27.06.2024
Po desetiletém čekání se na brněnský Masarykův okruh vrací jedinečná přehlídka závodních legend, která nemá ve střední Evropě obdoby – Brno GP Revival, a to v termínu 13. – 14. července 2024.
autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

Český Goodwood, jak by se této akci dalo přezdívat, do Brna přiveze ty nejprestižnější evropské závodní série a slibuje napínavé souboje legendárních historických automobilů. Na trati se představí pestrá škála závodních speciálů z více než stoleté historie motorsportu od meziválečných vozů GP až po klasické monoposty F1.

 

„Masarykův okruh je za dobu své více než devadesátileté existence pevně spjat prakticky se všemi závodními legendami. Proto mě velmi těší, že jsme se s Československým automobilovým klubem pro Moravu a Slezsko domluvili na zopakování krásné akce z roku 2014. Bude to jedinečný víkend, který nabídne to nejlepší z celé historie automobilového sportu,“ uvedla ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová.

 

 

Šampionát vozů F1, vytrvalci z LeMans, historické cesťáky i československé motocykly

 

Na startovní rošt brněnského okruhu se opět postaví i monoposty F1. Bez pochyby největším lákadlem GP Revival bude totiž kategorie Masters Racing Legends – tedy šampionát historických formulí vyrobených mezi lety 1966 až 1985. Šampionát historických formulí 1 je neskutečně emotivní událostí, kde vozy musí jet v původním barevném provedení a poskytují obrovskou podívanou stejně jako v dobách své největší slávy. Startovní pole obvykle tvoří vozy Arrows, Brabham, Hesketh, Ligier, Lotus, March, McLaren, Surtees, Tyrrell a řada dalších.

 

A když už je řeč o formulových vozech, tak se diváci mohou těšit i na Formule Junior z let 1958 až 1963, které jsou považovány za předstupeň dnešní F1.

 

Další zajímavou kategorií letošního Brno GP Revival bude Masters Endurance Legends USA – tedy série prototypů a vozů GT Endurance, která sdružuje americké historické i novodobé speciály. V této třídě mohou soutěžit pouze vozy, které se zúčastnily závodů 24 hodin Le Mans, 24 hodin Daytona, 12 hodin v Sebringu nebo kterékoli z jejich feederových sérií (FIA Sports Car Championship, IMSA, Sports Racing World Cup, International Sports Racing Series, FIA World Endurance Championship (2012 až 2017) a další.

 

Další třídou pro vytrvalce je šampionát Gentlemen Drivers, kde závodí vozy GT vyrobené před rokem 1966. V každém voze se mohou střídat dva jezdci. Jejich výměna při zastávce v boxech, součinnost celého týmu a délka závodů pak nabízí jedinečnou podívanou, která vrcholí odmávnutím černobílého praporku v cíli. Jednotlivé třídy jsou rozděleny podle roku výroby a objemu motoru a na startu se pravidelně schází vozy Aston Martin, Jaguar, AC, Porsche, Ferrari, MG, Morgan a TVR soupeřící o vítězství s vozy značek Chevrolet, Ford, Austin Healey, Alfa Romeo, Triumph a Lotus.

 

Součástí programu bude také například v Brně dobře známá série HAIGO pro formulové vozy Easter a Mondial a také jezdce s cestovními automobily značek Škoda, VAZ či Wartburg, které se dříve účastnily známého Poháru míru a přátelství.

 

 

Závody cestovních vozů vyrobených do roku 1966 jsou vždy velkým lákadlem i pro nezasvěcené diváky a v Brně budou zastoupeny kategorií Masters Pre-66 Touring Cars. Startovní pole obsahuje sériově vyráběné automobily, ať už je pohání vidlicový osmiválec anebo litrový čtyřválec. Utkávají se spolu při vytrvalostním závodě s pravidelnými zastávkami v boxech a případnou výměnou jezdců.

 

Na své si přijdou i příznivci jedné stopy, a to při exhibičních jízdách československých motocyklů.

 

O atraktivitě této jedinečné akce svědčí i návštěvnická čísla z roku 2014, kdy závodům GP Revival na „Masecu“ přihlíželo více než 16 tisíc diváků, kteří si tehdy přišli připomenout zlaté časy automobilového závodění.


Vstupenky na Brno GP Revival jsou v prodeji již nyní a lze je zakoupit online na webu www.brnogp.cz. Základní celovíkendová vstupenka vyjde na 390,- Kč, za 690,- Kč je pak k dispozici včetně vstupu do paddocku. Pro náročnější fanoušky historických závoďáků pořadatelé připravili i VIP variantu, která obsahuje vlastní parkování, přístup na tribuny i do depa a do klimatizovaného salonku s výhledem na cílovou rovinku a také svezení po obslužné komunikaci během závodu. Cena jednodenní VIP vstupenky startuje na 4 590,- Kč. 

 

Shrnutí závodů Brno GP Revival v roce 2014 najdete zde: https://www.motolevel.com/clanek-5545-na-gp-revival-si-naslo-cestu-16-tisic-lidi


Termín: 13. – 14. července 2024
Místo:
Automotodrom Brno
Web:
www.brnogp.cz
 

Autor: Vašek Volf
27.06.2024

autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.