V první řadě přikládám odkaz na stránky České televize, kde najdete archiv Dakar 2014 - Dakarské ozvěny
Tohle je opravdový extrém! Co dokázal a prožil Martin Kolomý na Dakaru za poslední dva dny, nad tím zůstává rozum stát. Po velkých technických problémech v páté etapě, tak aby stihl nastoupit do šesté, musel jet prakticky nonstop. Cílem šestého dílu závodu pak, pro překvapení všech, projížděl jen po třech kolech a zastavil kousek za páskou. Vytoužené celkové prvenství tým Tatra Buggyra Racing letos asi nezíská, ale na Dakaru se rozhodně stará o fantastické příběhy a předvádí heroické výkony. A to se soutěž dostala teprve do své poloviny.
"Prakticky jsme nespali. Do bivaku jsme přijeli ráno a kluci se hned vrhli na kamion. Trnuli jsme, jestli všechno zvládneme opravit a včas přijet na start. Všechno se povedlo, ale máme toho tak akorát," utřel si pot z čela pilot Martin Kolomý.
Dlouho bez jakýchkoli informací mnozí sledovali, zda Kolomý skutečně dojede ke startu 6. etapy. Zvládnout musel takřka dvě stě padesátikilometrový přejezd. Do měřené části odstartovat jako jednačtyřicátý. I přes všechny peripetie dokázal na trati zrychlovat, předjížděl jeden kamion za druhým. Na posledním čtvrtém mezičase byl dokonce třináctý. "Hrozně jsme se těšili do cíle, kde jsme si chtěli odpočinout, a samozřejmě jsme chtěli ukázat, že auto je v dobré formě. Měli jsme štěstí, že na programu byla nejkratší etapa celého Dakaru, takže jsme valili, jak jen to šlo," usmál se zase Martin Kolomý.
Třináctá příčka, na kterou se FatBoy propracoval, mu ale štěstí evidentně nepřinesla. Martin Kolomý totiž v závěrečné části urazil pravé přední kolo včetně poloosy a brzdiče. Cílem nakonec projel třiadvacátý se ztrátou šestnácti minut na vítěze. Diváci se asi nestačili divit, když viděli, jak jeho tatrovka přijíždí jen na třech kolech. "Etapa byla příliš rychlá, hodně se prášilo. Při předjíždění jednoho z osobáků nás auto vytlačilo a zřejmě jsme zachytili o nějaký kámen, kterým nám urazil kolo a to nás odstavilo. Nezaváhali jsme, naložili rezervu a zbylých sedm kilometrů jsme dojeli po třech kolech, abychom splnili cíl etapy," popsal důvod svého akrobatického kousku Kolomý, který pak s "tlouštíkem" zastavil sto metrů za páskou, kde ho posádka nechala stát při levé straně. "Hlavně, že jsme byli v cíli. To pro nás bylo asi nejdůležitější. Neměli jsme už na nic sílu," přiznal navigátor René Kilián.
Nejkratší díl Dakaru překvapivě vyhrál Belgičan Versluis, který se ke zlatu probojoval z dvanácté příčky. Na čelo celkového pořadí etapa neměla prakticky žádný dopad. I nadále celkově vede Holanďan De Rooy. Martinu Kolomému, bylo po čtvrtku přičteno osm hodin, takže i s penalizací mu s celkovou ztrátou jedenácti hodin patří průběžná osmadvacátá pozice. S takovým mankem se prát o celkový vavřín je téměř nemožné, ale stále tým může ukázat, že patří k absolutní špičce a nebýt takové smůly, měl by na to i "štempl" na výsledcích. Teď chce zabojovat především o individuální úspěch - vítězství v etapě.
Špatně si nevedou ani další české posádky s podporou motoru Gyrtech. Jediný, kdo závod ve čtvrtek musel opustit, byl Jaroslav Valtr z KM Racingu. Jeho kolega Vlastimil Vildman je průběžně čtrnáctý. Sedmnáctý je pak Tomáš Vrátný a pětadvacátý Artur Ardavičus z Bonver Dakar projektu.
Se sobotou na Dakaru přichází zasloužený den volna. "Je to extrém, tři dny jsme nespali, takže dáme auto do pořádku a volno využijeme k maximální regeneraci, abychom závěrečný týden přežili," dodal technický ředitel týmu Buggyra Robin Dolejš.
Nepřehlédněte také video z 6. etapy- Buggyra
Výsledky - 6. etapa (156 km): 1. Versluis (BEL) MAN 1:52:55, 2. Karginov (RUS) Kamaz +1:11, 3. Van Vliet (NED) MAN +1:36, 4. Nikolaev (RUS) Kamaz +2:07, 5. Stacey (NED) Iveco +2:47, 9. Loprais (CZE) Tatra +4:52, 11. Vrátný (CZE) Tatra +6:50, 19. Tománek (CZE) Tatra +13:31, 21. Ardavičus (KAZ) Tatra +13:38, 22. Vildman (CZE) Liaz +15:50, 23. Kolomý (CZE) Tatra Buggyra +16:05.
Celkově: 1. De Rooy (NED) Iveco +23:14:27, 2. Karginov (RUS) Kamaz +29:05, 3. Nikolaev (RUS) Kamaz +1:07:42, 4. Sotnikov (RUS) Kamaz +1:22:35, Stacey (NED) Iveco +1:34:44, 6. Loprais (CZE) Tatra +1:39:53, 15. Vildman (CZE) Liaz +6:00:21, 17. Vrátný (CZE) Tatra +6:18:36, 22. Tománek (CZE) Tatra +7:19:28, 25. Ardavičus (KAZ) Tatra +9:39:03, 28. Kolomý (CZE) Tatra Buggyra +11:02:51.
Zdroj: buggyra.com
Foto: Petr Lusk
Posádky týmu Bonver Dakar Project absolvovaly v šesté etapě celkem 398 kilometrů, z toho 156 kilometrů bylo měřených. Rychlostní zkouška vedoucí z Tucumanu do Salty tak byla ve srovnání s předchozími dlouhými a náročnými etapami spíše sprinterská. I přes to však prověřila připravenost obou týmových Tater a jejich posádek, které dojely na 11., respektive na 21. místě.
Úspěšnější byl tentokrát Tomáš Vrátný, který navázal na své skvělé výkony z posledních tří etap a i dnes bojoval o umístění v elitní desítce. Nejrychlejší byl Peter Versluis. Na toho Vrátný ztratil 6 minut a 50 vteřin a dojel jedenáctý. Vyrovnal tak své nejlepší letošní umístění. Od desátého Dmitrije Sotnikova, vítěze předchozí rychlostní zkoušky, jej ovšem dělilo pouhých 8 vteřin.
„Byla to velice rychlá etapa, jenom něco málo přes 150 měřených kilometrů, ale i tak hodně náročná. S Arturem jsme se dohodli, že pojedeme rozumně a tak, abychom neudělali defekt, který by nás na startu do následující etapy odsunul dozadu na nějaké čtyřicáté místo. Více než dvacet aut se totiž vešlo do patnácti minut,“ popisuje Tomáš Vrátný, který zůstává průběžně sedmnáctý, na vedoucího Gerarda De Rooye ztrácí 6 hodin, 18 minut a 36 vteřin.
Artur Ardavičus ztratil na závodícího šéfa týmu jedoucího s Tatrou 815 6 minut a 48 vteřin a s takřka dvojnásobnou ztrátou na nejrychlejšího Versluise dojel jednadvacátý.„Artur dojel za mnou, ale s minimální ztrátou, kterou může v následující etapě dohnat během prvních dvaceti kilometrů,“ je přesvědčený Vrátný o schopnostech svého týmového kolegy. V průběžném pořadí patří tomuto zkušenému kazašskému závodníkovi a jeho posádce dvacáté páté místo s celkovou ztrátou 9 hodin, 39 minut a 3 vteřin.
Ještě před tím, než se Rally Dakar přesune z Argentiny do Chile a v případě motocyklů a quadů do Bolivie, čeká na týmy a jejich posádky zasloužený odpočinkový den. I tým Bonver Dakar Project tak zůstal v Saltě, kde budou jeho členové nabírat síly a připravovat se na zbývajících sedm rychlostních zkoušek, které je v rámci Rally Dakar 2014 ještě čekají.
„Kluci se mohli o něco déle prospat, ale už za chvíli začnou pracovat na autech, abychom byli dobře připravení na další část závodu,“ pokračuje Tomáš Vrátný. V průběhu odpočinkového dne se on i další členové týmu Bonver Dakar Project mohou těšit na tisíce fanoušků a diváků, pro které je připraven bohatý doprovodný program. Mimo jiné je v bivaku připraveno slavnostní vyhlášení dosavadních výsledků, které ocení především nováčci. Ti, s ohledem na to, jak je Rally Dakar náročná, toto mohou považovat jako malé vítězství.„Program si určitě užijeme a hlavně si na chvíli odpočineme,“ dodává závodící šéf týmu.
Rally Dakar 2014 je ve své polovině. Slova organizátorů o tom, že letošní ročník bude delší a náročnější, potvrzuje i fakt, že v legendární pouštní soutěži pokračuje pouhá polovina účastníků. Mezi těmi, kteří v soutěži nepokračují, je i Jan Veselý. Český motocyklový závodník odstoupil ze slavné dakarské rally poté, co se ve třetí etapě dostal po nasměrování jedním z organizátorů do neprůjezdného kaňonu, ze kterého jej i několik dalších motorkářů a čtyřkolkářů vyprostil až vrtulník. Nepokračuje ani Jaroslav Kazberuk. Se svou polsko-českou posádkou musel odstoupit už ve druhé etapě kvůli problémům s elektronikou motoru v jeho kamionu Tatra 815.
Informace o týmu Bonver Dakar Project naleznete i na facebook.com/BonverDakarProject a twitter.com/Bonver_Dakar.
Podívejte se také na další video BDP studia- 6. etapa
Zdroj: Media Bonver Dakar Project
Foto: Marek Spáčil, Bonver Dakar Project
Po kamení nejrychleji letěl Holanďan Versluis, v cíli byl v čase 1:33:54. Druhý Nikolajev zaostal o 78 vteřin a pátý Stacey ztrácel na Nikolajeva pouhých 17 vteřin! V rychlostním průletu se neztratil v den svých narozenin ani Aleš Loprais, který dovedl svou Královnu do cíle na 9. místě se ztrátou čtyř minut a tří vteřin. V celkové klasifikaci byl Aleš Loprais původně sedmý, ovšem po dodatečné hodinové penalizaci Rusa Šibalova se posunul na šestou pozici. Na vedoucího de Rooye ztrácí hodinu a 39 minut, za třetím Nikolajevem zaostává přibližně o 32 minut. Další týmová posádka Jana Tománka drží 22. příčku.
Sobota bude dakarské soutěžení půlit, je totiž dnem klidu. Pro závodníky představuje významný mezičlánek v rámci celé rallye a dosažení tohoto bodu lze považovat nejen pro nováčky za malé vítězství. Jezdci a týmy proto budou vítáni na pódiu v bivaku v Saltě se všemi poctami, na půli cesty do skutečného cíle pro ně bude uspořádána i oslava. Očekává se, že do „dakarské“ vesnice dorazí tisíce diváků, stejně jako tomu bylo loni v Tucumánu. Všichni budou mít možnost nasát atmosféru, užít si zábavu a setkat se s klíčovými osobami rallye. Pro závodníky to bude jedinečná šance k načerpání nových sil a zvýšení motivace. Ovšem těžce zkoušená technika si žádá své, takže se dá očekávat, že mechanici se v bivaku v Saltě jistě nezastaví a mohou se pustit s větší časovou pohodou do oprav téměř všeho, co se během první části závodů objevilo.
A tak přejeme relaxační sobotu s milými lidmi nejen Vám, ale také našim klukům do Salty.
Zdroj: loprais.cz
Můžeme říci že to byla spíše doplňková etapa, která měřila 150 km a byla velmi rychlá, bohužel jako ve většině etap byl velmi nepříjemný prach.
#379 Machus etapu dojel i po velkých problémech v předešlém dni. O jeho pokračování vás ještě budeme informovat.
#525 etapu odjela standardním tempem, kvůli prachu se nedalo moc laborovat takže 22. místo v etapě a celkově se posádka drží na 15. místě!
www.kmracing.cz
Zdroj: facebook- kmracing
400 km za 04:50:25 ? To není pro Davida nic nereálného! Včera zatáhl a ukořistil 25. pozici v etapě! To ho posunulo až na 18. příčku celkově!!!
Dneska nás čeká volný den na regeneraci jezdců i motorek! Nepřestávejte sledovat!
Ve včerejší etapě si Štefan vyjel nejlepší výsledek na letošním Dakaru a skončil 7. což znamená 12. místo absolutně.
Fotografie jsou z 5. a 6. etapy opět od Ondřeje Záruby, Ondřeje Škorpila a Libora Vesselého.
Zdroj: facebook- spmotodakarteam
... bohužel i takto může dopadnou Dakar pro motorkáře, Portugalec Paulo Goncalves není jediný, kdo se setkal s ohněm... Bohužel, jeho Honda už to nerozdýchala.. Nechci být morbidní, ale tady je ještě odkaz na video..
Sport 5 - Dakarské aktuality - 6.díl, 18:15 hod.
Sport 5 - Dakarské aktuality - 7.díl, 21:00 hod.
Sport 5 - Dakarské aktuality - 7.díl, 22:15 hod.
ČT sport - Dakarské ozvěny - 17:40 hod. (Pohled odborníků na českou účast a aktuální dění na Rallye Dakar)
ČT sport - Dakar 2014 - 22:35 hod. (Denní souhrn důležitých momentů), repríza - 12.1.2014, 7:35 hod.
Eurosport - Rallye Dakar - den volna, 23:00 hod.
Eurosport - Rallye Dakar - den volna, 01:00 hod.
Eurosport 2 - Rallye Dakar - den volna, 00:15 hod.
Na Dakaru letos vyhasly dva lidské životy. O život přišli dva novináři, kteří nebyli oficiálně vedení a nahlášeni organizátorum Rally Dakar 2014. Přesto měli zájem o informace a možná několik fotografií přímo z centra dění a vydali se do terénu na vlastní pěst. To se jim ale stalo osudným a převrátili se s autem do jedné z roklí... V autě měli být čtyři lidé, dva přežili.
Pořadaté našli na trati mrtvého člověka. Byl nalazen v místě konání 5. etapy, tudíž zde ležel přes noc. Byl to padesátiletý belgické motorkář Eric Palante, který zde letos jel svůj již jedenáctý Dakar!
Tento případ byl předán soudnímu znalci, který určí příčinu smrti. Je docela složité určit, co se asi stalo. Eric se nesnažil ani kontaktovat pořadatele speciálním tlačítkem, které je určeno pro stav nouze. S největší pravděpodobností nešlo ani o dehydrataci, přesto, že bylo ten den 47°C, vody měl u sebe totiž dostatek. Nezbývá než čekat na výsledky pitvy, která by měla příčinu odhalit...
Připravila: Klára Bubelová
11. 1. 2014