07.07.2025
Před 75 lety se Škoda poprvé postavila na start legendárního závodu 24 hodin Le Mans se závodním speciálem Škoda Sport. Do původního stavu pečlivě zrenovovaný unikát se na slavný okruh v novodobé historii už opakovaně vrátil díky účasti na prestižním závodě historických sportovních vozů Le Mans Classic.
autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

V letošním roce, kdy Škoda slaví 130. výročí svého založení, patřil tento vůz opět k vrcholům akce, a to i díky tomu, že zaujal diváky svým výkonem na trati.

 

Je 24. června 1950 a minutovka startovních hodin se právě posunula na 16:00. Závodní jezdec mladoboleslavské automobilky Václav Bobek přebíhá startovní rovinku, rychle usedá za volant speciálu Škoda Sport se startovním číslem 44 a vydává se do prvního 13,65 kilometru dlouhého okruhu v Le Mans. „Pokaždé, když na tomto ikonickém okruhu usedám do kokpitu našeho zrenovovaného vozu, si v hlavě představuji tehdejší start Václava Bobka. Je to pro značku Škoda i pro mě osobně opravdu výjimečný okamžik, ze kterého mám husí kůži,“ říká Michal Velebný, vedoucí restaurátorské dílny Škoda Muzea, díky kterému se unikátní závodní speciál v posledních letech pravidelně vrací do legendárních míst.

 

Le Mans 1950: Poprvé a zároveň i naposledy

 

Účast značky Škoda na vytrvalostních závodech v Le Mans byla v roce 1950 ojedinělým úkazem. V té době totiž byla Evropa již rozdělena železnou oponou a závodní vůz z Mladé Boleslavi působil na startu nejnáročnějšího vytrvalostního závodu ve francouzském Le Mans jako absolutní rarita. Dvousedadlový speciál s ručně vyráběnou hliníkovou karoserií byl postaven na upravené technice sériového modelu Škoda 1101 „Tudor“ z roku 1946 a používal celou řadu běžných dílů. Do svítání se Škoda Sport umístila na druhém místě ve své třídě vozů do 1 100 cm3 a na celkovém pátém místě v indexu výkonnosti. Po 13 hodinách – po dosažení průměrné rychlosti 126 km/h – zmařil naději na překvapivý výsledek prasklý kroužek pístního čepu. Protože předpisy závodu neumožňovaly tuto drobnou technickou závadu opravit na místě, ukázalo se, že 121. kolo bylo pro značku Škoda v Le Mans posledním

 

 

Specifické technické úpravy pro optimální výkon na trati

 

Škoda Sport měla dva přídavné světlomety pro lepší osvětlení v noci a speciální průduchy v masce chladiče optimalizovaly chlazení bubnových brzd na předních kolech. Prodloužený rozvor náprav o 2 150 mm zajišťoval lepší jízdní stabilitu. Vůz vážil 700 kg včetně nářadí a náhradních dílů. Vodou chlazený čtyřválcový motor o zdvihovém objemu 1 089 cm3 dosahoval výkonu 50 k (37 kW) při 5 200 ot/min a maximální rychlosti 140 km/h. Elektřinu dodával český výrobce PAL 12 V. Speciální palivovou směs tvořil benzin, etanol a aceton. Spotřeba 12 litrů na 100 km byla na svou dobu i ve srovnání s konkurencí nízká. Proto musela posádka vozu Škoda méně často tankovat.

 

Znovu na místě činu

 

Díky svému startu v Le Mans a skvělým výkonům na prestižní trati před 75 lety má dnes původní vůz Škoda Sport i jeho jezdci Václav Bobek a Jaroslav Netušil trvalé místo mezi závodními legendami. Vůz se nyní pravidelně účastní prestižních závodů Le Mans Classic. Poprvé se tento vůz na okruh po náročné šestileté renovaci znovu podíval v roce 2022 a o uplynulém víkendu 3. - 6. července opět nechyběl na startovním roštu, aby i v prostředí vytrvalostních závodů publiku připomněl letošní 130. výročí, které slaví automobilka Škoda. Michal Velebný zúročil své zkušenosti z předchozích ročníků a byť se závod historiků nejede na 24 hodin, přesto si užil jízdu v rychlém tempu jak za denního světla, tak i v noci za sporého svitu světlometů svého vozu Škoda Sport. Závodní speciál se nakonec přivezl do cíle na 36. místě ve své kategorii.

 

TZ Škoda Classic
07.07.2025

autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.