21.11.2011
Velkým překvapením pro příznivce terénních motocyklů na minulý týden probíhající motocyklové výstavě EICMA 2011 v italském Miláně, byl určitě stánek italské Bimoty, kde byly, bez jakékoliv předchozí reklamy, motocyklové veřejnosti představeny dva enduro motocykly.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Jedná se o enduro motocykly BBX 300, s dvoudobým motorem, a čtyřdobé enduro BBX 510.

Podařilo se nám zjistit, že se jedná o podvozky JOTAGAS, což je nový španělský projekt, jenž vznikl poměrně nedávno při Technoparku Motorland Aragón. Zde pracuje kolektiv soustředěný kolem několikanásobného mistra světa v trialu Jordi Tarrése na dvoudobých trialových motocyklech o objemu 250, 280 a 300 cm3. Dokončený motocykl 300 cm3 byl prezentován na samostatném stánku JOTAGASU.

Druhý kolektiv soustředěný kolem Mikiho Arpy pracuje na endurech s vlastním dvoudobým motorem 250, 280 a 300 cm3.

Dle vyjádření JOTAGAS-u, kterého se nám dostalo, budou endura připravené k prodeji až příští rok. My však už víme, že jejich podobu bylo možno zhlédnout na stánku již zmíněné Bimoty.

K podvozkům motocyklu Bimota/JOTAGAS lze s určitostí konstatovat, že rám je svařený z trubek, profilů a odlitků z chrommolibdenové oceli. Kyvná vidlice je odlita z hliníkové slitiny.

Vystavené Motocykly Bimota byly osazeny vředu upside-down teleskopickou vidlicí  Marzocchi s průměrem nosných trubek 50 mm a zdvihem 330 mm.

Zadní pérování s centrální pružící a tlumící jednotkou Öhlins a pákovým převodem má zdvih 320 mm.

K brždění motocyklu je vpředu použit 4-pístkový třmen Braking, vzadu dvoupístkový Braking (vystavený 2T motocykl měl třmen Nissin)

Průměr předního brzdového kotouče je 260 mm, zadní má 240 mm.

Přední pneu má rozměr 90/90-21“ zadní 140/80-18“.

Rozvor motocyklu činí 1480 mm (2t) a 1490 mm (4t)

Výška sedla je 935 mm.

Palivová nádrž má objem 9,5 litru.

Suchá hmotnost, dle vyjádření výrobce, by měla být 100 kg (2T) a  115 kg (4T).

Vlastní dvoudobý motor JOTAGAS, vrtání x zdvih - 72 x 72 mm, je vedle nožního startování vybaven i elektrickým startérem, umístěným dole před motorem.

Výfuková přívěra je ovládané servomotorem, který je řízen na základě signálů o poloze otevření šoupátka karburátoru, hodnotě předstihu  zapalování a konkrétním zařazeném  převodovém stupni.

Motor je plněn 1,6 % směsí 95 oktanového benzínu a oleje karburátorem Keihin s průměrem difusoru 38 mm a měl by splňovat emisní normu Euro3.

Primární převod ozubenými koly je  v poměru 26:72.

Spojka je vícelamelová, pracující v olejové lázní. Objem převodového oleje je 0.8 l.

Převodovka je šestistupňová.

Sekundární převod řetězem má poměr 13:50 zubů.

Velkou neznámou je čtyřdobý motocykl. Vystavený motocykl byl osazen motorem Gas Gas. Ale jak známo, tak Gas Gas již ve svém výrobním programu endura s vlastním 4T motorem nemá (Gas Gas EC250F používá motor Yamaha WR250F) a již nějaký čas se spekuluje o vývoji nového agregátu. Proto je otázkou jakým, jestli vůbec, 4T motorem bude motocykl Bimota BBX 510 osazen.

Určitě budeme další osud enduro motocyklů Bimota respektive JOTAGAS sledovat, a tak počítejte s tím, že vám přineseme další podrobnosti.

Text a foto: Martin Molcar

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.