Jestli skutečně získá Český svaz motocyklového sportu (ČSMS) na úkor Autoklubu ČR sportovní autoritu ještě není jasné. To mají na svém nadcházejícím zasedání v Portugalsku rozlousknout členové Mezinárodní federace motocyklového sportu (FIM). Tato situace však nebránila zeptat se, co by zástupci motokrosu v nově vzniklé struktuře pro svůj sport udělali. Ten sice letos získal třetí místo v mistrovství světa MX3 (Martin Michek) a evropský titul (Petr Bartoš), ale obecně se nachází v nepříznivé situaci.
Členové narychlo vytvořeného orgánu jsou vesměs bývalí známí jezdci. Na dotaz, co by v motokrosu změnili, hovořili spíš v obecné rovině a argumentovali tím, že ještě nevědí, jestli budou mít skutečně příležitost o něčem rozhodovat a něco měnit.
Víc srabů než odvážných
"Nejdřív musíme počkat na výrok z kongresu FIM, i když rozhodnutím ministerstva školství jsme už dostali autoritu pro Česko. To je sice pozitivní, ale na druhou stranu se to netýká mezinárodních závodů, takže bychom nemohli převzít ani mezinárodní mistrovství republiky," uvedl Ervín Krajčovič, který je pověřený tím, aby v ČSMS prozatím zastupoval motokros. "Máme tady možnost dosáhnout nějaké změny, ale zároveň mě tahle revoluce zklamala. Z dlouhé řady nespokojených z motokrosového hnutí, ale i z endura, ploché dráhy, trialu nebo supermota se najednou ukázalo větší množství srabů než těch, kteří by byli ochotni po chlapsku nějakým způsobem jednat a dát hlavu na špalek," vyprávěl Krajčovič.
"Dost jsem se tomu divil, ale lidé se báli, co by následovalo, kdyby FIM nechala všechno při starém a situace se nezměnila. Nicméně existuje docela početná skupina revolucionářů, kteří se nebáli říct svůj názor. Motokros je u nás skoro na dně, dlouho se pro něj nic nedělalo a jestli nezačneme my, může tady brzo vyhynout. Máme ideu, co s tím, ale výsledky nepřijdou hned. Nehledě na to, že ČSMS ještě nemá nic potvrzeného. Kapitolou samou o sobě je práce s mládeží. Jinín musí fungovat jako středisko vrcholového sportu a ne tak, že tam jednou za čas přijedou kluci na víkend."
Krajčovič se domnívá, že by se na nákladný provoz střediska prostředky našly. "Když budeme hospodařit líp než Autoklub, tak už jenom za peníze, které jdou ze školství a z dalších zdrojů, by mělo být líp než dosud. Nebudeme živit barák v Opletalově ulici a sestavu lidí, která nic nedělá. Na druhou stranu si budeme muset na všechno vydělat, protože by bylo naivní se domnívat, že by nám někdo přinesl peníze na podnose. Čekat na ně nemůžeme. Takhle ČMFS fungovat nebude, protože tím způsobem by se motocyklový sport nahoru nezvedl," pravil bývalý závodník, který se obklopil skupinou, která sdílí stejný názor.
Alfou a omegou je výchova
Jedním z nich je Jiří Churavý. "Já osobně změnu podporuji. Určitě je potřeba, aby na rozhodující místa přišli o generaci mladší lidé," sdělil někdejší vícemistr světa stopětadvacítek. "Hlavním úkolem by mělo být přivést k motokrosu mládež. Za poslední roky se mi zdá, že mladých lidí přichází stále méně. Máme přetlak ve veteránských třídách a hobících, ale výkonnostní sport nám umírá před očima. Je ovšem jasné, že taková změna nepůjde provést bez odpovídající porce finančních prostředků."
Podle Churavého v Česku přežívá ještě z dob Svazarmu systém územních sportovních center. "Je jich zbytečně moc a nefunguje v nich sportovní činnost, protože na ni nechodí z Autoklubu peníze. Ty dostává jen středisko mládeže v Jiníně a výkonnostní sport je tak v regionech úplně odstřižený. Chybí předvýběr talentů, z nichž by se ti nejlepší měli dostat do Jinína, kde by s nimi pracovali odpovědní trenéři a pak je vozili na kvalitní závody. Takhle to dělají ve Francii, Itálii nebo ve Španělsku, ale to jsme zase u financí," pokračoval Churavý.
"U nás výchovu vlastně suplují tátové, kteří synům kupují motocykly, a proto se v ní objevují negativní prvky. Kluci začínají s motokrosem brzo. Už v šesti letech závodí místo toho, aby se učili správnou techniku jízdy. Chtělo by to vrátit situaci do obráceného gardu. Ranná specializace není ku prospěchu, lepší je začínat s všestranností. Je to vidět na dvanáctiletých jezdcích, kteří mají zažitý silový styl, ale polovinu z nich to už ani nebaví, protože mají za sebou několik sezon závodů. Přitom právě v té chvíli by teprve měli skočit do pravého motokrosového kolotoče, " dodal Churavý.
Pro Extreme-sports.cz Milan Novotný
Ilustrační foto: Radim Kubala