10.06.2024
Již 90 let uplynulo od prvního legendárního závodu 1000 mil československých, který mezi lety 1933 a 1935 pořádal pod záštitou prezidenta Masaryka tehdejší Autoklub republiky československé.
autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

„Pro nás jsou jubilejní Míle o to významnější, že také Autoklub České republiky letos slaví, a to 120 let od svého založení. Součástí našich oslav již byla přednáška v klubovém domě o historii závodu 1000 mil československých v polovině května spojená s navazujícím koncertem. Chci pozvat všechny do Opletalovy ulice na příští středu odpoledne. Akce probíhá podle stejného scénáře jako ve třicátých letech minulého století. Ulice se mění v ‚závodní depo‘, do něhož postupně najíždějí auta. Také atmosféra je velmi podobná, posádky lepí startovní čísla, diskutují o trati. Přijďte si užít i doprovodný program. A ve čtvrtek od šesté hodiny ranní probíhá samotný start, kdy auta odjíždí v minutových intervalech, úžasný zážitek,“ zve všechny Jan Šťovíček, prezident Autoklubu České republiky.

 

Trasa původního závodu vedla na tehdy důležité cestě Praha – Kolín – Jihlava – Brno – Břeclav – Bratislava, přičemž závodníci ji museli úspěšně zdolat hned dvakrát. A jak název napovídá, měřila 1000 mil, což odpovídá přibližně 1 600 km. Ve své současné podobě se pak 1000 mil jezdi od roku 2015, přičemž nyní se trasa mezi hlavními městy jede již pouze jednou.

 

 

„Za nejslavnější ročník tohoto závodu je považován ročník 1934, kdy v něm byly nejméně jedním automobilem reprezentovány všechny domácí automobilky a někteří závodníci dosáhli rekordních, o rok později již nepřekonaných časů.  Absolutně nejrychlejší byl tehdy Jindřich Knapp na voze Walter Standard S, který celý závod ujel průměrem téměř 104 kilometrů v hodině a v poslední čtvrtině závodu z Bratislavy do Prahy dokonce dosáhl průměru přes 108 km/h,“ říká Petr Kožíšek, kurátor automobilové dopravy NTM.

 

Do závodu letos od sídla Autoklubu ČR v Opletatově ulici v Praze vyrazí 120 doučlenných posádek, a to s automobily vyrobenými do roku 1939. Na startu budou k vidění i hned čtyři vozy, které se účastnily původního závodu ve třicátých letech.

 

Program závodu začíná již ve středu 12. června, a to od 14:00 hodin technickými přejímkami. Pro návštěvníky bude až do večera připraven pestrý doprovodný progam včetně živé dobové hudby, přehlídky prvorepublikového oblečení a své stánky zde budou mít i Autoklub ČR nebo hlavní partner závodu firma ŠKODA AUTO. Ve spolupráci s Národním pedagogickým muzeem a knihovnou J. A. Komenského budou připraveny i aktivity pro děti připomínající legendární závodnici Elišku Junkovou.

 

 

První den, tedy ve čtvrtek 13. června bude na účastníky čekat přejezd do slovenské metropole, kam by měli dorazit kolem páté hodiny odpolední. Druhý ten, tedy pátek, se ponese ve znamení jízd kolem Bratislavy, aby se závodníci v sobotu vrátili zpět do Prahy. Cílem jim bude Národní technické muzem, kam veteráni přijedou podle plánu v 17 hodin.

 

Záštitu nad letošním závodem opět převzali prezident České republiky Petr Pavel a prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová.

 

Autor: Vašek Volf

Foto: 1000 mil československých
10.06.2024

autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.