25.10.2025
Opět po roce se sešli závodníci a fandové na závodě družstev classic motocrossu, kterým byla už tradičně zakončena letošní sezóna. Do Benátek nad Jizerou přijelo celkem 41 motokrosových týmů. Pořadatelé v čele se Zdeňkem Hazdrou připravili trať, která odpovídala technice starších používaných strojů i výkonnosti jejich jezdců. A to měl Zdeněk před závodem zdravotní problém, protože jeho slepé střevo chtělo prostě ven. Zdeněk se tak musel věnovat komentování a organizaci, jeho Maico 250 tentokrát odpočívalo v garáži. Samozřejmě do organizace zapojil celou svoji rodinu.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Závodníci jeli v tradičních třídách classic motocrossu 2025, do kterého mohli získat ještě poslední letošní body. A z jednotlivých rozjížděk se výsledky započítávaly hlavně do soutěže družstev. Každý tým si tak na své konto připsal 6 výsledků, 1 nejhorší se škrtal.

 

Už se stává tradicí, že závěrečného závodu se účastní i naši špičkoví jezdci z oficiálního mistrovství republiky, kteří si tak mohou vyzkoušet jízdu na starších dvoutaktech. Diváci tak mohli vidět legendu našeho motokrosu Petra Bartoše na Hondě 250 Radka Plaveckého. V jezdeckém poli byli i další současní jezdci Martin Vondrášek, Jan Vondrášek, Martin Ludvík a Daniel Mandys.

 

Veni, vidi, vici - Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem  Známá to slova římského císaře Julia Caesera platila vlastně i na říjnové benátské trati. Daniel Mandys – 20letý nadějný jezdec SMX Rudník kategorie MX2 a trojnásobný český mistr coby lyžař v motoskijöringusi zkusil další výzvu. Na půjčené Yamaze 250 od Jiřího Boreckého z roku 1985, tedy na motorce, která je daleko starší jak on sám, vyrazil na benátskou trať. I když na motorce jel poprvé až ráno  v tréninku, vedl si výborně. Podle jeho slov byl nadšený hlavně z toho, jak stará dvoutaktní motorka funguje a jak se na ní dá jet rychle. Na trati bylo vidět, jak si jízdu maximálně užíval. Vyhrál bez problémů své 2 rozjížďky a nechal se Zdeňkem Hazdrou přesvědčit i k závodu navíc, ve kterém jel s Petrem Bartošem.

 

 

A to byl opravdový závod. Oba jezdci si nic nedarovali a připravili divákům nádhernou podívanou. Lepší start měl Petr Bartoš, ale Dan jezdil hned za ním. Během závodu si několikrát vyměnili pozici na čele, aby nakonec vyhrál Mandys. Ale Petr Bartoš svému o 26 let mladšímu soupeři nic nedaroval a v cíli byl těsně za ním.

 

 A jak dopadly jednotlivé závodní jízdy? Začínalo se spojenými kategoriemi EVO 90 a EVO 50+. V 1. jízdě začali nejlépe Adolf Straka a Jindřich Musil. Pak ale začal mít Jindra Musil problém s motorkou a před Straku se dostal Marek Kraus. 2. jízda vyšla parádně Janu Ondráškovi, který první jízdu nedokončil.

 

Dále byly na pořadu dne jízdy EVO 97 a EVO 04 2T. Velmi dobře jezdil Martin Vondrášek, ale na rutinéra Petra Bartoše nestačil. Ve 2. jízdě ale nikdo z jezdců neměl na Dana Mandyse, který ale jel bez nároku na body do hodnocení družstev.

 

 

Jízdy EVO 85 a EVO 125 86 byly ve znamení vynikajícího Dana Mandyse. V první jízdě s ním chvíli držel krok Marek Kraus. Ostatní jezdci už byli o kolo zpět. A ve 2. jízdě Dan „nadělil“ celý jeden okruh všem jezdcům i Marku Krausovi.

 

Závodilo se i ve třídách Twinshock 50+ a 50-. Ani v jedné jízdě nikdo ze soupeřů nestačil na Petra Dokoupila a jeho nádhernou Yamahu. Dařilo se i Richardu Švaralovi, kterému Petr ani v jedné z jízd moc neujel. Držel se i německý jezdec Jens Oestreich (4.+5.).

 

A pak už byly na pořadu 2 závody, ve kterých se závodí na nejstarších motorkách, převážně vyrobených ve Strakonicích. V jízdách Classic 66-, Classic 66+ a Classic 125 si nic nedarovali 2 jezdci - známý anglický jezdec Keith Best a holický Václav Formánek. Zatímco Best pravidelně závodí, Vašek Formánek se hlavně stará o motorky Dušana Drdaje pro MR v motokrosu i pro Dakar. Proto na motorce moc nejezdí. Ale v Benátkách dokázal, že stále umí. V 1. jízdě ho anglický jezdec porazil o pouhé 4 vteřiny a ve 2. jízdě si pořadí i časový odstup oba jezdci vyměnili. A jak se později ukázalo, 2. místo Besta způsobilo, že jeho družstvo celkově nevyhrálo o jeden jediný bod závod družstev. Ale takové jsou týmové závody, kde rozhoduje výsledek každého z jezdců. Výborně jel i Martin Kubík na slabší motorce, který byl 4. a 3. a vyhrál obě jízdy své kategorie. Nejstarší klasiky 66+ vyhrál František Bezdíček (celkově 5.+6.).

 

 

Závody Classic 50- a 60- ovládl Roman Majer, který dokázal celkem bez problémů a s minutovým náskokem vyhrát obě své jízdy. Dobře jezdili i Tomáš Horuta a Zbyněk Levička. Smůlu měl Radek Červený, jehož stroj vydržel v 1. jízdě pouze 3 kola. Vynahradil si to alespoň ve 2. jízdě, kde obsadil stříbrnou pozici.

 

V jezdeckém poli byly k vidění i méně známé motorky. Tak například pozornost budila i přes klouzající spojku nejstarší Suzuki 250 Němce Vogela, krásný Sachs 250 Roberta Havránka, čtyřtaktní ESO 420 Milana Fáry nebo soutěžní Kramer 200 Němce Oestreicha.

 

Zajímavý byl celkový součet bodů družstev. Opět se ukázalo, jak jsou družstva vyrovnaná. Vzhledem k velkému počtu tříd tak dochází k zajímavým rovnostem bodů, kdy pak o celkovém pořadí rozhodují další kritéria. Letos byly 3 úspěšná družstva s nejnižším počtem bodů (8). Díky 4 vítězstvím v jízdách byl nejúspěšnějším týmem NGK NTK ve složení Roman Majer, Petr Barrtoš a Dominik Kincl. Na stupně vítězů vystoupili i Michal Kašpárek, Dušan Barri, Martin Kubík a Petr Dokoupil, Tomáš Dokoupil a Keith Best.

 

 

Zajímavou bodovou bilanci měl 4. tým v pořadí Clover, jehož jezdci Adolf Straka, Marek Kraus a Zbyněk Levička dojeli pokaždé ve svých třídách na 2. pozici. Družstvo Pirelli, ve kterém jel Daniel Mandys společně s Helge Mühligem a Miroslavem Sichrovským, byl klasifikovaný na 9. pozici. Tým původně nastoupil v silnější sestavě, ale v tréninku se zranil Jirka Pach, který musl být nahrazen Miroslavem Sichrovským.

 

A tak už mohou jezdci své krásné motorky uložit k zimnímu svátku a postupně je připravovat na další sezónu 2024.Kompletní a hlavně bohatou fotodokumentaci závodu najdou příznivci veteránského sportu na stránkách Miroslava Jirečka www.foto-jirecek.cz a detailní výsledky na stránkách www.classicmotocross.cz.

 

 

Výsledky závodu družstev 2025:

1. Družstvo NGK NTK (8 bodů)

            Roman Majer, kategorie Classic 60-, ČZ, 1+1

            Petr Bartoš, kategorie EVO 97, Honda, 1+1

            Dominik Kincl, kategorie EVO 97, Honda, 4+4

 

2. Družstvo YSS (8 bodů)

            Michal Kašpárek, kategorie EVO 86, Yamaha, 1+6

            Dušan Barri, kategorie Classic 125, Yamaha, 2+3

            Martin Kubík, kategorie Classic 125, Yamaha, 1+1

 

3. Družstvo ARAI (8 bodů)

            Petr Dokoupil, kategorie Twin 50+, Yamaha, 1+1

            Tomáš Dokoupil, kategorie EVO 97, Yamaha, 3+3

            Keith Best, Anglie, kategorie Classic 66-, ČZ, 1+2

 

4. Družstvo CLOVER (10 bodů)

            Adolf Straka, kategorie EVO senior, Kawasaki, 2+2

            Marek Kraus, kategorie EVO 85, Honda, 2+2

            Zbyněk Levička, kategorie Classic 60-, ČZ, 2+2

 

5. Družstvo MULTI AIR (11 bodů)

            František Bezdíček, kategorie Classic 66+, ČZ, 1+1

            Vítězslav Branda, kategorie Twin 50+, ČZ, 6+6

            Václav Formánek, kategorie Classic 66-, ČZ, 2+1

 

6. Družstvo MOTORLAT (11 bodů)

            Roman Potenský, kategorie EVO 04 2T, Honda, 1+5

            Martin Vondrášek, kategorie EVO 97, Honda, 2+2

            Jan Vondrášek, kategorie EVO 90, Honda, 50+1

 

 

 

Text: Josef Vašíček

Foto: Míra Jireček

25.10 20025

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.