30.08.2011
Šestý díl MM ČR side a quad v Ledči nad Sázavou dne 27. srpna 2011 přinesl mnoho zajímavých a dramatických momentů i nepříznivou zprávu pro naši reprezentaci pro MS. Naše přední posádky Václav a Marek Rozehnalové a Lukáš Černý s Andersem Zinckernagelem těžce havarovaly.
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChatNa druhou stranu se zase po zranění vrátili na jezdeckou dráhu úřadující mistři republiky bratři Čermákové z Příbrami a svůj návrat nečekaně stvrdili vítězstvím.

Motoristický podnik navštívilo i nebývalé množství diváku. Mezi nimi se objevili i významní politici - hejtman kraje Vysočina MUDr. Jiří Běhounek, jeho náměstek Libor Joukl a poslanec Parlamentu ČR Milan Urban.

Po dlouhých letech se v Ledči nad Sázavou jel opět mistrovský závod. Městečko, nacházející se uprostřed Českomoravské vrchoviny, mezinárodnímu podniku doslova propadlo. V centru města visel velký transparent a místní vývěsky zdobily plakáty se sajdkárami a čtyřkolkami. Nikdo tak nemohl být na pochybách, co se bude dít.

Motokrosová trať se rozkládala v rozmanitém a členitém terénu. Hlavní část ležela ve svahu a zadní na mírně nakloněné rovince. Tato rychlostní pasáž nabídla mnoho předjížděcích manévrů. Jelo se na zcela nově zbudované trati, což pořadatele stálo nemalé úsilí a hodiny brigádnických prací. Areál poskytoval i dobré zázemí pro jezdce i diváky. Atmosféru podniku zvyšovala i hudební produkce a živé komentování průběhu závodu i informace o jezdcích od zasvěceného komentátora.

Sobotní kvalifikační měřené tréninky se odehrály za úmorného vedra. Výsledky sajdkár ukázaly, že posádky jezdící pravidelně světové závody jsou výkonnostně úplně jinde než ty ostatní. Už začátek podniku naznačil, že o dramatické situace nebude nouze. Hned v tréninku havarovali R. Poslušný – P. Rozhoň (Nr. 69) a J. Krotil – V. Ochtábec (Nr. 20). V prvním případě musel „mitfahra“ vyhledat lékařské ošetření a do závodu již nezasáhl. V druhém případě vyvázla dvojice bez zranění.

Na startovní čáru první rozjížďky se seřadilo 23 sajdkár. Nejlépe odstartovali bratři Čermákové (Nr. 1), v těsném závěsu za nimi je stíhala další bratrská dvojice Rozehnalové (Nr. 111) a těm „šlapali na paty“ L. Černý – A. Zinckernagel (Nr. 98). Ale jak Václav Rozehnal zařadil vyšší rychlostní stupeň,  okamžitě Čermáky předjel. Start se povedl i posádce R. Diblík – P. Šnévajs (Nr. 52). V prvním kole se vyprofilovaly skupinky s podobnou výkonností. První ujížděli Rozehnalové s Čermáky a je stíhali L. Černý – A. Zinckernagel. Za nimi pak větší mezera až k posádce R. Diblík – P. Šnévajs (Nr. 52) a T. Vejchoda – J. Vejchoda (Nr. 48). Dál následovala trojčlenná skupinka J. Krotil – V. Ochtábec (Nr. 20), J. Kříž – Z. Ondráček (Nr. 11) a J. Válek – R. Musil (Nr. 8). Skupinku se snažili stíhat ještě M. Jurka – L. Jurka (Nr. 46) a A. Wanger – M. Gábor (Nr. 7).

Špička závodního „peletonu“ nasadila zdrcující tempo, kterému bídně stačilo pět posádek. Ostatní jezdili o celé jedno kolo pozadu. Rozehnalové dál ujížděli a postupně navyšovali svůj náskok. Čermáci pomalu ale jistě odpadávali, až je nakonec ve třetím kole na začátku rychlostní pasáže předjeli L. Černý – A. Zinckernagel. Ti se také pokusili potrápit vedoucí jezdce. Je patrné, že těmto mladým závodníkům svědčí světové závody. Můžeme u nich sledovat výrazné zlepšení. Pro Rozehnali tak závod nebyl až takovou formalitou. Museli jet na doraz a držet si dostatečný odstup, který se různě pohyboval od osmi až po osmnáct sekund. Zajímavé soupeření nabídli divákům J. Kříž – Z. Ondráček (Nr. 11), J. Válek – R. Musil (Nr. 8) a J. Krotil – V. Ochtábec (Nr. 20), kteří se přetahovali o vedení ve skupince. Navíc na ně doráželi zezadu ještě A. Wanger – M. Gábor (Nr. 7). Těm se nakonec povedlo skupinku dohnat a předjet J. Krotila – V. Ochtábce (Nr. 20).

Vedoucí pozici si v první jízdě s přehledem pohlídali bratři Rozehnalové. S patnácti sekundovou ztrátou za nimi dojeli L. Černý – A. Zinckernagel. Třetí skončili bratři Čermákové.

Mezi rozjížďkami sajdkár se ještě uskutečnily dva závody sloučených kategorií MM ČR a Přeboru ČR ve čtyřkolkách. Oběma jízdám vévodil Martin Liška (Nr. 55). Na trati se také na čtyřkolkách svezli mladší a starší junioři.

Druhá rozjížďka přinesla nečekané rozuzlení. Opět nejlépe odstartovali bratři Čermákové. Poučeni z první jízdy si už ale nenechali vedoucí pozici jen tak vzít. Navíc Rozehnalům tentokráte nejela moc motorka, proto je zprvu málem naboural Lukáš Černý, což ho trochu zbrzdilo a klesl až na desáté místo. Za Rozehnali se zařadili Vejchodové s R. Diblíkem – P. Šnévajsem. V průběhu ale prvního kola se stejně L. Černý – A. Zinckernagel probili do čela a začali svoji stíhací jízdu.

Tři posádky se rvali o první místo. Nikdo nikomu nic nedaroval a jelo se pořád na plný plyn. Lukáš Černý během tří kol dohnal naši nejlepší posádku a držel se v těsné blízkosti za ní. V nervy drásajícím souboji přichází ale osudný okamžik. Před výjezdem ze zadní rychlostní pasáže Václav Rozehnal najel na krajní hrbol, který motorku natolik rozhodil, že ač se Václav snažil sebevíc nemohl oddálit neodvratitelné. On i jeho spolujezdec přepadávají přes svůj stroj. V ten moment do nich hned narážejí L. Černý – A. Zinckernagel. Jejich stroj je katapultuje do vzduchu. Přihlížejícím se zatajil dech…Bezvládná těla ležela rozeseta po trati. Ani jeden se nehýbal. První pomoc poskytli duchapřítomní fanoušci, kteří byli hned na místě. Až po chvíli dorazila záchranná služba. Bratrům Rozehnalovým se kromě pohmoždění nic nestalo, akorát Václav byl převezen do nemocnice na vyšetření se zády. Horší to bylo s druhou dvojící, která pořád ležela bezvládně na zemi. Oba nakonec záchranáři vzkřísili a odvezli ihned do nemocnice v Havlíčkově Brodě.

Závod poznamenán těžkou havárii našich špičkových posádek pokračoval dál. Vedoucí místo si bratři Čermákové pohlídali až do cíle. Šanci lepšího umístění na stupních vítězů vycítili R. Diblík – P. Šnévajs a bratři Vejchodové.

Šestý seriál MM ČR tak nečekaně ovládli bratři Čermákové z Příbrami. Na druhém místě celkově skončila dvojice R. Diblík – P. Šnévajs a na třetím bratři Vejchodové.

Ač mezinárodní závod zastínila těžká havárie sajdkárkrosových jezdců, patří na závěr poděkovat pořadatelům z Automoto klubu Ledeč nad Sázavou za perfektně připravenou trať, kterou dostatečně kropili, a za vynikající organizaci celého průběhu motoristické akce. Odměnou jim byla slušná návštěva fanoušků, diváků i rodin s dětmi, ale také pochvala od samotných jezdců.

Z AMK Ledeč nad Sázavou by si měli vzít příklad i ostatní pořadatelé! Když se chce, tak to jde! Stačí jen projevit snahu a zapálení pro věc!

Pozn. ke zdravotnímu stavu jezdců: Václav Rozehnal prodělal vyšetření v nemocnici a je v pořádku, jen je trochu pohmožděný. Anders Zinckernagel má zlomenou kůstku v zápěstí a prodělal otřes mozku. Nařízen měsíc klidu. Lukáš Černý měl vykloubené rameno a operativně mu ho vrátili zpět. Včera byli všichni pravděpodobně propuštěni z nemocnice.


Text: Josef Hejnal
Foto: Zdeněk Růžička

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.