12.05.2024
Ve středu 8. května 2024 se v Poběžovické kotlině uskutečnil další ročník Memoriálu Michaela Špačka. Závod byl vypsán jako mezinárodní a uskutečnil se jako druhá část po tradičním závodě na Myjavě. Do Holic dorazilo přes devadesát závodníků, kteří se představili v pěti kategoriích. Vyvrcholením závodu bylo Superfinále, kde se představilo dvacet nejlepších ze třídy MX2 a dvacet nejlepších ze třídy MX Open.

Do třídy Classic 75 Twin nastoupilo sedm závodníků na legendárních motocyklech ČZ. Zájem diváků podél trati byl obrovský, protože zdejší pamětníci si stejné stroje moc dobře pamatují! S plným počtem bodů zvítězil domácí závodník David Říha (Classic Motocross Holice). Recept na jeho předjetí nenašel Radek Červený (AZ Pneu Moto Tým), který se 44 body skončil na druhém místě. Třetí pozice připadla výborně jedoucímu Janovi Skokanovi (AMK Třemošnice).

Velký boj tří světových značek sváděli závodníci o pódium ve třídě EVO 97/55. Vítězství ze závodu si odvezl Jan Hunáček na motocyklu Honda, druhý skončil Otto Götzl (Götzl Racing Team) na Kawasaki a třetím byl Jaroslav Kamenický (AMK Holice) s KTM. Svou premiéru ve třídě EVO 97 oslavil vítězstvím domácí závodník Filip Müller (Resta Racing) na dvěstěpadesátce od Hondy, který druhou rozjížďku dokončil i s poraněním v oblasti ramena. Nestačil na něj stříbrný Tomáš Kánský (Berouš Racing) ani bronzový Jiří Šafránek. Také oni startovali na japonském motocyklu Honda.

Na start závodu se postavili také veteránští jezdci. Třídu Veterán 60 ovládl rakouský veleúspěšný závodník a bývalý reprezentant Karl Schmidinger (Honda Schmidinger Racing Team). Jako druhý skončil Milan Kruml a třetí Pavel Jaura. Ve Veteránech 50 zvítězil s plným počtem bodů slovenský závodník Lubomír Imrich (IMAN motorsport), za kterým vystoupal na pódium Josef Nesejt (MX Martin Group) a Jiří Hanuš. Nejmladší veteráni ve třídě Veterán 40 ovládl rychlý Tomáš Linek (SMX Racing Team Rudník), na kterého nestačil Jiří Machalický ani Petr Matěna (AMK Police nad Metují).

Celkově suverénní výkon ve třídě MX2 předvedl Radim Kraus, kterému holická trať sedla, vypořádal se i s Joker line a odvezl si pohár za první místo. Francouzský závodník Ludovic Macier na Kawasaki také potrápil své soupeře a málokdo z přihlížejících fanoušků čekal takto povedený výkon. Se třetím místem se musel spokojit Petr Rathouský (Orion Racing Team), který v závodě vybojoval 40 bodů. Dařilo se také Janovi Švandrlíkovi (SMX Racing Team Rudník), který závodní na stopětadvacítce a hravě potrápil zkušenější soupeře na silnějších strojích. V závodě byl klasifikován jako pátý nejlepší.

Pozice na prvních místech v nejsilnější třídě MX OPEN se lišily v každém závodě. Diváci tak mohli vidět strhující souboje i bitvu o čas, který jezdci potřebovali k projetí Joker line. Vítězství ve druhé třídě vyslalo Martina Krče (HT Group Racing Team) na nejvyšší pódiový stupínek. Se stejným počtem bodů skončil na druhém místě Šimon Jošt (KRTZ motorsport) ze Slovenska. Pro Pavola Repčáka (Orion Racing Team) bylo třetí místo maximem. Na start závodu se postavil i německý reprezentant Tim Koch, který byl ve finále klasifikován na čtvrté pozici.

Do holického Superfinále nastoupilo pětatřicet závodníků. Každý z jezdců chtěl ze superfinále vytěžit maximum, protože bojoval o ceny od partnerů a tučné prémie. V holicích vyhrál Martin Krč před Šimonem Joštem a Jaromírem Romančíkem (Oprava převodovek Romančík Racing Team).Body za holické superfinále se sčítaly společně s body ze superfinále na Myjavě. Celkově se tak vítězem dvojzávodu Memoriálu Michaela Špačka stal Šimon Jošt, který v superfinále nasbíral dohromady 29 bodů. O pouhý bod méně získal jeho soupeř Martin Krč. Třetí místo si ziskem 24 bodů zajistil Pavol Repčák.