Celkem se v Hradci představilo šestnáct týmů se spalovacím motorem a osm týmů s elektrickým motorem. Nejen pořadatele mohlo mrzet, že se na poslední chvíli odhlásilo několik týmů z předních pozic světového žebříčku.
Pro tým TU Brno Racing znamenala blízkost závodů v Německu a ČR velmi krátký čas na přípravu, protože většina týmu, včetně formule, se z předchozího závodu vrátila teprve v pondělí večer. V úterý tak, kdo mohl, pomáhal s přípravou auta. Část týmu se ještě na poslední chvíli ve středu večer vydala na testování, které odhalilo prasklé těsnění na vodním čerpadle, což ve finále ušetřilo nervy při samotném závodě. Ještě ten večer bylo nutné sbalit zbytek věcí, aby se mohlo hned ráno vyrazit směr Hradec Králové, protože již následující den ráno měly začít technické přejímky.
Ve čtvrtek po příjezdu na místo proběhlo rychlé zaregistrování, vybalení a co nejrychlejší přesun Dragona do řady na technické přejímky. Kvůli malému počtu komisařů, se přejímky staly celodenní záležitostí a mnohé týmy je musely dokončit ještě následující den. Tým z Brna také dokončil přejímky až v pátek ráno. Poté se vydal do testovacího prostoru, kde proběhly další zkušební jízdy Dragona 3. Ale pro nedostatek času nebyli jezdci schopni odjet dostatečný počet kilometrů a vůz kompletně přizpůsobit pro zdejší podmínky. V dopoledních hodinách také začaly statické disciplíny.
V sobotu se již zpřístupnil areál veřejnosti, která mohla zhlédnout dynamické disciplíny. Dopoledne jezdci sváděli boj s chronometrem v Akceleraci a Skid-Padu a po obědě následovala jízda na téměř kilometrové trati v disciplíně zvané Autocross, která zároveň sloužila k určení startovního pořadí do nedělního vytrvalostního závodu. V sobotu večer sice probíhal v jednom z hangárů kulturní program, ale mnozí studenti se raději věnovali přípravě své formule na nejnáročnější disciplínu. V případě brněnského týmu došlo ke kontrole všech důležitých částí a zvláštní pozornost byla věnována také součásti, která stála za výpadkem v Německu, tedy palivovému vedení.
V neděli tým startoval do vytrvalostního závodu jako sedmý v pořadí, takže se na trať dostal ještě před obědovou pauzou. Trať byla oproti Autocrossu mnohem rychlejší a všechny týmy dokonale prověřila po všech stránkách. První pilot, Víťa Brezanský, předvedl čistou a svižnou jízdu korunovanou výbornými časy. V půlce nastalo střídání a nasedl druhý pilot – Jirka Martinec. Ten předváděl od začátku agresivní jízdu na samé hranici vozu a časy se snažil stále zlepšovat. Bohužel v jedné z šikan byl příliš rychlý a kužel vytyčující trať zůstal nešťastně uvězněn pod autem a pilot musel čekat na pomoc pořadatelů. Poté se snažil Jirka ztrátu ještě dohnat, ale bohužel se situace v jiném místě trati opakovala. Jirka tak nasadil konstantní, ale stále svižné tempo, které vedlo až k úspěšnému dokončení závodu.
Výsledky statických disciplín tým značně potěšily – dvakrát 4. místo v Designu a Cost Analysis a k tomu stále slušné páté místo v Business Planu. Z dynamických disciplín se nejméně podařila úvodní Akcelerace. Ve Skid-Padu a Autocrossu se Dragon dostal do první poloviny startovního pole, ale dokončený Endurance (5. místo) v kombinaci s vítězstvím v disciplíně Fuel Efficiency (hodnocení efektivnosti motoru) vynesl tým až na 5. místo celkově. Nejlepším ocenění práce studentů je historicky největší bodový příděl 621 bodů ze všech disciplín. Doufejme tedy, že se v Maďarsku tuto hodnotu podaří ještě zvýšit.
„Jsme moc rádi, že jsme se mohli představit na premiérovém domácím závodě. Vylepšení našeho bodového maxima je oceněním našeho celoročního úsilí a takovou náplastí za Německo, kde nás připravila technická závada necelé dvě kola před cílem o lepší výsledek. Nesmíme zapomenout poděkovat za podporu našim partnerům a také divákům, kteří přijeli fandit nejen českým týmům. Teď nás čeká poslední letošní závod v maďarském Györu, ale ještě předtím máme v plánu náš vůz více otestovat, abychom i zde předvedli podobně kvalitní výkon jako v Hradci,“ zhodnotil závod kapitán týmu Jiří Martinec.
TZ TU Brno Racing
21. 8. 2013