Závod s dlouhým názvem Grand Prix Aperol di San Marino e della Riviera di Rimini se odehraje (jak už sám název napovídá) nedaleko města Rimini na okruhu Misano World Circuit, který byl sice postaven už v roce 1972, ale od té doby prošel mnoha rekonstrukcemi a inovacemi. První proběhly v letech 1990 - 1993, dále 1996 - 1997 a nakonec v letech 2005 - 2006, kdy bylo také vystavěno nové Medical Center. Zajímavé je ale, že byl změněn směr, kterým se po trati jezdí (nyní po směru hodinových ručiček). Okruh je možné zkombinovat do dvou konfigurací a délka trati, na které se jezdí mistrovství světa motocyklů činí 4 180 metrů, nejdelší rovinka má 965 metrů a okruh má pět levých a devět pravých zatáček. Přestože se závody mistrovství světa silničních motocyklů jezdily v Misanu už v minulosti, nově se seriál MotoGP na tento okruh vrátil až po jeho poslední rekonstrukci v roce 2007. Traťový rekord v kubatuře MotoGP zde drží Jorge Lorenzo, který zde vloni zajel čas 1:33,906 sekundy, což znamená průměrnou rychlost 162,0 km/h. Absolutně nejrychlejší kolo ale patří jinému pilotovi, který se jmenuje Casey STONER a tento rekord pochází rovněž z roku 2011, kdy zajel čas 1.33.138 (=163,3 km/h), což je i rekord Pole position.
Pokud se několika řádky vrátíme do loňského Misana, tak zjistíme, že Abaja skončil na výborném 12. místě a zde je stručný popis loňského závodu: Mistr světa Jorge Lorenzo s motocyklem Yamaha vyhrál Grand Prix San Marina v Misanu a jen tím dokázal, že to myslí s obhájením titulu mistra světa úplně vážně. A v cíli musel být opravdu spokojen, neboť v souboji o druhé místo porazil Dani Pedrosa svého týmového kolegu ze stáje Repsol Honda a vedoucího pilota MotoGP Caseyho Stonera a Lorenzo tak rázem snížil Klokanův náskok o 9 bodů.
Skvělý souboj o místo čtvrté nám nabídla trojice ve složení Marco Simoncelli, Andrea Dovizioso - oba na továrních Hondách a Ben Spies s Yamahou, které sekundoval ještě z bezprostřední blízkosti Valentino Rossi na Ducati. Osmý dojel s nově zbarvenou Suzuki Alvaro Bautista, devátý s nejlepším satelitním motocyklem Ducati Hector Barbera a dnešní Top-10 dokompletoval Cal Crutchlow. Následoval Japonec Hiroshi Aoyama a bezprostředně za ním dojel Abaja jako dvanáctý.
Karel Abraham při kvalifikaci v Brně.
Ten do závodu odstartoval z dvanáctého místa, avšak začátek závodu se mu nepodařil. Jedenadvacetiletý jezdec týmu Cardion AB Motoracing se ještě před první zatáčkou propadl na poslední sedmnácté místo. Ještě v prvním kole ale český jezdec využil zaváhání Francouze de Punieta a technických problémů s motocyklem Ducati Desmosedici GP11 Lorise Capirossiho. „Předjel jsem několik jezdců, ale potom jsem málem spadl a opět jsem ztratil. Takže jsem je musel předjíždět znovu.“
Když ve třetím kole upadl Nicky Hayden, předjel Karel Abraham španělského motocyklového závodníka Toniho Eliase a posunul se na třinácté místo a udržoval si jednu až dvě vteřiny odstup na dvanáctého Japonce Aoyamu. Ve dvacátém čtvrtém kole se pak dostal před Colina Edwardse, který se potýkal s problémy s motocyklem. V posledních dvou kolech bojoval o jedenáctou pozici s Aoyamou, Japonce z týmu San Carlo Gresini již ale nepřekonal a dojel na dvanáctém místě.
„Nebyl to špatný závod, ale mrzí mě, že mi ujel Hector Barbera, který skončil devátý,“ zhodnotil Karel Abraham. „Byla škoda, že si v polovině závodu vytvořil náskok několika sekund a bojoval s jezdci před námi, zatímco já jsem jeho náskok teprve snižoval,“ dodal. Na jedenáctého Hiroshiho Aoyamu ztratil Abraham v cíli pouze 0,958 sekundy.
Krátký průřez dosavadními dvanácti odjetými závody:
Na čele je sice i nadále mistr světa z roku 2010 Jorge Lorenzo s továrním motocyklem Yamaha, ale jeho náskok je po dvou vítězstvích svého krajana Daniho Pedrosy - pilota továrního týmu Repsol Honda - pouhých 13 bodů, neboť Lorenzo totiž naposled vyhrál v Mugellu v polovině července. Třetí místo patří zraněnému úřadujícímu mistru světa Casyemu Stonerovi, ten zde bude chybět - po naštěstí úspěšné operaci kotníku - a v Misanu ho nahradí na dalším továrním motocyklu Honda superbikový pilot Jonathan Rea, jenž bude v Misanu bojovat o eventuální angažmá na rok 2013 v kubatuře MotoGP (Gresiniho Honda?). Novopečený tovární jezdec Ducati a současný pilot satelitního týmu Tech3 Yamaha Andrea Dovizioso je čtvrtý a Top-5 kompletuje jeho týmový kolega Cal Crutchlow. Výborný německý nováček Stefan Bradl s LCR-Hondou je aktuálně na místě šestém, následován Alvarem Bautistou s další satelitní Hondou. Až na 8. pozici se skromně krčí nejlepší jezdec s motocyklem Ducati, mnohonásobný světový šampion Valentino Rossi. Po zranění se vrací jeho tovární týmový kolega Nicky Hayden a elitní desítku kompletuje Ben Spies s druhým továrním motocyklem Yamaha.
Po šestitýdenní přestávce po zranění na motokrossovém motocyklu se do paddocku MotoGP vrací Hector Barbera, za nímž následují dva nejlepší piloti s motocykly CRT, Aleix Espargaro a Randy de Puinet. Po třech umístěních v Top-10 (Laguna Seca, Indy a Brno) je už čtrnáctý náš Karel Abraham. Top-15 pak kompletuje svérazný, ale divácky velmi přitažlivý Yonny Hernandez.
Michele Pirro, Colin Edwards, James Elisson, Mattia Pasini, Ivan Silva - od Misana bude nahrazen Davidem Salomem - a Danilo Petrucci - všichni s motocykly CRT, pak kompletují bodovou tabulku stabilních pilotů MotoGP.
MotoGP World Championship 2012 - průběžné pořadí před Misanem:
01. Jorge Lorenzo – Yamaha Factory Racing – Yamaha YZR M1 - 245 bodů
02. Dani Pedrosa – Repsol Honda Team – Honda RC213V – 232 bodů
03. Casey Stoner – Repsol Honda Team – Honda RC213V – 186 bodů
04. Andrea Dovizioso – Monster Yamaha Tech 3 – Yamaha YZR M1 – 150 bodů
05. Cal Crutchlow – Monster Yamaha Tech 3 – Yamaha YZR M1 – 122 bodů
06. Stefan Bradl – LCR Honda MotoGP – Honda RC213V – 105 bodů
07. Alvaro Bautista – San Carlo Honda Gresini – Honda RC213V – 102 bodů
08. Valentino Rossi – Ducati Team – Ducati Desmosedici GP12 – 101 bodů
09. Nicky Hayden – Ducati Team – Ducati Desmosedici GP12 – 84 bodů
10. Ben Spies – Yamaha Factory Racing – Yamaha YZR M1 – 66 bodů
11. Hector Barbera – Pramac Racing Team – Ducati Desmosedici GP12 – 60 bodů
12. Aleix Espargaro – Power Electronics Aspar – ART GP12 – 45 bodů
13. Randy De Puniet – Power Electronics Aspar – ART GP12 – 41 bodů
14. Karel Abraham – Cardion AB Motoracing – Ducati Desmosedici GP12 – 25 bodů
15. Yonny Hernandez – Avintia Blusens – BQR MotoGP – 21 bodů
16. Michele Pirro – San Carlo Honda Gresini – FTR Honda – 18 bodů
17. Colin Edwards – NGM Mobile Forward Racing – Suter BMW – 17 bodů
18. James Ellison – Paul Bird Motorsport – ART GP12 – 14 bodů
19. Mattia Pasini – Speed Master Team – ART GP12 – 13 bodů
20. Ivan Silva – Avintia Blusens – BQR MotoGP – 11 bodů
Tiskový servis Karla Abrahama, http://www.karelabraham.com
Foto: Václav Volf
Poznámka redakce: Tréninky i ostrý závod můžete sledovat už od pátku vždy dopoledne na kanálu Nova Sport.