Náklady na zajištění závodního víkendu dosáhly 140,2 milionů korun, výnosy činily 98,5 milionu. Největší část nákladů tvoří zalistovací poplatek promotérovi, naopak na příjmové stránce jsou nejvýznamnější položkou tržby ze vstupného a dotace ministerstva školství. Ta v letošním roce činila 25 milionů korun namísto loňských 26,5 milionu. O polovinu – na 5 milionů – klesl i objem plnění Statutárního města Brna. Právě tyto výpadky v příjmech spolu s pravidelným navyšováním zalistovacího poplatku promotérské organizaci Dorna Sports způsobily meziroční navýšení ztráty.
„Z letošního výsledku je velmi dobře vidět, jak nekonečný boj vedeme. Z pohledu prodeje vstupenek byla letošní Grand Prix velmi úspěšná, ale co vyděláme, tím kompenzujeme snížené plnění ministerstva a města Brna a navyšující se zalistovací poplatek,“ vysvětluje předsedkyně představenstva společnosti Ivana Ulmanová.
Tržby ze vstupného meziročně vzrostly víc jak o 17 procent na 53,6 milionu korun. „Částečně za to vděčíme vyšší návštěvnosti, zároveň se do tohoto výsledku promítlo i zvýšení ceny vstupenek v první „vánoční“ vlně předprodeje. Na to, že zejména v den závodu byla velmi nejasná předpověď počasí, to považujeme za úspěch,“ podotkla Ulmanová. V příštím roce zůstanou předprodejní ceny nejoblíbenější vstupenky na přírodní tribuny zachovány, o 5 procent se navýší koncová cena vstupenky. „Chceme fanoušky ještě víc motivovat, aby si vstupenky kupovali v předprodeji. Rozdíl v ceně je velmi zajímavý, nyní začínáme prodávat vstupenky se slevou 40 procent oproti ceně v přímém prodeji,“ upozornil marketingový ředitel Automotodromu Brno Michal Klouda. Oproti letošnímu roku výrazně klesne cena vstupenky na sedadlovou tribunu T5 u cílové rovinky Masarykova okruhu.
Výdaje na zajištění Grand Prix české republiky meziročně stouply o necelých pět milionů korun. Zalistovací poplatek představoval přibližně polovinu celých nákladů. „Trochu nám s ním pomohla silná koruna na začátku roku, díky které se navýšení zalistovacího poplatku nepromítlo do hospodaření v plné míře,“ konstatuje Ulmanová.
Více než dvanáct milionů vyplatila společnost přibližně čtyřem tisícům pracovníků zajišťujících závodní víkend, náklady na pronájem sedadlových tribun, mobilních toalet, velkoplošných obrazovek a dalšího vybavení překročily jedenáctimilionovou hranici.
Grand Prix České republiky navštívilo za tři dny 222 710 diváků, což představuje meziroční nárůst o deset tisíc osob. Masarykův okruh zůstává nejnavštěvovanějším závodem sezony MotoGP, avšak jen s minimálním náskokem před španělským Jerezem, který letos jako první evropský závod sezony přilákal 219 tisíc fanoušků, německým Sachsenringem s 204 tisíci diváky a finálovým závodem ve Valencii, kde napínavé finále šampionátu sledovalo 202 tisíc diváků. „Opět se ukázalo, že patříme k naprosté světové špičce, a zároveň je nesporné, že bez veřejné podpory není možné podnik mistrovství světa silničních motocyklů udržet. Pro příští sezonu jsme ještě v bezradnější situaci než v předchozích letech. Došlo přesně k tomu, na co jsme upozorňovali. Kvůli mimořádným volbám a obecně poněkud nestandardní politické situaci po nich nevíme, kdo a kdy bude o pomoci Grand Prix České republiky rozhodovat. Znovu stojíme před rozhodnutím, jestli naslepo říci „ano, pojedeme i v roce 2014“. Nic jiného než to říci nám ale nezbývá, protože potřebujeme zahájit předprodej. Věřím, že se situace co nejdřív vyjasní a že se nám podaří podporu pro Grand Prix minimálně ve stejné výši jako letos od státu zajistit,“ uzavírá Ulmanová.
TZ Automotodromu Brno, a.s.
17. 11. 2013