Přestože okruhů ubývá, platí, že v Jihočeském kraji je největší hustota motokrosových tratí v Česku. Nyní jich funguje sedm, kde se jezdí závody – Jinín, Kluky, Kaplice, Netolice, Nihošovice, Žár u Vacova a Bělčice u Blatné. K tomu je ještě zhruba deset tréninkových tratí, kde se pouze oficiálně trénuje. Mezi ty velmi oblíbené patří třeba Chlístov u Nadějkova na Táborsku.
Pro jihočeský krajský přebor se běžně využívají i místa kousek za hranicemi kraje, jako je Pacov, Votice nebo Horažďovice.
Časem ubylo z jihočeské motokrosové mapy okolo 25 tratí – a bývala to i významná závodiště. Třeba v Táboře-Klokotech se v červnu 1975 jel dokonce podnik mistrovství světa v motokrosu třídy do 125 ccm. „Vítězem byl Belgičan Gaston Rahier na stroji Suzuki. Závodu se účastnil i pozdější jediný japonský mistr světa v historii motokrosu Akira Watanabe,“ dohledal Evžen Zadražil, duše jihočeského motokrosu a dlouholetý vedoucí jihočeského motokrosového střediska.
Rok předtím se tam jel i mezinárodní závod třídy 250 ccm a později ještě několik podniků jihočeského krajského přeboru. Následně trať musela ustoupit rozšíření táborské nemocnice i soukromé zástavbě.
Podobný osud potkal další táborskou trať, v místní části Čekanice. „Říkalo se tomu ‚v cihelně‘, dnes je areál zarostlý. Částečně na něm také vyrostly rodinné domy. Nejezdilo se tam dlouho, ale pořádaly se tam jedny z prvních klání v superkrosu tehdy ještě v Československu. Těsně před revolucí se tam konal domácí šampionát v superkrosu,“ přidal také bývalý jezdec Zadražil.
Zbývající část článku najdete na webu iDNES.cz proklikem ZDE.
Připravil: Pavel Kortus / iDNES.cz
Foto: archiv Motosport Chýnov
1. 1. 2025