02.07.2010
Dostali jsme podnět, abychom zkontrolovali jídelníčky a pitný režim republikovým motokrosařům. Cílem bylo zjistit, jak se mění menu před závody a v den závodů. Kluci připojili osvědčené prostředky, které jim pomáhají při regeneraci a prozradili, čím urychlují rekonvalescenci v době úrazů.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Jak už to u motokrosařů bývá, někteří byli více sdílní, jiní stravování a pitný režim skoro vůbec neřeší. Někdo pomáhá tělu regenerovat s pomocí různých preparátů, ale najdou se tací, kteří se od užívání chemie zcela distancují. Všichni dotazovaní se shodli na dodržování pitného režimu, kdy je potřeba tělo v průběhu závodního víkendu pořádně zavodňovat. Nejčastěji piloti doplňují energii tyčinkami, gely ad. potravinovými doplňky od firem Nutrend a Penco. V době úrazů užívají téměř všichni Wobenzym, který jim pomáhá s rekonvalescencí a vrací je zpět na startovní rošt.

A nyní již k tomu, co na sebe závodníci prozradili... Pod posledním příspěvkem najdete slovníček pojmů, do kterého jsme zařadili nejčastěji zmiňované výrazy spolu se stručným vysvětlením.

Jiří Čepelák

Za základ považuje pitný režim, takže se snaží v sobotu a v neděli zavodňovat tělo 4 až 5 l tekutin. Nejčastěji pije obyčejnou vodu a v den závodu zhruba 1,5 – 2 l iontového nápoje. Preferuje Isostar a Aminostar. Po závodech doplňuje cukry Semtexem.

Sobotní jídelníček:
Svůj jídelníček začíná odlehčovat zhruba 2 dny před závodem. Snaží se do sebe dostávat uhlohydráty. Konzumuje rýži nebo brambory s kuřecím masem, ryby a celkově si pochutnává na lehce stravitelných jídlech (žádné smažené pokrmy a přepálený tuk!!). Večeří už jen rýži.

Závodní menu:
Snídá klasicky jako každý den – buchtu, chléb s džemem nebo sýrem, cornflakes, vločky – dle chuti. V den závodů nedoporučuje jíst čerstvou zeleninu, tmavé pečivo a maso. Není dobré sypat do sebe vitamíny. Na oběd si dává těstoviny a dle poučení výživovým poradcem se snaží bezprostředně po výkonu něco sníst. Třeba sendvič s banánem, trochu těstovin apod.

Celoročně bere vitamín C, B a želatinové preparáty na klouby.  Těsně po výkonu užívá BCAA. Osvědčily se mu i produkty od značky STARLIFE, která spolupracuje např. i s desetibojařem Romanem Šebrle.

Když má namožené svaly nebo cítí bolest, maže si postižená místa speciální pálivou mastí.

Miroslav Kučírek

Před závody jí naprosto všechno, kromě nezdravých a mastných jídel. Svůj režim výrazněji upravuje až dva dny před závodem, kdy požívá pouze lehká jídla – kuřecí maso, ryby, rýži nebo těstoviny. V den závodu konzumuje jen ovoce, nejčastěji banány a těstoviny. Důležité je zavodňování organismu (Lze rozeznat podle barvy moči, která by měla být při správném zavodnění čirá.). Energii dodává gely od Nutrendu. Celoročně polyká standardní vitamíny. Na obraženiny se mu osvědčila kostivalová mast. Regeneruje tak, že se jde den po závodě 30 min vyklusat, občas si dopřeje masáž nebo saunu.

Filip Neugebauer

Týden před závodem se ve Filipově stravování a pitném režimu nic nemění. Den před závodem pije podle toho, jakou má žízeň a co zrovna za tekutiny si na cesty přibalí. Většinou je to voda, ale nejlépe ochucená, protože čistá mu nechutná. Co se týče jídla, tak nejí nic extra těžkého. Při závodech hodně pije a snaží se průběžně doplňovat tekutiny a úměrně vylučovat. Energii a ionty doplňuje Isostarem.

Pokud jde o jídlo v den závodů. Hodně se nasnídá – většinou sní pečivo se šunkou, sýrem, vločky s mlékem, ovoce a to vždy minimálně 1,5 – 2 hodiny před prvním tréninkem. Pak konzumuje vždy min. 1,5 hod před další rozjížďkou jen těstoviny se sýrovou omáčkou (aktuálně vede Vitana ze sáčku) nebo rýži na sladko s ovocem (banán, kiwi, jablko). Mezi jízdami si dává banán nebo energetickou tyčinku. Jinak doporučuje absolutně se vyhýbat grilovanému kuřeti 20 min před jízdou, protože to jednou jedl a nebylo mu vůbec dobře :-)

Na regeneraci nepoužívá žádné preparáty. Většinou se po první jízdě vyšlape 10 min. na rotopedu, napije se, sní banán nebo nějakou tu tyčku (jakoukoliv musli). Celoročně užívá vitamín C500 a hodně dobrou zkušenost má taky s Wobenzymem, díky kterému se vždy rychleji uzdravil. Na naraženiny, namožení svalů atd. používá mast Dolgit a vypadá to, že funguje.

Po závodech jde většinou do sauny, páry nebo vířivky a druhý den se cítí zase fit. Jednou za čas chodí na masáž.

Martin Žerava

Týden před závodem jí Martin úplně všechno, ale hlavně to, na co má chuť. A sem tam si dá výjimečně 12-ti procentní pivko. Večer před závodem se pořádně nají – nějaký libový steak a přes den pije úplně normálně. Je hodně zvyklý pít vodu se šťávou a má rád i colu a ledové čaje. V den závodů se pořádně nasnídá – sní makovec, toustový chléb s nutellou a pije kávu. Obědvá nejméně hodinu a půl před první rozjížďkou a to klasiku – těstoviny s boloňskou omáčkou. Dvacet minut před startem si dá jeden Carbosnack gel a vypije zhruba půlku až celý Red Bull. Jinak popíjí celý den ionťák. Po druhé rozjížďce si dá energetickou musli tyčinku a když má větší hlad, tak banán a před startem dopíjí Red Bull. A to je celý žvanec v den jeho závodů, ať už jde o jakýkoliv podnik.

Po závodech sní všechno, na co přijde. Hodně mu pomáhá rozšlapávat se 10 až 15 minut před rozjížďkou na kole. Po rozjížďce pak 20 minut vyšlapává. V pondělí po závodech jezdí minimálně hodinu zlehka na kole, aby se jen orosil a zregeneroval. Měl by zajít na masáž, ale když je stále na cestách, tak to musí šidit. Jednou za čas si vezme celaskon, což je všechno, co bere. Různé chemické pilulky, aminokyseliny, BCAA apod. nemá rád. Na zlomeniny používá přípravky od Herbalife a jinak babičkovská klasika. Ponořit dvě vejce do úzké sklenice, která je naplněná citrónovou šťávou. Stačí na to 4 až 5 dnů, kdy je vše uložené v ledničce. Pak se vejce opatrně vytáhnou, šťávička se scedí a každý večer nebo ráno vypít malého panáčka. Ale pozor, musí to být bílá vejce. Je to sice nechutné, ale pomáhá to.

Jinak používá na naraženiny a obraženiny speciální mastičky, které dostal od jednoho pána z hor. Je za jeho pomoc velice vděčný, ale bohužel má zakázané říct o něm, kde bydlí, jaké má telefonní číslo a nesmí k němu nikoho vozit. Snaží se to dodržovat, aby o něj nepřišel. Po závodech relaxuje s rodinkou – posedí v kavárně, procházejí se a se starším synem jezdí bikros. Když má více času, napustí si doma vanu a relaxuje v perličkách.

František Smola

V sobotu jí naprosto normálně, jen večer si dává lehčí večeři. Snaží se vypít až 5 l tekutin denně, aby měl dostatečně zavodněné tělo. V neděli nesnídá, ale to ani v jiné dny. Občas si dá jen kousek pečiva, v poledne jí těstoviny. Před jízdou si dodává energii tyčinkami Penco. Pije jen vodu, ionťáky nepotřebuje. V pondělí se snaží relaxovat a regeneraci těla podporuje návštěvou bazénu nebo vířivky.

Josef Kulhavý

V sobotu zavodňuje organismus až 5 l tekutin. Největším pokladem je pro něj čistá voda, občas si dopřeje nealko pivo. Jí lehce stravitelná jídla. Většinou v jeho jídelníčku nechybí kuřecí maso. V neděli snídá na mistráku jen trochu, protože má hned po osmé hodině první trénink. Obědvá těstoviny s kuřecím masem. Energii doplňuje energetickými tyčinkami od Nutrendu, občas si dá proteinovou tyčinku nebo v případě pocitu hladu gel. Před rozjížďkami se mu osvědčila Shleha. Rychlou energii si dodává hroznovým cukrem. Iontovým nápojům neholduje. Po rozjížďce se musí napít bublinek, aby ulevil žaludku. Kvůli regeneraci organismu jí v průběhu celé sezóny BCAA a kreatin. Pokud se zraní, okamžitě do sebe začne sypat doporučené velké dávky Wobenzymu, který mu doposud pomáhal při hojení všech úrazů.

Martin Kuklík

V sobotu se jeho jídelníček zásadně mění. Během víkendu pije velké množství čisté vody bez bublinek kvůli zavodnění. Jí lehká a dobře stravitelná jídla. Po nedělní kvalifikaci si pochutná na těstovinách s kakaem. Energii doplňuje energy gely od firmy PENCO. Je zvyklý vyšlapávat se na kole. Celoročně užívá hlívu ústřičnou a česnek v pilulkách, díky čemu možná není vůbec nemocný. V případě vážnějších úrazů podporuje léčbu Wobenzymem. Osvědčily se mu Flexor náplasti, které vytahují záněty a pomáhají od bolesti. Dobrým detoxikačním a protizánětlivým prostředkem je třeba i obyčejný med. A na odřeniny je nejlepší konopná mast, ale při její aplikaci je třeba myslet na to, že se dostává do krve. Takže bacha na doping.

Milan Špičák

V průběhu závodního víkendu konzumuje těstoviny s kuřecím masem a nějakou omáčkou. Snídá většinou croissanty nebo buchtu. Celý víkend pije velké množství tekutin, z nichž tvoří nezanedbatelnou část také iontové nápoje od značky Nutrend. Energii doplňuje banány, tyčinkami od Nutrendu – Power Bike nebo tyčinkami Corny. Pro rychlou regeneraci při extrémní zátěži doporučuje BCAA od Nutrendu. V případě zranění okamžitě začne brát Wobenzym, který mu pomáhá dostat se rychleji do původního stavu.

Florent Richier

Florent stravování ani jídelníček během závodů nijak extrémně neřeší. Nejčastěji konzumuje těstoviny s houbovou nebo smetanovou omáčkou. Nesnáší omáčky červené barvy a nemá ani příliš moc rád zeleninu. Zástupci Osička MX Teamu na něj práskli (a on sám vše potvrdil), že si nejčastěji pochutnává na pečivu s nutellou a energii doplňuje čokoládou, bez které nefunguje. Pije buď vodu nebo ledový čaj. Snaží se vypít alespoň 4 l denně. Žádné energy tyčinky, drinky, prostředky na regeneraci apod. u něj nenajdete.

Marek Sukup

Marek Sukup podobně jako Florent Richier svůj jídelníček ani pitný režim neupravuje. V sobotu jí naprosto normálně, po obědě si dopřeje i pivo. V neděli většinou snídá sladké, energii doplňuje čokoládou. Pije ionťák nebo vodu. Ale po závodech si skoro pravidelně zajde na masáž, aby se jeho tělo dostalo rychleji do normálu.

Petr Bartoš

Petr Bartoš stravování taky nijak výrazně nehrotí. V sobotu si dal před Kramolínem guláš se šesti knedlíky a hovězí polévku. Tekutiny doplňoval Semtexem a colou. V neděli už ale jí pouze a jen čínskou polévku a pije Isostar. Průběžně polyká oranžové tabletky Wobenzymu a večer se pořádně naláduje. Nejlepší regenerací je pro něj vířivka.


Martin Michek

Žádný speciální režim nedodržuje. V sobotu před závodem se stravuje dokonce ve fastfoodech. V neděli ráno snídá vajíčka nebo pečivo s něčím. K obědu jí špagety nebo jiné typy těstovin. Hodně pije a dává přednost iontovému nápoji. Občas se po závodech vyšlapává, ale záleží spíše na tom, jak se aktuálně cítí.

Navrch nám pouze prozradil informaci, že jeho aktuální startovní číslo ve třídě MX2 je 181 a příští rok bude mít startovní číslo 232. A proč? Jde o jeho datum narození.


Michal Kadleček

Michal rovněž nepatří mezi přísné vyznavače zdravé sportovní výživy, protože se stravuje naprosto normálně. O závodním víkendu jí těstoviny nebo rizoto s kuřecím masem. Snaží se zavodnit tělo 4-5 litry tekutin. Energii v den závodu občas doplňuje tyčinkami a pije ionťák. Pokud se zraní, užívá Wobenzym.

Michal Votroubek

V sobotu jí a pije úplně všechno jako v jakýkoliv jiný den. V den závodů popíjí iontové nápoje a energii doplňuje energy tyčinkami Big Shock. Snídá pečivo s něčím, k obědu si dává těstoviny, během dne jí ovoce a čokoládu. Snaží se vypít alespoň 4 l tekutin. Nejí žádné vitamíny, jen podporuje správnou a bezproblémovou funkci kloubů želatinovými tabletami. Po závodech regeneruje v bazénu.

Jindra Hrabica

V sobotu jí úplně normálně, akorát se vyhýbá těžkým jídlům. Snaží se pít každý den zhruba 4 až 5 l tekutin. V neděli doplňuje ionty Aminostarem. Snídá ovesnou kaši a banán. V průběhu neděle jí musli tyčinky a Corny tyčinky. Kloubní výživu mu poskytuje Geladrink. Nejraději po závodech regeneruje naložený ve vaně se solí.


David Čadek

Skladba jídelníčku se u Davida týden před závodem nějak výrazně nemění. Jen dává všeobecně přednost lehce stravitelným jídlům a miluje zeleninové saláty. Den před závodem nevymýšlí nic speciálního, ale hodně pije vodu a iontové nápoje. V den závodu snídá čaj, chleba s nutellou nebo nějakou bábovku či jiné sladké. K obědu jí těstoviny s kuřecím masem a celý den pije střídavě vodu a iontový nápoj od Penca. Na motocrossových závodech nic jiného nepoužívá. Při enduru ještě doplňuje energii Carbo snacky a energetickými tyčinkami od Penca. Regeneraci trochu zanedbává a nic nepoužívá. Pokud se zraní, začne brát Wobenzym, který mu pomáhá. Každé pondělí chodí plavat, do vířivky, do páry a na masáž.

Václav Kovář

Skladba jeho jídelníčku se vůbec nemění, jí to, co mamka navaří. Nejčastěji pije Ice Tea nebo vodu. V den závodů snídá nějaké křupinky nebo buchtu a pak už jí spíš jen banán, jablko a k obědu si dává těstoviny s hroznovým cukrem. V průběhu závodů pije energetické drinky Monster nebo Red Bull a nevynechá Ice Tea. Během závodů do sebe nic nesype, celoročně polyká klasické vitamíny – třeba Cčko. Na klouby má jasno – tlačenku! V případě zranění bere Wobenzym, se kterým má nejlepší zkušenosti. Pohmožděniny si občas namaže Fastum gelem. Po závodech chodí plavat do bazénu a občas si odskočí do páry do teplé vody. Dobrou zkušenost má také s biotronikou.

David Kosmák

Týden před závody svůj pitný režim ani jídelníček nemění. Den před závody se snaží jíst trošku zdravěji a hlavně nabrat energii. Pitný režim upravuje až v den závodu, kdy hodně doplňuje tekutiny. Popíjí neperlivé vody nebo Unisport od Nutrendu. K jídlu si ráno dává kukuřičné lupínky s mlékem, k obědu těstoviny s kuřecím masem a zeleninou. Během dne do sebe dostane ještě několik banánů, jiné druhy ovoce, pár tatranek a občas podle chuti přesnídávku. Energii doplňuje tabletkami Carbonex a občas sní Enduro Snack nebo tyčinku Power Bike Bar. Na regeneraci v den závodu používá Unisport. Jiné přípravky během závodů ani celoročně nepotřebuje. I při zranění nechává vše zahojit bez chemie a urychlování. Stejné je to i při odřeninách či namožení. Po závodech má volnější den. Když počasí dovolí, jede se vykoupat nebo se zlehka projede na kole, relaxuje a odpočívá.

Vojtěch Brumla

Týden před závodem se snaží jíst lehká a dobře stravitelná jídla. Většinou si ordinuje těstovinový týden. V sobotu před závody vypije zhruba 5 l vody. A opět si pochutnává na těstovinách s kuřecím masem. V neděli obvykle nesnídá, snaží se hodně pít, před každou jízdou si bere tabletku ENERVIT. Mezi rozjížďkami si dá maximálně suché špagety. Pro lepší regeneraci užívá BCAA od Nutrendu a pije iontové nápoje od stejné značky. Má velmi dobrou zkušenost s Wobenzymem, který užívá při každém úraze a pomáhá mu s rychlejším hojením. Na výrony a různé další namoženiny a pohmožděniny se mu osvědčil „Hojivý balzám“ od Doc. Dr. Milana Řehuli, CSc. (Je to taková žlutobílá tuba.) Den po závodech se snaží trošku odpočívat – jezdí na kole, vyběhává se nebo plave.  

Petr Michalec

V den závodů skoro vůbec nejí a pije jen to, na co má chuť. Žádnou extra stravu nemá. Ráno normálně snídá a v poledne si dá k obědu těstoviny. Pořádnou večeři si dopřeje až po závodech. Pije obyčejnou neperlivou vodu, ve které si občas rozpustí magnesium proti křečím. Jinak nic dalšího nepoužívá, nechce se mu do toho investovat.  Občas si jde po závodech zaplavat a do páry, když to stíhá.

Lukáš Komprda

Před závody jí naprosto normálně, až o závodním víkendu se jeho jídelníček mění. V průběhu závodění jí jen lehká jídla jako jsou třeba těstoviny nebo kuřecí maso s bramborem. Energii doplňuje různými musli tyčinkami a proti křečím jí banány, které v sobě mají přírodní hořčík. Při závodech pije iontové nápoje a po každé odjeté rozjížďce si dá Semtex pro doplnění cukrů. V týdnu jí vitamíny, které mu dodávají vápník, hořčík a chrom. Na puchýře a odřeniny používá speciální mastičku, kterou má od svého maséra. Po závodech většinou relaxuje tak, že si jde dopoledne zlehka zaběhat a potom skoro celý den odpočívá. A někdy si taky zaplave nebo zamíří do vířivky či sauny.

Slovníček vybraných zmiňovaných pojmů:

Isostar
– Isotonický nápoj v prášku s elektrolyty. Umožňuje rychlou hydrataci, která napomáhá sportovnímu výkonu. Obsahuje vápník a hořčík, složky nezbytné pro funkci svalů a doplňování energie organismu.

Aminostar – jeden z největších výrobců sportovní výživy v ČR, který nabízí kompletní sortiment suplementů pro sportovce všech výkonnostních úrovní.  Kromě iontových nápojů v jejich nabídce najdete velkou spoustu dalších produktů, např. kloubní výživu, kreatiny, proteiny ad.

Semtex  - energetický nápoj s obsahem taurinu. Velice oblíbený díky své neopakovatelné chuti, vůni a složení. Obsahuje maximální přípustné množství účinných látek. Je výborný pro energetické osvěžení organismu a regeneraci tělesných a duševních sil.

BCAA – prostředek určený pro kvalitní a rychlou regeneraci. Podporuje nárůst svalové hmoty, zlepšení svalového výkonu a ochranu svalové hmoty před poškozením namáhavým fyzickým výkonem. Ochraňuje svalovou hmotu před devastací v průběhu snižování nadváhy. Oddaluje nástup pocitu únavy.

Starlife - je soukromou společností, která je producentem a výhradním prodejcem produktů špičkové kvality. Sídlo společnosti je v Hostivici. Na světový trh MLM společnost vstoupila v roce 1992. Většina produktů vychází z poznatků staré čínské a tibetské medicíny a nejnovějších poznatků lékařské vědy. Toto spojení zaručuje vysokou kvalitu produktů. Společnost STARLIFE stojí u zrodu každého z produktů a reaguje na potřeby trhu.

Carbosnack od Nutrendu – Energetický gel pro rychlé doplnění energie s přídavkem taurinu a glycinu. Určen k dodání energie před, v průběhu a po sportovním výkonu. Pomáhá překonat energetické krize.

Endurosnack od Nutrendu – Energetický gel s postupným uvolňováním energie. Obsahuje speciální druh sacharidu – isomaltolózu, který vyniká postupnou vstřebatelností a vysokým energetickým potenciálen, aniž zvyšuje osmolalitu. Je určený pro kontinuální a pozvolné zásobení organismu energií. Doplnění energie před a v průběhu výkonu.

Shleha - Energetický stimulant pro rychlé dodání energie, zlepšení koncentrace, vitalizaci a celkovou stimulaci organizmu, potlačení stresu, oddálení únavy, efekt trvá po dobu 12 hodin. Pro manažery, studenty, řidiče, sportovce, pro všechny osoby v psychické zátěži. Receptura postavená na vlastnostech přírodních extraktů bylin, synergický efekt 10 složek výrobku. Praktické balení pitné ampule na cesty.

Unisport – Je hypotonický iontový nápoj s minerály, obohacený o L-Carnitin, glycin, taurin. Je určený k přípravě středně energetického hypotonického nápoje určeného k náhradě ztracených tělních tekutin, podpoře regenerace a přirozené energizaci organismu.

Power Bike tyčinka – Energetická tyčinka „lepička“ se sníženým podílem bílkovin a minimem vlákniny, vhodná především pro energetické krytí přednostně v průběhu vytrvalostního výkonu. Má vysoký obsah sacharidů (65 %), z toho 20 % jednoduchých cukrů. Obohacená o BCAA, vitamíny a minerály.

Proteinová tyčinka - je vhodná pro doplnění bílkovin před i po zátěži. Ideální je především pro podporu nárůstu svalové síly a  nástup kvalitní regenerace bezprostředně po cvičení. Doporučuje se užít ji cca 45 minut před tréninkem. Podporuje zásobení svalů aminokyselinami – tedy nárůst svalové hmoty.

Kostivalová mast – je určená pro sportovce a těžce pracující. Obsažené rostliny mají blahodárný zklidňující účinek na celý pohybový aparát (unavené nohy, namožené šlachy, klouby a páteř). Mast je výborným doplňkem při rehabilitaci a k urychlení vstřebávání podlitin. Je rovněž vynikajícím doplňkem při rehabilitaci po zlomeninách, na proleženiny, výrony a na začínající křečové žíly. 

Penco – Penco je společnost, která vyrábí výživu pro sportovce (kreatin, BCAA, energetické gely, karnitin, spalovače tuků, gainery, proteiny, směsi aminokyselin, iontové nápoje a energetické tyčinky). 

Hlíva ústřičná – Říká se, že je zdrojem pevného zdraví, energie a dlouhověkosti. Posiluje obranyschopnost organismus, je ideální zejména v období zvýšeného výskytu nachlazení. Zmírňuje únavu a stimuluje regeneraci organismu při zvýšené zátěži a stresu. Pomáhá upravovat metabolizmus krevních curků, a je proto vhodná pro diabetiky. Přispívá k regulaci hladiny cholesterolu v krvi. Příznivě působí také při alergických projevech. Má antioxidační účinky a pomáhá chránit buňky před následky volných radikálů. 

Wobenzym – Lék proti zánětům, otokům a poruchám imunity. Podle nezávislých výzkumů je téměř devět z deseti lidí s účinky léčby spokojeno.

Konopná mast – Konopí má příznivé protizánětlivé, antibakteriální, výživné, hojivé, regenerační a antioxidační účinky.

Geladrink – Jedná se o kolagenní kloubní výživu. Má blahodárný vliv na regeneraci chrupavky i tkáně kloubního systému.

Dolgit – Je krém určený k léčbě poranění pohybového ústrojí při sportu nebo při nehodách, jako je zhmoždění, výron, vymknutí, vykloubení a namožení svalu.

Carbonex – Energetické tablety obohacené o energizující a stimulující látky kofein, taurin, hořčík, vitamin C, L-Carnosin, L-Alanin a BCAA v optimálním poměru 2:1:1. Převaha rychle využitelné formy energie. Celkový efekt se umocňuje rozpuštěním tablety v ústech, kdy dochází k prostupu účinných látek přes sliznici.

Enervit - Energetické tablety GT s obsahem sacharidů a disacharidů, vitamínů a minerálních látek. Doporučené pro okamžité doplnění energie, potlačení únavy v každé situaci, při sportu, v práci nebo zábavě. Velmi účinná prevence proti křečím. Tablety se snadno rozpouští v ústech nebo se rozkouší a polknou. 

Magnesium – hořčík. Jedná se o minerál prospěšný zejména pro nervový systém,  srdce a cévy. Tento minerál pomáhá odstraňovat svalové křeče a migrenózní bolesti hlavy. Působí preventivně proti tvorbě ledvinných kamenů. Podílí se na udržení dobrého psychického stavu.

Herbalife - Prvotřídní výrobky Herbalife byly vytvořeny na základě odborných poznatků vědců, lékařů a expertů v oblasti výživy s cílem pomoci vám dosáhnout osobních cílů v oblasti wellness. Zatímco formulace výrobků Herbalife inspirované přírodou jsou vytvořené za účelem pomoci vám dosáhnout optimální životosprávy.

Pokud máte zkušenosti s dalšími prostředky a přípravky, kterými doplňujete energii či vám pomáhají s regenerací organismu, s hojením odřenin, s eliminováním bolesti v důsledku naražení nebo pohmoždění, určitě se s námi i s ostatními návštěvníky webu podělte.  

Výše uvedeným závodníkům děkuji za pomoc při zpracovávání tohoto tématu!!!

Jestli máte nějaký návrh, jaký průzkum uskutečnit v blízké budoucnosti, zašlete ho do naší schránky: [email protected]

Obrázky a informace o vybraných produktech jsem našla s využitím nejpoužívanějšího vyhledávače Google.

Zdroje:
http://www.aminostar.cz/

http://www.semtexculture.cz/

http://www.nutrend.cz/

http://www.starlife.cz/int/index.asp?lng=cz

http://www.penco.cz/

http://www.wobenzym.cz/

http://www.enervit.cz/go.php

http://www.herbalife.cz/

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.