Pokud putoval do Brna FMX fanoušek v minulosti , tak jeho kroky mířily do haly Rondo, jenže tentokrát se rozmanitý a velmi zajímavý program odehrával na výstavišti v pavilonu „V“, který pořadatelům poskytuje zcela jiné možnosti.
Jezdci se představili ve třech soutěžních disciplínách.
Best Run - nejlepší jízda, Best Tricks - nejlepší trik, Speed and Style Race- kombinace motokrosu a freestylu.
Z jezdců přijali pozvání: Branislav Nikš (SVK), Zdeněk Fusek (ČR), Ondřej Záruba (ČR), Jader Toninello (ITA), Lukas Weiss (D), Alastair Sayer (Botswana), Martin Koreň (ČR), Petr Pilát (ČR), Libor Podmol (ČR). Samozřejmě, co by to bylo za akci, a ještě k tomu v Brně, aby na ní chyběl Petr Kuchař…
Jenže nakonec, se tak právě stalo, po Kuchtově zranění při tréninku. Uskutečnění celé akce je právě Kuchtovou zásluhou, protože pomáhal s organizací FMX Race a vynaložil velké úsilí. Takže Petrovi tímto děkuji a přeji, aby si co nejdříve znovu vychutnával polety na motorce.
Představil se zde také Matěj Česák (ČR), a italský rider, který skákal na trialovém stroji, Emanuel Angius.
První disciplínu Best Run, kterou hodnotili diváci podle řevu hlukoměrem, ovládl Martin Koreň, kterému k vítěztví dopomohly triky Backflip Superman , vysoká Nine O Clock Nac Nac a Backflip Whip. (108,5 DB)
Druhé místo bral Libor Podmol, který měl už od pátku nepříjemné zdravotní obtíže, ale i přesto zařazoval své pekelné triky, v podobě salt s No Handem, Supermanem, Jack Hammer to No Handed Lander a další. (107 DB)
Na třetím místě skončil Petr Pilát, který také poslal několik Back flipů s No Hand, Switch Blade, Cordovou, a také svoji specialitu TP-Trip. Diváci křičeli hodně, ale hlukoměr se zatavil na hodnotě 106,5 DB.
Další pořadí bylo následující: 4. Ondřej Záruba 106, 5 DB, Alistair Sayer 105,5 DB , 6. Jader Toninello 104 DB, 7. Lukas Weiss 103,5, 8. Zdeněk Fusek -103 DB, 9. Braňo Nikš 101 (DB).
Večerní Best Run diváci překvapivě vykřičeli Sayerovi, který sice skočil salto, a pak další s One Handem, ale nepřidal nějaký náročnější prvek. Zato jeho nerotační triky byly skvělé. One Hand Superman Seat Grab to One Hand Superman Seat Grab to One Hand Lander - 106 DB.
O druhé místo se podělili Libor Podmol s Petrem Pilátem, kteří získali shodně 105 DB
4. Martin Koreň 104 DB, 5. Ondřej Záruba 103,5 DB, 6. Zdeněk Fusek 103 DB 7. Jader Toninello 102,5 DB, 8. Braňo Nikš 102 DB, 9. Lukas Weiss 101,5 DB.
Best Trick patřil po obě show Liborovi Podmolovi a od poroty, ve které jsem zasedl společně s Tomášem Gregovským, a Tomášem Bártou, dostal za triky Back flip Cliff Hanger, Rock Solid Indian, Backflip Superman 275 a 276 bodů.
Stříbrný Pilník vsadil na Backflip Stripper, Backflip Superman Seat Grab, a Full Can Can. 265 a 271 bodů.
Bronzový Martin Koreň umotal Backflip Whip, Nine O Clock Nac Nac, Backflip Superman. 247 a 224 bodů.
Nepopulární čtvrté místo připadlo Sayerovi za Backflip One Hand, Side Seat Grab Hart Attack Indian a ručkovanou v podobě oněch Seat Grabů a One Handů jako v Best Runu.
Pátý Ondřej Záruba vsadil na Jack Hammer, Rock Solid a Double Seat Grab Hart Attack Look Back. 153 a 170 bodů.
Šestý Lukas Weiss dal Whipa, Lazy Boye, Nine O Clock Nac Nac. 150 a 147 bodů.
Sedmé místo bral Zdeněk Fusek za Double Seat Grab Hart Attack, Jack Hammera a Stripper. 136 a 125 bodů.
Osmé místo obsadil Jader Toninello, který jízdy více méně odwhipoval 114 a 103 bodů.
Deváté místo Braňo Nikš za Superman Seat Grab, Nothing, Sucide.92 a 91 bodů.
Během akce přišla také velká chvíle pro desetiletého Máťu Česáka, který přesedlal na stroj KTM 85. Rampa nezaujala své místo na 14ti, ale na 18ti metrech! Jelikož naše povětrnostní podmínky, a počasí neumožňovaly Máťovi v ČR trénovat, odjel do Itálie k Alvarovi dal Farrovi, kde měl pouhé tři dny na seznámení s tímto novým strojem! Jak si s tím poradil, vy co jste byli v Brně jste ostatně viděli sami nejlépe. Tímto Matějovi skláním velkou poklonu, protože je to obdivuhodné. I tento jezdec má svoje oblíbené triky, jako jsou No Foot Can Cany, lehké Turn Downy, One Hand Landery, a věřím, že nám v průběhu sezony ukáže zase něco nového ze svého FMX jídelníčku.
Společně s ním lítal vzduchem Emanuel Angius na trialu, a jeho triky , co předváděl publiku byly zejména Whipy, Hell Clicckery a No Footed Can Cany.
V závodu Speed and Style Race se hodnotila jak rychlost, tak i provedení triků a dvojice jezdců na trati předváděly divákům fantastické souboje.
V odpoledním závodě, v boji o třetí místo porazil Libor Podmol Petra Piláta. Oprávněnou radost z vítěztví měl Martin Koreň, když v základní jízdě porazil Lukase Weisse, pak v semifinále porazil jak Pilníka, tak i ve finále jezdce z Botswany. Překvapením bylo jistě to, že ze semifinále postupoval Alistair, ale Liborovi jeho zdravotní stav, a náročnost tratě prostě víc momentálně nedovolily.
Večerní závod se také neobešel bez překvapení…
Během odpolední přestávky Libor nabral síly, a poradil si jak s Jaderem Toninellem, tak i s jeho přemožitelem z odpoledního závodu Alistairem, který ošem drobně havaroval, a motocykl mu nedovoloval opakovat jízdu, nebo pokračovat v samotném závodu dál, a tak třetí místo bral Martin Koreň. Ten divákům předvedl alespoň několik triků okořeněných salty.
Hned v úvodu postoupil Lukas Weiss přes Pilníka, a v další jízdě i přes Martina až do finále.
Lukas Weiss lítal na svém čtyřtaktu arénou neuvěřitelným způsobem. Čekalo se, jestli jeho rychlostní nadvládu silnější technikou, dokáže Libor svými motokrosařskými schopnostmi eliminovat, a svými těžkými triky tak získat navrch a porazit ho v celkovém hodnocení obou součástí závodu. Vypadalo to nadějně, i když Libor jako všichni před ním ztráceli, ale byl lepší v tricích, ve kterých se objevilo samozřejmě salto, jenže pak přišla Liborova chyba, zdržení, a mezera mezi jezdci byla tím pádem bohužel hodně veliká. Vítězem tohoto druhého závodu, se tím pádem k nelibosti diváků stal Lukas Weiss.
Pokud diváci pozorně sledovali i Lukase jak si vedl po opuštění rampy, tak ani on neskákal jednoduché triky, a snažil se je maximálně protahovat. Spousta lidí poukazovala na to, že Libor předvedl salto, tak by tím pádem měl být vítěz, i když nabral ztrátu jakou nabral, ale taky je pravdou to, a není to žádné tajemství, že pokud by Libor nechyboval kousek před cílem v motokrosové části, a jeho ztráta by byla menší, ono salto by mu zajistilo v tomto závodě vítězství!!
Tak jsem večerní finále viděl já, jakožto člen poroty. Mým cílem bylo hodnotit spravedlivě, a ne to, že musí vyhrát za každou cenu český jezdec.
Na závěr se s diváky, jak již bývá dobrým zvykem, jezdci rozloučili Jam Trainem -vláčkem.
Myslím si, že akce divákům přinesla divákůmnějaké novinky a zpestření exhibice v podobě závodu. Věřím, že se v Brně, nebo někde jinde opět setkáme v hojném počtu na další FMX podívané.
Autorem převzatého textu z www.fmx.cz je Petr Blaha
Za fotografie děkujeme Martinovi Lukešovi (www.maluk.cz)