02.04.2013
Po víkendu v blátivém „marastu“ se nakonec na české sajdkárkrosové posádky ve švýcarském Frauenfeldu usmálo štěstí. Černý-Musil, Diblík-Šnévajs a bratři Vejchodové znamenitě hájili české barvy při finálovém závodě MS na Velikonoční pondělí (1. 4. 2013).
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

O situaci během víkendu ve Švýcarském Frauenfeldu jsme vás již informovali:
http://www.motolevel.com/clanek-3905-v-kvalifikaci-na-ms-svycarska-sajdkary-nevyjedou

Jak dopadla kvalifikace do hlavního závodu, kde si bratři Rozehnalové vybrali kopec smůly za zradu techniky, se dočtete zde:
http://www.motolevel.com/clanek-3911-bleskove-zluto-ruda-zare-nad-frauenfeldemFinálové jízdy tak bedlivě vyhlížely tři naše posádky (Černý-Musil, Diblík-Šnévajs a Vejchodové), z toho jedna náhradní.

První jízda MS v letošním roce přinesla nečekané rozuzlení. Kdo čekal bezkonkurenční jízdu favorita Willemsena, byl zklamán. Sice odstartoval jako první, ale po strkanici se propadl hluboko startovním polem. Později se ještě stačil vyškrábat až na 5. místo, ale po zastavení na roletě v zadní části trati ztratil na rychlosti a vzápětí se v zatáčce převrhl. Asistovat nakonec musela i zdravotní služba, která ho odnesla na nosítkách s kapačkami.

Podle dostupných zpráv má zlomenou klíční kost, pět žeber a podstoupil operaci. Více zde:
http://www.destentor.nl/sport/zware-blessure-willemsen-1.3744831
Mitfára Bax po pár výchovných "poplácáních" již v další zatáčce pořádně nevylezl a rázem šli oba panna-orel. Daniel Willemsen skončil poté v péči lékařů.

Vedoucí místo přenechal Andriaenssenovi. Ten se na výsluní přímo hýčkal a nikomu nedal ani pocítit, jak opojné je být na čele. Ovšem za ním se to zvrtlo v nevídanou řežbu, jejímž výsledkem byl hrůzostrašný pád po skoku v podání druhých Belgičanů van Daele-Smeuninx (Nr.12). Nakonec stříbrné otěže přebral pevně do rukou Francouz Giraud. O třetí flek se poprali Söderqvist-Gustavsson (Nr.14), Daidersové (Nr.11) a Hendrickx-Mucenieks (Nr.5), přičemž posledně zmínění si nejprve museli prokousat cestu závodním polem. Nakonec se však z bronzového věnce radovali oni.Z českých posádek se více dařilo Černému s Musilem. Sice neodstartovali nějak oslnivě, za to v průběhu se usadili na 13. fleku. Zuby nehty ho drželi a nemínili ho nikomu přenechat. Vyvíjený tlak na ně však neustále stoupal a místy byl až k neustání, že nakonec chtě nechtě podlehli.

Diblík-Šnévajs nabírali cenné zkušenosti, vždyť to byl jejich premiérový start mezi světovou smetánkou! Z druhé řady slušně odstartovali kolem 20. místa a dlouhou dobu se drželi na 22. pozici. V polovině závodu se však jejich situace mírně zhoršila. Bojovali však až do úplného konce a svoji „kůži“ nemínili dát zadarmo.První runda: 1. Adriaenssen-van de Bogaart (Nr. 3, BEL-NED), 2. Giraud-Musset (Nr.6, FRA), 3. Hendrickx-Mucenieks (Nr.5, BEL-LAT), … 15. Černý-Musil (Nr.40, CZE), … 25. Diblík-Šnévajs (Nr.152, CZE)


Do druhé jízdy již nenaskočili zranění Willemsen a van Daele. Šanci se ukázat tak dostali náhradníci. Mezi šťastlivci se ocitli i bratři Vejchodové.

Start nepřivál žádný karambol a v první zatáčce se opět jako blesk vyřítili Adriaenssen-van de Bogaart. Na ně se těsně přilepili lotyšští bratři Daidersové (Nr.11). „Naši“ se pohybovali na 15. v případě Černý-Musil, na 18. bratři Vejchodové a na asi 25. Diblík-Šnévajs.Na špici suverénně a neohroženě vládl mladíček Adriaenssen. Jen jeho pronásledovatelé se občas prostřídali. Více navrch však získávali Daidersové a šachovnicový praporek uviděli před Francouzi Giraud-Musset.

To Černý-Musil se rvali uprostřed startovního pole a tahali ze všech sil. Bylo vidět, že si tato dvojice sedla jak po lidské stránce, tak jezdecky. Číšela z nich radost a touha po úspěchu.

Mezitím české barvy zarmoutil nepříznivý vývoj. V levotočivé zatáčce si to Tomáš Vejchoda zašlápl a rázem spadl na poslední místo. Nepropadl skepsi a o to více držel plyn. Jeho raketová stíhací jízda pomalu ale jistě přinášela své plody. Posádku za posádkou nechával za sebou. Vykřesal ze sebe maximum a vydal se z posledních sil.Kolem desátého kola se ocitl za zády Diblíka-Šnévajse, kteří rozhodnou jízdou kroužili kolem 23. místa. Najednou se fanouškům nabídl moravský, bratrovražedný souboj na „život a na smrt“. „Vyhladovělým“ Vejchodům jako by se zatmělo před očima a pořádně Diblíkovi se Šnevájsem zatápěli. Ti se samozřejmě nechtěli vzdát bez boje. Jiskřilo se, padl kov na kov. Nakonec přeci jen provedli Vejchodové úspěšný výpad a v cíli se překvapivě radovali z premiérového bodu, jelikož tři kola před koncem závodu odstoupili ruští jezdci Rodionové (Nr.22).


Druhá runda: 1. Adriaenssen-van Bogaart, 2. Daidersové, 3. Giraud-Musset, … 17. Černý-Musil, … 20. Vejchodové, … 21. Diblík-ŠnévajsCelkově: 1. Adriaenssen-van de Bogaart (BEL-NED, 50 bodů), 2. Giraud-Musset (FRA, 42 b.), 3. Daidersové (LOT, 38b.), … 16. Černý-Musil (CZE, 10 b.), … 20. Vejchoda (CZE, 1 b.)

(joh)

Foto: Zdeněk Růžička a Josef Hejnal


2. 4. 2013

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.