Více než 120 jezdců se postavilo na start prvního závodu Internazionali d’Italia MX EICMA SERIES na technicky náročném písčitém okruhu na Sardinii. Jedním z protagonistů dne bylo počasí, když během ranních tréninků pršelo a přišly dokonce kroupy, pak ale Alghero dopřálo účastníkům krásnou slunečnou pohodu po celou dobu závodů. Zmoklá trať postupně vysychala, jak jezdci kroužili po okruhu, ale také se kolo za kolem měnila a kladla vysoké nároky na stroje i jezdce, kteří byli v tomto prvním závodě sezóny podrobeni tvrdé zkoušce.
Závod byl prvním ostrým testem pro několik předních týmů a jezdců, kteří se v bojových podmínkách seznamovali s novými stroji, s nimiž budou bojovat o body v mistrovství světa. První závod v Algheru byl také místem několika debutů závodníků, kteří do nové sezóny změnili motocykl a tým. A zvláštní pozornosti se těšily výsledky týmů domácích italských výrobců - Ducati, Fantic, Beta a TM.

V obou hlavních kategoriích dominovali v Algheru jezdci týmů Red Bull KTM Factory. V kategorii MX1 zvítězil Lucas Coenen z týmu de Carli v obou závodech: v prvním závodě vedl už od startu, zatímco ve druhém musel absolvovat několik předjetí, než se ujal vedení a zvítězil. Andrea Adamo z týmu KTM Austria předvedl, že bude letos na čtyřistapadesátce velkým soupeřem: podal vynikající výkon, když v prvním závodě dojel druhý a ve druhém držel dobré tempo za vedoucím jezdcem, než musel kvůli technickým problémům zastavit.
Na druhém místě se na stupních vítězů umístil Tim Gajser, který v Algheru debutoval za Yamahu. Slovinec absolvoval dva konzervativní závody, které byly jistě užitečné pro získání většího pocitu jistoty na motocyklu, bojoval ale i se zdravotními problémy: první jízdu dokončil s křečemi v rukou na pátém místě, ve druhé byl po odstoupení Adama druhý, přičemž nevypadal, že by příliš tlačil na tempo. Po dalším závodě v Mantově odhadneme možná lépe, jak se bude vyvíjet jeho sezóna 2026. Třetí místo na stupních vítězů obsadil díky dvěma dobrým umístěním další nováček třídy MX1, Španěl Oriol Oliver z týmu KTM SS24. Za ním skončili domácí Italové Alberto Forato na Fanticu a Mattia Guadagnini, Slovinec Jan Pancar a Jago Geerts, poprvé na Betě.

Celkové výsledky třídy MX1: 1. Lucas Coenen (BEL, KTM) 50 b., 2. Tim Gajser (SLO, YAM) 38, 3. Oliver Oriol (ESP, KTM) 38, 4. Alberto Forato (ITA, FAN) 34, 5. Mattia Guadagnini (ITA, KTM) 34, 6. Jan Pancar (SLO, KTM) 29, 7. Jago Geerts (BEL, BETA) 24, 8. Jorgen M. Talviku (EST, YAM) 23, 9. Andrea Adamo (ITA, KTM) 22, 10. Brian Hsu (GER, HON) 19.

Závodu kategorie MX2 vévodil bezkonkurenčně Sacha Coenen z týmu KTM Factory de Carli, který obě jízdy zahájil svými bleskovými starty. V první jízdě ztratil sice po chybě během prvního kola několik pozic, díky své rychlé jízdě, při které se zdálo, jako by se vznášel nad sardinským pískem, se však brzy dostal zpět do čela. Ve druhé jízdě neztratil vedoucí pozici během celého závodu.
Za Sachou Coenenem skončili v celkovém pořadí jeho kolega z týmu RedBull KTM Factory, úřadující mistr světa Simon Längenfelder a Ferruccio Zanchi z týmu Ducati Beddini Racing. Zanchi, druhý v prvním závodě, vybojoval díky tomuto výsledku pro značku Ducati třetí místo na stupních vítězů při jejím debutu ve třídě MX2.
Lotyš Janis Reisulis, loňský mistr třídy EMX 250, potvrdil celkovým čtvrtým místem svoje letošní ambice pro třídu MX2. Dobrý závod zajel pátý Holanďan Scott Smulders, stejně jako jeho krajan Cas Valk, poprvé v sedle tovární TM.
Celkové výsledky třídy MX2: 1. Sacha Coenen (BEL, KTM) 50 b., 2. Simon Längenfelder (GER, KTM) 42, 3. Ferruzio Zanchi (ITA, DUC) 37, 4. Janis Reisulis (LAT, YAM) 34, 5. Scott Smulders (NED, HUS) 34, 6. Cas Valk (NED, TM) 32, 7. Max Ernecker (AUT, KTM) 27, 8. Noel Zanocz (HUN, KTM) 27, 9. Filippo Mantovani (ITA, KTM) 21, 10. Joosep Parn (EST, GAS) 20.

Mladý rakouský talent Moritz Ernecker z týmu KTM Factory Rookies ovládl hned první jízdu třídy 125 ccm a zvítězil s náskokem více než čtyřiceti sekund před polem převážně italských mladíků. Nový člen továrního týmu TM, Andrea Uccellini, skončil druhý a švýcarský talent Emil Ziemer uzavřel první trojici.
Moritz Ernecker se ujal vedení i ve druhé jízdě a závod si přes náročné podmínky užíval. Mladý dánský talent Bertram Thorius v druhém závodě ukázal, proč si ho Fantic vybral do továrního týmu, když dojel druhý před Ziemerem, který opět předvedl solidní výkon a dojel třetí. Domácí Riccardo Pini by asi chtěl dosáhnout lepšího výsledku než 5-5, ale i tak to stačilo na třetí místo v celkovém pořadí dne.
Celkové výsledky třídy 125 ccm: 1. Moritz Ernecker (AUT, KTM) 50 b., 2. Emil Ziemer (SUI, KTM) 40, 3. Riccardo Pini (ITA, TM) 32, 4. Francesco Assini (ITA, YAM) 29, 5. Gennaro Utech (ITA, FAN) 28, 6. Leonardo Calandra (ITA, YAM) 27, 7. Edoardo Riganti (ITA, YAM) 26, 8. David Gracco (ITA, KTM) 23, 9. Bertram Thorius (DEN, FAN) 22, 10. Andrea Uccelini (ITA, TM) 22.
Zimní italské mistrovství pokračuje už tuto neděli 8. února druhým závodem na tvrdém podkladu okruhu Tazia Nuvolariho v Mantově. Neuvidíme bratry Coenenovy, kteří mají namířeno na závody do Francie, ale s Timem Gajserem, Adamem, Längenfelderem a dalšími se změří jezdci týmu Honda HRC - Jeffrey Herlings, Tom Vialle, Ruben Fernandez a Valerio Lata. A tentokrát budeme mít ve třídě 125 ccm komu fandit. Na start se postsaví talentovaný Slovák Maxim Zimmerman. Naplánujte si sledování.
Připravil: Petr Starý
Zdroj a foto: OffRoad ProRacing.it
03.02.2026