Yaris GR Rally2

Motor:                 řadový tříválec o objemu 1 618 cm2

Restriktor:          32 mm dle FIA

Převodovka:      pětistupňová sekvenční

Pohon:                 všech kol, 4WD diferenciál s omezenou svorností

Hmotnost:          1 230 kg včetně 1 rezervního kola

Rozměry:            D: 3 995 mm, Š: 1 820 mm, V: proměnlivá dle specifikace

 

Kompletní technická data vozu: https://toyotagazooracing.com/rally2/cars/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor foto: Vašek Volf
22. 04. 2024

autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.