04.11.2013
Michal Kosík je člověk, který toho má hodně za sebou, ale ani to, co prožil, ho neodradilo, aby žil život stále stejně naplno. Michal si našel čas a odpověděl nám na pár otázek, a tak vám můžeme přinést tenhle rozhovor nejen o životě na čtyřech kolech.
ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChatAhoj, začneme jednoduše a takovou klasikou. Trochu se nám představ.
Ahoj, jmenuji se Michal Kosík a jsem biker z Plzně.

Po nešťastném úraze se toho určitě hodně změnilo, jak se změnil tvůj osobní postoj k životu samému?
Postoj k životu jsem naprosto přehodnotil. Teď si vážím každé chvilky a i když třeba jen lenoším, tak si to užívám :-). Ne vážně, život je pro mě teď jako by něco víc, protože vím, že nechybělo moc a bylo hotovo. Když to řeknu jednoduše, tak je život hra a já tu hru teď hraji naplno, jak jen to jde  a už nikdy nepolevím a budu hrát až do konce :-)

Na kolo jsi nezanevřel a opatřil sis hodně zajímavou hračku. Řekneš nám něco víc o své čtyřkolce?
To nikdy! Kolo je můj život a defakto mě právě kolo dostalo ze všech těch stavů po úraze a následně i v uvozovkách z vozíku. Bylo to strastiplné, než to došlo do konečného produktu, na kterém teď brázdím bikeparky. Ale povedlo se to díky lidem, kteří mi chtěli pomoct a pomohli mi zpět do sedla biku. Nikdy jim nepřestanu být vděčný. Oni možná ani netuší, jak obrovskou věc pro mě udělali. Takže již po několikáté jim děkuji. Peťo, Mišo, Ivoši milionkrát díky. Díky těmto lidem vznikl čtyřkolový monstr bike. Jde o celoodpružený rám na čtyřech kolech se speciálním karbonovým sedákem a čtyřmi hydraulickými brzdami. Kola, rám i sedák jsou vyrobené na zakázku, zbytek věcí na kole je standardních, co se používá u sjezdových a freeridových kol. Ještě jedna vychytávka se nachází na brzdách. Brzdím totiž jednou brzdovou pákou dva kotouče současně. Je to prostě peklo stroj :-).
 Co maximální rychlost? Máš změřeno nebo nelámeš rychlostní rekordy?
Rychlostní rekordy nelámu a nemám změřeno, kolik to jede. Podle mého kamaráda to má prostupnost terénem jako vojenské štábní vozidlo, ale na tu rychlost si budu muset posvítit. Nejsi první, kdo se mě na to ptá.

Jaké to je, když najednou musíš hlídat dvě stopy?
Už jsem si celkem zvyknul. Ještě se tedy občas stane, že se zapomenu a někde chytím třeba o strom, ale už jsem si zvykl a beru to jako samozřejmost. Každá nepozornost nebo zvolení špatné stopy zde znamená nemile se vyválet a nabít si hubu.
 Máš oblíbené lokality, kde jezdíš? Vyhledáváš bikeparky, kde mají lanovky, nebo máš osobního strážce, který ti pomáhá na kopec či raději zastáváš heslo odmakat a pak zasloužená odměna?
Bike park Špičák je má oblíbená lokalita. Vždy mi tam vyšli vstříc a při stavění trati na mě kluci myslí. Takže se tam cítím moc fajn. Jsou tam mega super lidi. Jinak je samozřejmě nejlepší, aby byla lanovka, což už dnes většina bikeparků má, takže NO problem. Osobního strážce nemám, nejsem Whitney Houston :-) Sem tam, když chceme s kámošem někde něco zkusit, jakože konkrétní místo, tak to tam většinou vydřeme a pak nastane ta odměna, jak říkáš.

Tři songy, které máš pokaždé na "empétrojce"?
F. Sahula - Sovy Mazutu
Star Fucking Hipsters - 3000 miles away
Leftover Crack - Fuck world trade

Posloucháš při ježdění hudbu nebo raději vnímáš okolí?
Muziku mam rád, ale při ježdění ji neposlouchám a soustředím se na bikovaní.

Léto nám skončilo a začal podzim. Jak hodnotíš teplejší část roku a co budeš tvořit v zimě?
Hodnotím kladně. Byla to veliká pecka a už aby začala nová sezóna. V zimě snad lyžování, bobování, sáňkování :-) A taky tělo se musí udržovat v kondici :-)

Zaslechl jsem něco o spolupráci s GoPro, oč přesně jde?
Yes, GoPro super. Spolupráce je. Kluci mi dali  Hero3 a natáčím o sto šest. A začlenil jsem se do GoPro týmu. Natočili jsme něco s Gaspim a Marosanou, ale ještě jsem výsledek neviděl. Seklo se to někde ve střižně, tak uvidíme.
 


Motolevel.com je převážně portál věnující se motorsportu. Co Ty a auta? Vlastníš vůz?
Vůz vlastním. Mám novou C5 v kombi a jsem maximálně spokojený. Jinak já a auta? Jo pohoda, mám rád auta,sleduji hlavně šampionát WRC. Rally mě naprosto uchvátilo. Potom mě hodně baví MX, to je taky veliká hitparáda.

Když mluvíme o závodech, neláká tě třeba okusit závody na okruzích a provětrat ostrou strojovnu? Nebo si okusit rally jako navigátor?
Okruh mě moc neláká. Ale to samozřejmě neznamená, že kdyby mi někdo řekl, hele pojď, že bych nešel. To vůbec… Hned bych to zkusil..  Ale Rally, to je jiná, do toho bych šel hned!! Bez rozmýšlení. Jednou jsem se vezl v Impreze ještě jako choďák a super! Klidně bych si to zopakoval.

Jaký jsi řidič?
Řekl bych, že jsem dost pozorný řidič. Myslím, že se snažím předvídat, kdo by co mohl udělat jak přede mnou, tak i za mnou. Někdy jsem dost nervní z idiotů, co se mi lepí na zadek a z řidičů, co se místo pohledu do zrcátka dívají přes rameno za sebe, co se děje a jestli tam můžou vjet. Taky mi dost vadí, když mám za sebou motorkáře. Nic proti nim, to vůbec, ale jsem z toho nesvůj, když vím, že tam je. Jsem radši, když udělá frnk a je pryč, než když jede za mnou a vidím ho v zrcátku jak vykukuje, kdy už bude moci předjet :) Jinak si myslím, že jsem klidný a rozvážný řidič. 

Když se zeptám na tři nej rally auta starší či současné historie, která tě napadnou?
Tak to byla určitě auta z dřívějška. Třeba z již neexistující skupiny B by to byl bez pochyby Mercedes Benz 190 E 2.5 16V Cosworth, Porsche nebo legendární Audi quattro. A z dnešní rally rozhodně Citroen C4 a Fabia S2000. To jsou podle mě geniální auta, ale dnes už je to z velké části o pilotech, v těch autech takový rozdíl nebude, si myslím.

Když se  vrátím k MX, nedávno jsem byl u Petra Piláta na Pozdním odpoledni a on si tam střihl salto ve dvou. Neláká Tě něco takového?
Na motorce určitě ne :) Měl jsem to půjčený od kamaráda se zařazenou dvojkou a krásně jsem se na tom svezl. Super zážitek pro člověka, co nikdy na motorce nejezdil, ale skákání  pouze na kole nebo na lyžích... Jinak na jaře se budu pokoušet o beko do molitanu a do vody, tak uvidíme, jak to půjde a jestli se 4kolce bude chtít rotovat :D

No a ještě mi něco řekni o tom video editu s MRSN a Gaspim?
Yes. To byl opravdu super den a parádní natáčení s GoPro. Sešli jsem se já a kámoši. Nebo spíš legendy :) Michal MRSN Mároši, účastník podle mě nejtěžšího závodu na světě Redbull Rampage, a účastník závodů mistrovství světa. Pořadatel super peckový akce MRSN end of sesion a Richard Gaspi Gasperotti, který byl taky na Rampage a vůbec u zrodu freridingu na kole jako takového. S klukama je neskutečná prdel, ale to se nedá popsat, to se musí zažít. Takže co k tomu říct, sešli jsme se, společně pojezdili, užili si srandu a vzniklo tohle super videjko, kde jsou podle mě fakt dost dobrý záběry. Co dodat? Snad jen příští sezónu zase ve zdraví přežít a něco parádního natočit...
 

Prostor pro  poděkování…
OK. Tak tobě díky za pokec. Děkuji rodině, mé paní Terce a sponzorům za podporu v tom, co dělám...... Thanks sponsors: GoPro, Horsefeathers, Remerx, NQ, Beachbitch a teď nově Marzocchi suspension.

Díky, že sis našel čas a mohl se uskutečnit tenhle rozhovor. Přeji, ať se daří jak v soukromém,tak i sportovním životě. A třeba se i povede to beko a ty nám ho předvedeš před vyprodanou O2 arénou…


Autor interview: Tomáš Košík
Foto: Archiv Michal Kosík

4. 11. 2013

ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.